T.G. Masaryk miloval Topoľčianky

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
T.G. Masaryk miloval Topoľčianky

 

V súčasnosti, keď si Slovensko a Česko pripomínajú sté výročie vzniku prvého spoločného štátu Čechov a Slovákov, môžeme navštíviť aj obec Topoľčianky a jej zámok, v ktorom prezident T. G. Masaryk rád trávil voľné chvíle.

Obec Topoľčianky – perla horného Požitavia – sú známe svojou minulosťou i prítomnosťou. Prvá písomná zmienka o obci je datovaná rokom 1293. V tomto roku si teda obec pripomína 725. výročie jej prvej zmienky a zároveň aj 100. výročie založenia prvej Československej republiky, lebo T. G. Masaryk, náš prvý prezident, miloval tento kraj. Od roku 1923 mal v zámku v Topoľčiankach letné sídlo. Trávil tu leto so svojou rodinou, jazdil po okolí na svojom obľúbenom koní, intenzívne pracoval a prijímal aj mnohé štátne návštevy. Zámok uchováva veľa cenných pamiatok na tie slávne časy.

V súčasnosti sú Topoľčianky i zámok známe ako centrum turistického a cestovného ruchu. V obci sídlia aj mnohé významné podniky ako Národný žrebčín, š. p. Topoľčianky, Lesy SR, O. z. Topoľčianky, Vinárske závody Château Topoľčianky a ďalšie.

Foto: obec Topolčianky

www.topolcianky.sk

GPS 48.4226694,18.40920970000002