Aké boli tradičné Vianoce na Slovensku kedysi a aké sú dnes? Dobré zvyky v regiónoch sa zachovali


7893   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Tradičné Vianoce na Slovensku kedysi a dnes, Tatratea, Tatransky čaj

Nasledujúce Vianoce budú pre každého iné ako doteraz. Tichšie, pokojnejšie, menej hektické, v mnohých prípadoch skromnejšie. Je čas zamyslieť sa, či potrebujeme toľko darčekov, koláčov, jedla,… a či každý rok potrebujeme úplne novú výzdobu? Kedysi Vianoce neboli o darčekoch a prejedaní sa. Darčeky boli len symbolické, neboli prioritou. Vianoce boli duchovné a boli v prvom rade o spoločnom čase strávenom s rodinou. Sviatkom predchádzal i pôst, ktorý sa – v duchu tradícií – u mnohých uchováva. Kluby a bary sú zatvorené a je čas konečne trochu hlbšie nazrieť aj do seba.

Tradičné Vianoce na Slovensku kedysi a dnes, Tatratea, Tatransky čaj

TATRATEA nadväzuje na svoju dvojročnú folklórnu kampaň a uzatvára ju zaujímavými videami. Dokumentujú rôzne zvyky; ako sa kedysi napríklad zdobil vianočný stromček i to, ako prebiehala štedrovečerná večera.

Tradičné Vianoce na Slovensku kedysi a dnes, Tatratea, Tatransky čaj

Vianočný stromček

Stromček kedysi visel zo stropu, pretože ho naši predkovia umiestňovali do centrálnej izby, ktorá bola kuchyňou, jedálňou, halou a spoločenskou miestnosťou (obývačkou) zároveň. Ľudia kedysi nemali miesta nazvyš a zo stropu nezavadzal nikomu. Stromček sa ozdoboval podomácky vyrobenými ozdobami. Vysušilo sa jabĺčko, ozdobilo sa klinčekmi, vešali sa ozdobené medovníky, ozdoby vystrihnuté z papiera či kocka cukru v alobale.

Tradičné Vianoce na Slovensku kedysi a dnes, Tatratea, Tatransky čaj

Ako vyzerá váš stromček dnes? Je moderný, alebo je tradičný? Čo tak poňať ozdobovanie tento rok ako čas, ktorý strávime spolu s najbližšími? Deti budú isto nadšené. Vystrihovanie papierových ozdôb môže byť pre všetkých príjemnou psycho-hygienou. Môžete to poňať ako príjemný spoločný večer, pri ktorom pohárik TATRATEA určite nevyjde nazmar.    

Neprehliadnite:
TATRATEA – námet ako precítiť vône tatranských lúk a dolín. Poznáte tajomstvo letného večera?

Vianočná večera

Slávnostná večera e tradíciou, ktorá naozaj pretrváva roky a generácie ju dodržiavajú v rovnakej podobe, hoci malé zmeny predsa len rokmi nastali. Kedysi sa polievky líšili nielen podľa regiónu, ale aj podľa vierovyznania. Zatiaľ čo katolíci nesmeli pred polnocou jesť mäso, evanjelici mohli. Regionálne rozdiely boli v plodinách, okrem kapustnice sa na Slovensku varila šošovica, fazuľa či bôb. A toto podnes zostalo.

tradície na sviatky

tradície na sviatky

Vyprážaný kapor

V kombinácii so zemiakovým šalátom ho síce dnes považujeme za klasiku, no pravda je taká, že toto jedlo sa začalo objavovať na štedrovečernom stole iba nedávno. Kedysi boli vrcholom štedrej večere väčšinou múčne pokrmy, pirohy, opekance ktoré nazývali ľudia vregiónoch rozlične alebo tiež rezance. Chodov bolo veľa, jedla nebolo nazvyš a tak sa aj jabĺčko či oblátka s medom považovala za samostatný chod. Nesmel chýbať ani prípitok, čím bolo kedysi napríklad aj hriatô. Štedrovečerný stôl bol spojený s mnohými zvykmi a rituálmi. Asi najznámejšími boli peniaze ukryté v rohoch stola pod obrusom alebo nohy stola spojené železnou reťazou, ktoré mali držať rodinu pohromade celý rok.

Také boli Vianoce kedysi. Aké sú Vaše tradície? Čím si na sviatky zvyknete doma na zdravie a šťastie pripíjať? Tradície majú svoje opodstatnenie a históriu. Je však príjemné vytvárať aj nové, lebo to JE VEC SRDCA. …podeľte sa s nami o ne.

Foto: Karloff
www.tatratea.com
www.czechoslovakiavodka.com
www.karloff.sk