Vedeli ste, že najstarší kontinentálny maratón je na Slovensku – v Košiciach? Na štart MMM je všetko pripravené.
V poradí 96. ročník Medzinárodného maratónu mieru (MMM) sa uskutoční v Košiciach tradične v prvú októbrovú nedeľu. Organizátori dolaďujú posledné detaily, aby 6.októbra vybehli na trať Maratónu účastníci z mnohých krajín. Maratón prináša tohto roku množstvo osvedčených programových formátov i veľa noviniek. Nepremeškajte jedinečnú atmosféru tohto najväčšieho a najtradičnejšieho športového podujatia na Slovensku.
STOROČIE SYMBIÓZY MESTA A ŠPORTU
Od prvopočiatkov v roku 1924, keď sa Košice s vtedajšími 55 000 obyvateľmi stali svedkom maratónskej premiéry, až po dnešné dni, sú mesto a jeho maratón prepojené akoby pupočnou šnúrou. Košičania maratón ihneď prijali za svoj a vo svojej vášni a podpore vytrvali až dodnes. Mesto Košice aj v roku 2019 zapája všetky svoje organizačné zložky do prípravy maratónu a podporuje jeho organizáciu aj finančne. Svoje uznanie a podporu vyjadril aj primátor mesta Jaroslav Polaček, ktorý na adresu košického maratónu povedal: „Teší ma, že sa Medzinárodný maratón mieru stal nielen športovou, ale celospoločenskou udalosťou, ktorá presahuje hranice mesta Košice.
Aj preto sme príprave tohto podujatia venovali mimoriadnu pozornosť. Verím, že pravidelné kontroly stavu maratónskej trate aj jej okolia, ktoré sme spolu s organizátormi absolvovali, sa odzrkadlia na celkovej pohode tisícov športovcov počas behu aj na jedinečnej atmosfére, ktorú vytvárajú diváci v celom meste. Ďakujem všetkým, ktorí ešte aj v týchto dňoch, tesne pred štartom dolaďujú detaily, aby sa športovci a návštevníci z celého Slovenska a zahraničia cítili u nás ako doma.“
Maratón mestu túto podporu dlhodobo vracia vo viacerých podobách. Buduje pozitívny imidž mesta, pozýva do Košíc športovcov a turistov z celého sveta a predstavuje im aj svoju históriu a krásu. Maratón je najväčším pravidelne sa opakujúcim športovým podujatím na Slovensku. Prispieva vo veľkej miere k presadzovaniu zdravého životného štýlu Košičanov, o čom svedčí aj skutočnosť, že až 40 % účastníkov všetkých disciplín MMM pochádza z Košíc a blízkeho okolia.
Vplýva tiež na vznik množstva športových či priamo bežeckých podujatí a na budovanie dobrého vzťahu k športu a pohybu. Počet bežcov, ktorí dokážu zdolať celú maratónsku trať je v prepočte na 1 000 obyvateľov v Košiciach 3 krát vyšší ako je priemer celého Slovenska. Košice i vďaka maratónu vychovali bežcov medzinárodnej úrovne. Všetci doterajší Slováci, ktorí zvíťazili na MMM, pochádzali z Košíc – Karol Halla, František Višnický i Robert Štefko. A napokon maratón svojou prítomnosťou a ekonomickou aktivitou vytvára pracovné miesta a do verejných rozpočtov cez spotrebu tovarov a služieb, dane, poplatky a odvody prináša finančné prostriedky, ktoré výrazne prevyšujú hodnotu, ktorú z verejných zdrojov vo forme podpory a dotácii získava.
BEZEPEČNOSŤ A ZDRAVIE BEŽCOV NA PRVOM MIESTE
Maratón v Košiciach nie je iba o traťových rekordoch ale aj o zvládnutí hneď dvoch masových situácií. Prvá vzniká uvedením viac ako 13 000 bežcov do pohybu po tratiach MMM, druhá koncentráciou desiatok tisícok divákov, ktoré trate lemujú. Na bezpečnosť a zdravie bežcov dohliadajú stovky profesionálov a dobrovoľníkov. Starostlivo vypracované postupy a plány v manuáloch MMM vychádzajú aj zo skúseností a doporučení partnerov zapojených do tejto činnosti.
Neprehliadnite: Maratónsky expres privezie bežcov do Košíc…
Či už sú to jednotlivé odborné útvary Krajského riaditeľstva policajného zboru, príslušníci Mestskej polície, Hasičského zboru v Košiciach alebo lekári a záchranári pod vedením členov Košickej záchranky, prepojení na jednotlivé nemocničné zariadenia na území mesta. Jednoznačnou snahou je, aby koordinácia všetkých súčastí tohto systému priniesla svoje ovocie v podobe minimalizácie rizík v oblasti zdravia a bezpečnosti. I dobrovoľnícka časť tejto zostavy, do ktorej patria napríklad aj študenti Ústavu športu UPJŠ, prechádzala školeniami a kurzami tak, aby boli účinnými spojivkami v celej reťazi postov a stanovíšť na trati a v zázemí MMM.
BEH ŽENÁM PRISTANE
Dlhodobý projekt Medzinárodného maratónu mieru WOMEN FRIENDLY MARATHON (WFM) realizovaný s podporou spoločnosti Východoslovenská energetika prináša aktivity, ktoré pomáhajú aj dievčatám a ženám nájsť cestu k behu ako prirodzenej voľnočasovej aktivite. Za posledné roky vzrástol ich počet na štarte všetkých disciplín o desiatky percent. Aj v roku 2019 projekt pokračuje v poradí už 8. sériou konzultácii, stretnutí a bezplatných tréningov, ktoré sú pravidelne organizované v Mestskom parku v Košiciach.
Dnes je zoskupenie WFM najväčšou ženskou bežeckou komunitou na Slovensku, základom ktorej sú skupinové bežecké tréningy pre všetky aktívne ženy a dievčatá pod vedením skúsených trénerov. V súčte všetkých disciplín sa tak na najstaršom maratóne Európy tento rok predstaví podľa posledného pohľadu do štartových listín až 5 365 dievčat a žien.
„Som veľmi rada, že spoločnosť VSE podporuje projekt Women Friendly Marathon už od jeho počiatku. Prvé roky síce neboli jednoduché, rozbiehalo sa to pomaly, no z aktuálnych čísel je zrejmé, že malo zmysel v tejto aktivite zotrvať,“ povedala Andrea Danihelová, vedúca úseku Komunikácia a hovorkyňa spoločnosti. „Štatistiky sú viac než povzbudivé,“ dodala A. Danihelová.
ANKA MARATÓN NIKDY NEVYNECHÁ…
Anna Oroszová, v súčasnosti obyvateľka Košíc a naša reprezentantka na paraolympiádach, je príkladom, že aj človek odkázaný na invalidný vozík môže žiť športom. Patrí medzi najúspešnejších telesne postihnutých športovcov na Slovensku. Celé štvrťstoročie získavala trofeje v tlaku na lavičke. V súčasnosti reprezentuje Slovensko v pretekoch na handbiku. Zúčastnila sa na piatich paralympiádach a je mnohonásobnou účastníčkou a víťazkou MMM.
O svojich plánoch a snoch prezradila i toto: „Budúci rok by som sa mala zúčastniť mojej piatej Paralympiády v Tokiu, a tak túžim po peknom výsledku, i keď to bude v dnešnej konkurencii neľahké. Chcela by som sa tiež dožiť časov, keď bude celé Slovensko prepojené cyklochodníkmi ako napríklad v Dánsku a všetci budú športovať s radosťou, bez bariér a bezpečne.“
MATEJ TÓTH NEBUDE NA MMM CHÝBAŤ
Popri samotnom MMM je pripravených veľa sprievodných programov. Už takmer tradičné stretnutie s olympijským víťazom Matejom Tóthom sa v tomto roku uskutoční už 5. októbra. V programe Chodí celá rodina sa budeme môcť stretnúť s týmto výnimočným športovcom hneď niekoľkokrát. Jednak na trati samotného behu v nedeľu 6. októbra a taktiež na priateľskom stretnutí a spoločnej aktivite už v sobotu. A práve na takéto stretnutie s olympijským víťazom Matejom Tóthom sa môžete stále ešte bezplatne zaregistrovať a absolvovať s ním prechádzku centrom Košíc.
Jej dĺžka bude necelé 4 kilometre a trasa povedie už tradične zeleným srdcom Košíc i historickým centrom, vrátane najdlhšej pešej zóny na Slovensku. Čo pre to treba urobiť? Zaregistrovať sa bezplatne online alebo priamo na stálych prezentačných pracoviskách v Auparku Košice. A pravdaže prísť v sobotu 5. októbra na štart, ktorý sa uskutoční o 16. hodine na ploche Expo MMM pred samotným obchodným centrom.
MMM 2019 V KOCKE
96. ročník Medzinárodného maratónu mieru sa koná pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej.
• Jednotlivých disciplín MMM 2019 sa zúčastní viac ako 14 500 bežcov zo 62 krajín.
• Maratón bude odštartovaný v nedeľu 6. októbra o 9. hodine. 10 minút predtým sa vydajú na trať aj hendikepovaní športovci a inline korčuliari.
• Časový limit pretekov je 6 hodín.
• Podujatie bude vysielané v priamom prenose na Jednotke RTVS.
• Maratón v Košiciach je certifikovaný a ocenený známkou IAAF Silver Label a 5 Star Quality Road Race zo strany European Athletics.
• Čestným hosťom MMM v projekte Po stopách maratónskych legiend je nórska bežkyňa Ingrid Kristiansen. Majsterka sveta, svetová rekordérka a víťazka maratónov v Londýne, Bostone, New Yorku a Chicagu.
• Maratón využíva mobilnú aplikáciu Kosice Peace Marathon od spoločnosti MYLAPS. Ponúka live tracking a veľa užitočných informácií k celému podujatiu.
• Novinkou je mobilná aplikácia iWatt, vďaka ktorej bežci zbierajú body, benefity a pomáhajú charitatívnemu projektu Bež so srdcom.
• Držiteľmi platných traťových rekordov sú Lawrence Kimayo výkonom 2:07:01 z roku 2012 a Milliam Ebongom s výkonom 2:27:16 z roku 2018.
• Do skupiny elitných atlétov MMM 2019 je zaradených celkom 25 bežcov. Najkvalitnejšími osobnými rekordami spomedzi nich disponujú Samuel Kosgei (2:06:56) a Merimma Mohammed (2:23:14).
• V Košiciach sa v rámci MMM uskutočnia aj Majstrovstvá Slovenska v maratónskom behu. Medzi favoritmi nechýbajú obhajca titulu Tibor Sahajda, či Jozef Urban a Marek Hladík. Medzi ženami sú favoritkami Silvia Schwaiger a Lucia Vlčáková.
• Okrem profesionálnych atlétov sa jednotlivých disciplín zúčastnia i viaceré známe osobnosti. Medzi nimi aj olympijský víťaz v chôdzi Matej Tóth,či víťaz všetkých pretekov Marathon Majors vo veteránskych kategóriách Ján Hazucha. Zúčastní sa aj primátor Košíc Jaroslav Polaček, predseda KSK Rastislav Trnka. Taktiež bývalý slovenský premiér Mikuláš Dzurinda, ktorý má v Košiciach za sebou už 26 úspešných maratónskych vystúpení.
• Maratón v Košiciach nie je iba športovou udalosťou. Ponúka aj množstvo sprievodného programu v rámci Expo a Fan zóny MMM. Tieto budú k dispozícii počas celého maratónskeho víkendu od piatku do nedele.
• Populárny Minimaratón pod názvom U. S. Steel Family Run s rekordnou účasťou 4 200 bežcov bude odštartovaný v nedeľu 6. októbra o 9:10 z rovnakého miesta ako samotný maratón. Doteraz sa ho v jeho histórii zúčastnilo už 65 000 malých i veľkých športovcov.
• Na trati MMM bude umiestnených spolu 10 hudobných pódií, aby tak povzbudili bežcov a zabavili divákov.
• Diváci, ale i bežci sa môžu zapojiť do 11. ročníka fotosúťaže Cvakni si maratón.
• Špeciálny Maratónsky expres dovezie bežcov z celého Slovenska do Košíc v sobotu 5. októbra. Vlak odchádza z Bratislavy o 11. hodine.
• Pre záujemcov bude k dispozícii limitovaná séria tričiek s detskými motívmi MMM. Výnos z predaja tričiek poputuje na podporu charitatívneho projektu Bež so srdcom. Najviac zahraničných bežcov do Košíc prichádza z Česka, Poľska, Maďarska, Ukrajiny, Veľkej Británie, Nemecka a Španielska.
• V celom štartovom poli je 63,14 % mužov a 36,86 % žien.
• Najstaršími účastníkmi sú 88-ročný Ján Komaromi, ktorý pobeží Minimaratón. V samotnom Maratóne je to 81-ročný Andreas Ziegler z Nemecka a v Polmaratóne 83-ročný Stanoje Jeremič zo Srbska.
• V nedeľu 6. októbra bude do maratónskeho diania zapojených viac ako 1 000 usporiadateľov, dobrovoľníkov, policajtov a záchranárov.