Žilinský kraj

Poloha: severné Slovensko
Rozloha: 6 809 km2
Počet obyvateľov: 690 778 (v roku 2017)
Okresy: Bytča, Čadca, Dolný Kubín, Kysucké Nové Mesto, Liptovský Mikuláš, Martin, Námestovo, Ružomberok, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Žilina
Počet miest: 19, obcí 315
Sídlo samosprávneho kraja: Žilina, www.zilinskyturistickykraj.sk

www.facebook.com/zilinskyturistickykraj

Nádherná príroda, historické pamiatky, živý folklór, rozsiahla sieť cyklo a bežkotrás, množstvo kúpeľov a aquaparkov s termálnou vodou, výborne vybavené lyžiarske strediská a kvalitná tradičná kuchyňa sú dôvody, pre ktoré sa oplatí navštíviť Žilinský kraj.

Nachádza sa tu najnavštevovanejší hrad na Slovensku - Oravský hrad v Oravskom Podzámku, najvyššia drevená socha na Slovensku, ktorou je jedinečný Slovenský orloj v Starej Bystrici, unikátna expozícia drotárstva v Budatínskom hrade či jedinečná historická lesná úvraťová železnica vo Vychylovke, Múzeum liptovskej dediny v Pribyline, Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke, Múzeum oravskej dediny v Zuberci a Múzeum slovenskej dediny Jahodnícke háje v Martine. Vo svete je známa i dedinka Čičmany s maľovanými drevenicami. Atraktívna je plavba plťou popod hrad Strečno alebo Oravský hrad. Priaznivci turistiky si prídu na svoje na hrebeňoch Roháčov, v Demänovskej jaskyni, či v Jánošíkových dierach v Terchovej, kde sa nachádza viac ako dvadsať vodopádov.

Na Turci je možné obdivovať krásnu prírodu Gaderskej a Blatníckej doliny ako i zažiť adrenalín pri výstupe chodníkmi Ferrata Martinské hole a Ferrata Chodník Komín Skalka-Kremnica. Pamiatky originálnej ľudovej architektúryv Zozname UNESCO sa nachádzajú v osade Vlkolínec pri Ružomberku a jedinečné drevené kostolíky v Leštinách a Tvrdošíne.

Žilinský kraj je atraktívny aj pre veľký počet lyžiarskych zjazdoviek a lyžiarskych bežeckých trás. Z kraja Jánošíka by nemal nikto odísť bez návštevy salašov a kolíb, kde sa varia tie najlepšie halušky a robia tie najlepšie syrové pochúťky.

AKTUALITY ZO ŽILINSKÉHO KRAJA

Zobraz viac