Múzeá búrajú bariéry a predsudky. Nové možnosti majú aj nevidiaci a slabozrakí návštevníci


1723   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Braillovo písmo, nevidiaci a slabozrakí

Nevidiaci a slabozrakí návštevníci poväčšinou stáli bokom aj v takých možnostiach ako je napríklad návšteva múzea. O dôvod viac, aby sa naše múzeá čoraz viac prispôsobovali aktuálnym trendom a novým výzvam, ktoré so sebou prináša naša doba. V súčasnosti sa kladie dôraz na sprístupňovanie múzeí marginalizovaným skupinám, teda aj návštevníkom s hendikepom alebo so špeciálnymi potrebami.

Preto viaceré inštitúcie vyvíjajú úsilie sprístupňovať všetky svoje expozície a zverené kultúrne dedičstvo všetkým návštevníkom bez rozdielu. Z tohto dôvodu prišli napríklad kysuckí múzejníci s myšlienkou vytvorenia projektu zameraného na postupnú debarierizáciu svojich vysunutých pobočiek. Prvým krokom bolo sprístupnenie najväčšej a najznámejšej národopisnej expozície Múzea kysuckej dediny vo Vychylovke pre nevidiacich a slabozrakých.

Nevidiaci a slabozrakí návštevníci zažijú nový rozmer

V rámci realizácie projektu Ministerstva kultúry SR v podprograme 2 Kultúra znevýhodnených skupín sa už podarilo v spolupráci so Slovenskou knižnicou pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči vytvoriť unikátneho sprievodcu Múzeom kysuckej dediny v Braillovom písme. Obsahuje 14 hmatových obrázkov vybraných objektov ľudovej architektúry a troch parných lokomotív. Nevidiaci návštevníci si môžu prečítať nielen základné informácie o kysuckom skanzene a jeho historických dreveniciach, ale dozvie sa aj podstatné informácie o Historickej lesnej úvraťovej železnici.

Braillovo písmo

Prekvapenie pre návštevníkov

Súčasťou projektu bolo aj zakúpenie mechanického Pichtovho písacieho stroja, prostredníctvom ktorého môžu nevidiaci návštevníci zanechať svoj odkaz v podobe postrehov, zážitkov či nápadov na zlepšenie nielen pre múzejníkov, najmä však pre iných zrakovo hendikepovaných návštevníkov. Sprievodca Múzeom kysuckej dediny bude prístupný na požiadanie v pokladni v Stanici Skanzen. Po jednom exemplári bude dostupný aj v ostatných pobočkách Kysuckého múzea.  

Neprehliadnite:

elektrobicykli
Najkrajšie e-bike výlety v Európe. Toto môžete zažiť v jesennom kolorite

Realizáciou projektu pre nevidiacich a slabozrakých návštevníkov sa dozaista podarí sprostredkovať najdôležitejšie informácie o mieste akým je napríklad unikátne Múzeum kysuckej dediny. Nevidiaci návštevníci určite ocenia kroky múzea pri rozširovaní a skvalitňovaní služieb pre ľudí so špecifickými potrebami.

Viac na: www.kysuckemuzeum.sk