Sign in / Join

Záhadné lesy pohoria Tribeč


3016   -   0
Share:
Záhadné lesy pohoria Tribeč

Bermudsky trojuholník, pre niektorých dokonca štvoruholník. Takéto nelichotivé pomenovanie dostalo pohorie Tribeč po tom, ako v ňom už niekoľko desaťročí miznú ľudia. Prečo štvoruholník? Pohorie Tribeč sa nachádza v pomyslenom strede štyroch miest – Nitra, Topoľčany, Partizánske, Zlaté Moravce a práve pri tomto poslednom meste sa stalo čosi neuveriteľné, po niekoľkých mesiacoch sa zjavila jedna z hľadaných osôb. Tak čo, aj vy máte radi záhadné miesta so strašidelnou atmosférou?

Prípady nezvestných ľudí, ktorí sa vybrali do lesov pohoria Tribeč, patria k najväčším neobjasneným záhadám na Slovensku. Zmizol v nich skúsený lesník či 18-ročné dievča, ale najznámejším sa stal príbeh Waltera Fischera, ktorý pracoval v závodoch známeho obuvníka Baťu a údajne sa raz vybral na osudnú prechádzku k Čiernemu hradu. Odvtedy sa po ňom akoby zľahla zem. Ani po vyhlásení pátrania sa ho policajtom a rodine nepodarilo nájsť až do dňa, kedy sa po niekoľkých mesiacoch sám objavil.

Záhadné lesy pohoria Tribeč

Ak vás zaujíma, čo sa s Walterom celý čas dialo a prečo sa nevrátil skôr domov, tak verte, že aj my by sme to radi dozvedeli. Waltera našli pri Zlatých Moravciach v zúboženom stave, bol bezvládny, so stratou pamäti a na celom tele mal popáleniny. Už nikto sa od neho nikdy nedozvedel, čo sa stalo, ani ako sa popasoval s krutým počasím, keďže zmizol v zimných mesiacoch. Z Bermudského štvoruholníka sa Walter nespamätal a nakoniec musel byť hospitalizovaný v ústave pre duševne chorých.

Záhadné lesy pohoria Tribeč

Príbeh Waltera Fischera inšpiroval i známeho slovenského spisovateľa Jozefa Kariku, ktorý na základe neho napísal bestseller Trhlina. Dnes ma Trhlina vďaka režisérovi Petrovi Bebjakovi a scenáristovi Tomášovi Bombíkovi filmovú podobu, ktorá spôsobila v kinách hotový ošiaľ, dosiala najlepšiu premiérovú návštevnosť v histórii a podľa Hospodárskych novín si ju budú môcť pozrieť diváci aj vo Veľkej Británii.

Záhadné lesy pohoria Tribeč

Fikcia či realita?

Ani autor bestselleru Jozef Karika netuší, čo v príbehu o Walterovi je pravdivé a čo si ľudia pri rozprávaní tejto legendy jednoducho domysleli. „Je to moja jediná kniha, pri ktorej úprimne neviem úplne presne povedať, kde končí fikcia a začína sa realita. Myslím si, že nejaká časť z toho je mystifikácia, ale kde sa presne tá hranica medzi realitou a fikciou tiahne, to úprimne neviem povedať,“ uviedol autor pre TV JOJ.

Neprehliadni: Románsky kostolík svätého Michala v Klížskom Hradišti

Jozef Karika sa k námetu na knihu dostal prostredníctvom čitateľa, ktorý ho kontaktoval a porozprával mu o pohorí Tribeč. „Bol to taký desivý príbeh, že som ho proste musel spracovať,“ vysvetlil. Spisovateľ si začal overovať informácie, ktoré mu čitateľ poskytol a podľa jeho slov boli mnohé pravdivé. „To je na tom čudné, že nie všetky. Niektoré si myslím, že sú už dotvorené, tá fáma ožila vlastným životom,“ dodal a objasnil, že medzi domácimi kolujú aj fámy, čo mohlo zmiznutia spôsobiť. Jedným z možných vysvetlení sú trhliny v zemi, ktoré mohli byť spôsobené jaskynným systémom a ľudia sa tam mohli prepadnúť. To mohlo tvoriť základ celej legendy o Bermudskom štvoruholníku.

Tajomná atmosféra

Praskanie konárikov pod topánkami, šuchot lístia či kroky lesnej zveri a, samozrejme, príbehy o nezvestných, robia z miesta ako je pohorie Tribeč lákadlo pre turistov, ktorí dychčia po dobrodružstve.

Toto pohorie však nie je jediné zaujímavé miesto, ktoré medzi štyrmi mestami nájdete. Cestovateľov, ktorí obľubujú kultúru, tu určite očarí románsky kostolík z 12. storočia. Aj ten sa nachádza v lesoch pohoria Tribeč.

Petra Piknová

Share: