Rozčítané Slovensko: Jo Nesbo prichádza s krimipoviedkami. Jesenné večery sú na to stvorené


2085   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Jo Nesbo Žiarlivec

Jo Nesbo prichádza s prvou knihou poviedok Žiarlivec a iné príbehy, na ktorú boli mnohí zvedaví. A opäť sa ukázalo, že Nesbo vie písať, má to remeselne perfektne zvládnuté, zručne a pútavo vystavané príbehy. Napokon, asi neostáva iné, len sa znova začítať do riadkov nových napínavých príbehov…

Vyšetrovateľ sa, vďaka trpkej životnej skúsenosti, stáva expertom na zločiny spáchané zo žiarlivosti. Podarí sa mu vystopovať muža podozrivého z vraždy svojho dvojčaťa?
O tisíce kilometrov ďalej nájde taxikár náušnicu svojej manželky v šéfovom aute. Ako sa tam dostala?
V lietadle vysoko nad oblakmi sedí žena, ktorá sa rozhodla skončiť život pre manželovu neveru. Môžu jej nečakané city k tajomnému spolucestujúcemu zvrátiť vývoj udalostí?
To je len malý pohľad do poviedok, ktorých autor je Jo Nesbo. Zdanlivo jednoduché otázky prinášajú prekvapivé odpovede. Tu sú…

Jo Nesbo

Majster zápletok a napätia Jo Nesbo vo chvíli očakávania gurmánskeho zážitku

Príbeh prvý

Napríklad hneď prvý príbeh s názvom Londýn sa odohráva v lietadle medzi mužom a ženou. Príbeh rozpráva muž, akoby sa prihováral žene a postupne odkrýva jej veľké tajomstvo. Z tejto poviedky si môžete tu vypočuť úryvok, číta Vlado Kobielsky.

Neprehliadnite:
Nicholas Sparks: Keď sa vrátiš.
Novinka o zmysle pomoci a nezmyselnosti vojny

Žiarlivec a tí ďalší

Výborná je aj poviedka Žiarlivec, podľa ktorej je nazvaná celá kniha. Alebo poviedka Rad, ktorá sa začína vetou: Neznášam ľudí, ktorí sa predbiehajú v rade…a možno už tušíte, čo bude nasledovať. Poviedka Priznanie je o Arnem, ktorého vypočúva policajt, no ten vlastne ani neprehovorí. Arne sa spovedá. Jeho manželka Simone je mŕtva, niekto ju zabil pomocou kyanidu. Arne so Simone sa však už predtým rozišli, nežili spolu a ona si našla nového partnera, architekta.
Bol to zločin z vášne? Alebo pomsta odvrhnutého Arneho?
Poviedka ponúka na mikroploche spoveď Arneho, postupné odkrývanie, zaujímavý priebeh…a policajt stále nepovie ani jedno slovíčko.

Jo Nesbo: Žiarlivec, nový titul , lexikon, médiá

Chuťovka pred spánkom

Treba priznať, že zbierka poviedok Žiarlivec a iné príbehy nie je ten krvavý a drsný Jo Nesbo, na akého sme zvyknutí. Tieto poviedky sú skôr príbehy s krimi zápletkou, dobre sa čítajú. Sú to chuťovky na večer pred spaním.
A pozor, už v polovici októbra chystá vydavateľstvo Ikar druhú knihu poviedok s názvom Ostrov potkanov a iné príbehy.

Milan Buno, knižný publicista

Viac na: www.bux.sk


TagsKnihy