Banskobystrický kraj

Poloha: stredné Slovensko
Rozloha: 9 454 km2
Počet obyvateľov: 651 509
Okresy: Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Brezno, Detva, Krupina, Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Zvolen, Žarnovica, Žiar nad Hronom
Počet miest: 24, obcí: 516
Sídlo samosprávneho kraja: Banská Bystrica, www.bbsk.sk
gps: 48°44'10'', 19°08'45''

Banskobystrický samosprávny kraj je jedným z najkrajších a najväčších regiónov Slovenska. Je to miesto s bohatou kultúrou, históriou a prírodnými krásami. Dejiny regiónu sú spojené s ťažbou vzácnych kovov, ich spracovaním, výsadami, ktoré boli udeľované kráľovským mestám, ale aj s jeho bohatou ľudovou tradíciou. Disponuje významnými prírodnými hodnotami v podobe národných parkov, chránených krajinných oblastí, ale aj lokalít UNESCO.

K prírodným krásam nachádzajúcim sa na povrchu sa pripájajú aj krásy uložené hlboko pod zemou, či už jaskyne, alebo banské štôlne. Je oblasťou s najväčšou výmerou chránených území na Slovensku. Kraj ponúka veľkú koncentráciu banských historických miest a technických pamiatok, zaujímavých historických objektov v niekoľkých pamiatkových rezerváciách, či v komplexe vinohradníckych domčekov. Historickú atmosféru dotvárajú jedinečné kultúrne a folklórne podujatia. Nezabudnuteľné zážitky, spojené s dobrodružstvom, ponúka bohatá sieť značených turistických a cykloturistických trás. Prírodné podmienky regiónu vytvárajú vhodné podmienky aj pre výskyt pestrej škály poľovnej zveri a poľovnícke revíry. Skalolezectvo, paragliding, splavovanie, tenis či golf svojou rôznorodou ponukou uspokoja aj tých najnáročnejších. Milovníci termálnych vôd majú k dispozícii mnohé termálne kúpaliská a wellness centrá. Kraj má výborné podmienky aj na lyžovanie, snowboarding i ski – alpinizmus. K zimnej ponuke patria aj podujatia ako napr. preteky psích záprahov alebo krňačkové preteky. Krásna príroda, bohaté ľudové tradície, zvyky a obyčaje vytvárajú predpoklady aj pre vidiecky cestovný ruch a agroturistiku.

AKTUALITY Z Banskobystrického KRAJA

Zobraz viac