Sign in / Join

ČIČMANY zdobí okrem maľovaných dreveníc aj zrekonštruovaný kaštieľ


1536   -   0
Share:
ČIČMANY zdobí okrem maľovaných dreveníc aj zrekonštruovaný kaštieľ

 

Rázovitá obec Čičmany je známa doma i v zahraničí svojou nezameniteľnou, národopisnou lokalitou, charakteristickými starobylými krojmi, svojráznym folklórnym prejavom a predovšetkým drevenicami s bielym maľovaným ornamentom. Čičmianske ornamenty sú súčasťou svetového kultúrneho dedičstva a jeho prvky majú na olympijskom oblečení aj naši športovci. V obci je aj expozitúra Považského múzea, sídliaceho v Žiline. Nedávno pribudol aj vynovený barokovo – klasicistický Kaštieľ Čičmany, v ktorom je dnes penzión. Hneď sa stal príjemným zázemím pre turistov a základňou rázovitého folklóru. Každoročne sa tu koná Stretnutie folklórnych súborov z okolia Čičmian, Celoslovenské stretnutie fujaristov, Škola plieskania bičom a pod.

Miestne domy zaujali i najvýznamnejšieho slovenského architekta Dušana Jurkoviča, ktorý pre Národopisnú výstavu v Prahe vypracoval projekt Čičmianskeho gazdovstva a pri tej príležitosti zmapoval a zakreslil mnohé čičmianske usadlosti a ich výzdobu. Vďaka čomu sa mohla obec po ničivom požiari v roku 1921 obnoviť do pôvodných foriem. Celkovo je v dedine 110 chránených objektov, z ktorých je 36 vyhlásených za kultúrnu pamiatku.

Niekdajšie hrdé sídlo zemepánov uhorskej šľachty (Posledným známym majiteľom bol gróf Leopold Berchtold, ktorý zastával funkciu ministra zahraničia rakúsko-uhorskej monarchie. Po vzniku prvého Československého štátu patril Spoločenstvu vlastníkov lesov, neskôr slúžil ako turistická ubytovňa a po revolúcii začal v rukách súkromníka chátrať, kým ho nekúpil a nezrekonštruoval súčasný majiteľ Gregor Pieš s manželkou.) síce nie je kultúrnou pamiatkou, napriek tomu sa jeho obnova podľa projektu architekta Milana Mosného a architektky Lucie Vlasákovej niesla v duchu zachovania jeho historickej podoby.

Objekt si zachoval svoj barokovo – klasicistický výzor, pôvodnú dispozíciu i sedlovú strechu. Pre hostí je sprístupnené prvé poschodie, na ktoré sa vystupuje exteriérovým schodiskom cez krytú arkádovú pavlač. Interiér bol obnovený a sfunkčnený tak, aby poskytoval pre hostí pohodlie. Návštevníkom okrem ubytovania (19 izieb) slúži reštaurácia, klubovňa aj netypická krčma. Kaštieľ je ideálny aj na konanie firemných eventov, teambildingov. Varia tu predovšetkým jedlá domácej kuchyne.

Snažili sme sa zachovať historický charakter stavby, čo sa nám pri exteriéri podarilo. V interiéri to už bolo ťažšie, prioritu dostala funkčnosť a pohodlie hostí. Zachovali sme však veľkú časť pôvodného interiéru, ako sú dlažby, časť dverí a okná,“ potvrdzuje majiteľka a riaditeľka Kaštieľa Čičmany Ing. Berta Piešová a dodáva: „Pri zariaďovaní interiéru sme sa snažili využiť ľudové čičmianske motívy, kroje, historické fotografie. Dotvárajú atmosféru a pripomínajú jedinečnosti lokality. Okolo kaštieľa je veľký pozemok, radi by sme ho postupne dotvorili. V súčasnosti je tu vonkajšie sedenie a veľká oplotená záhrada, kde môžu bezpečne šantiť deti. Stojí v nej aj miniatúrny čičmiansky domček s hračkami pre deti.“

Obec má lyžiarske stredisko Ski Čičmany, kde sú na troch zjazdovkách ideálne podmienky pre rodinnú lyžovačku. V okolí Čičmian možno navštíviť kúpele Rajecké Teplice (27 km), Znievsky hrad (26 km), Slovenský Betlehem a Ski Park Rajecká Lesná (16 km), Golf Park Rajec (15 km) a tiež mesto Bojnice so zámkom, kúpeľmi a zoologickou záhradou (37 km). www.kastielcicmany.sk

Zdroj: Kaštieľ Čičmany, pripravila A.K.


Aktivujte si

Prihlásením k odberu noviniek súhlasíte so zasielaním marketingových e-mailov a potvrdzujete súhlas so zásadami ochrany osobných údajov.