SNG a gotika na Zvolenskom zámku. Stála expozícia je magnet pre milovníkov umenia 14. až 16. storočia

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
SNG a gotika, Zvolenský zámok

Slovenská národná galéria (SNG) a gotika. Vzácne zbierky z obdobia 14. až 16. storočia sú pýchou našej najvýznamnejšej národnej zbierkotvornej inštitúcie. Mimochodom, jej postavenie umocnila aj viacročná prestavba a – konečne – znovuotvorenie jej reprezentatívnych priestorov v Bratislave. Vzácne zbierky však nájdeme aj v ďalších expozíciách Galérie. Napríklad na Zvolenskom zámku je dlhodobo inštalovaná najbohatšia kolekcia práve gotického umenia na Slovensku, ktorá obsahuje viac ako 70 malieb a sôch. Milovníci vzácneho umenia a stôp minulosti akiste využijú túto vzácnu príležitosť. Na prechádzku do obdobia gotiky pozývame aj vás…

Pred istým časom získala expozícia gotického umenia na Zvolenskom zámku úplne novú podobu. Súčasná stála expozícia predstavuje kolekciu stredovekého sochárstva a maliarstva. Treba spomenúť, že v kontexte Slovenska ide o výstavu naozaj jedinečnú počtom vystavených diel, ako aj zameraním na obdobie 14. – 16. storočia.

Nástenné maľby

Téma expozície úzko súvisí so samotným objektom zámku – jedným z najväčších stredovekých hradov na Slovensku a dominantou stredoslovenskej gotickej cesty. Úvodná sála je venovaná lokálnemu fenoménu nástenného maliarstva – transferom z tzv. starej fary vo Zvolene z druhej polovice 15. storočia, umeleckému médiu, čoraz viac doceňovaného aj v medzinárodnom kontexte.

SNG a gotika, Gotické umenie, Zvolenský zámok, SNG

Majstra Pavla, najvýznamnejšieho rezbára raného 16. storočia, netreba vari zvlášť predstavovať. Návštevníci/návštevníčky uvidia trochu inú stránku jeho tvorby – rôzne kópie jeho najvýznamnejších diel. Vznikli pri príležitosti nezabudnuteľných svetových výstav v Bruseli 1958 a v Montreale 1967, kde vtedajšie Československo zaznamenalo doslova fenomenálny úspech.

Neprehliadnite:

dielo mesiaca
Dielo mesiaca február ´23 – Jozef Bendík: Žobrák.
Dielo je výčitkou dobe a spoločnosti voči chudobe

SNG a gotika a slovo odborníka

„Vystavenými dielami nechceme predstierať hitparádu umeleckej kvality. Naopak, odbornej aj laickej verejnosti sa usilujeme sprístupniť čo najviac originálnych artefaktov zo zbierok SNG. V menšej miere tu prezentujeme aj kópie ikonických diel od Majstra Pavla z Levoče. Expozícia tak poskytuje priestor na stretnutie s autentickým gotickým umením, zároveň však provokuje k úvahám o rozličných formách aj funkciách kultúrneho dedičstva a potrebe jeho ochrany,“ povedal pri príležitosti otvorenia expozície jej kurátor a vedúci kurátor zbierok starého umenia SNG Dušan Buran.  

SNG a gotika, Gotické umenie, Zvolenský zámok

Návštevníci/návštevníčky Zvolenského zámku si môžu objednať prehliadku Zámku vrátane prehliadky expozície Gotické umenie, prispôsobenú ich veku a požiadavkám.

Foto: Martin Deko, SNG
Medzititulky: redakcia

Kurátor: Dušan Buran
Trvanie: stála expozícia
Otváracie hodiny Zvolenského zámku:
Ut – Ne: 10.00 – 17.30 h. (letná sezóna)

St – Ne: 10.00 – 17.30 h. (zimná sezóna)

Viac na: www.sng.sk