Etnológia smrti… Obraz zomierania a kultu mŕtvych. Archeologické nálezy aj mumifikované pozostatky.

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
etnológia smrti

Etnológia smrti v rámci ETNO roka. Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, pripravilo pre návštevníkov takúto netradičnú, no zaujímavú výstavu. Záštitu nad ňou prebral predseda Košického samosprávneho kraja. 

Výstava o ľudskej pominuteľnosti

Výstava Etnológia smrti…obraz zomierania a kultu mŕtvych je zameraná na pohrebné obrady a zvyky vo vidieckom a šľachtickom prostredí na konci 19. a v priebehu 20. storočia. Cieľom výstavy je prezentovanie ľudskej pominuteľnosti a prípravy na smrť. Určite sú zaujímavé zvyky pohrebného rítu – pohrebného zvykoslovia, ktoré sa zameriava na obdobie pred úmrtím. Súviseli s prípravami človeka na koniec života. Návštevníci spoznajú aktivity pozostalých zabrániť návratu zomrelého či jeho negatívnemu vplyvu na ľudí a ich majetok pomocou rôznych magických úkonov. Poslednou časťou je samotné uloženie tela do posvätenej zeme.

etnológia smrti


Nevšedné exponáty

Okrem prezentácie pohrebného zvykoslovia ako spôsobu prirodzeného pochopenia ľudskej smrteľnosti sú predmetom tejto výstavy aj rôzne zvyklosti spojené s pochovávaním, archeologické nálezy spojené s pohrebným rítom v období praveku a stredoveku, ako aj mumifikované ľudské pozostatky z mesta Vác. „Netradičná, zato veľmi zaujímavá výstava o pohrebných zvyklostiach poukazuje najmä mladšej generácii ako sa na smrť pozerali naši predkovia, ako sa vysporiadali so stratou milovanej osoby a ako sa chránili pred ich návratom zo záhrobia.“ Tak sa o výstave vyjadril predseda Košického samosprávneho kraja, Rastislav Trnka.

 

Neprehliadnite: 

Historický exkurz

Historický exkurz do minulosti priblíži osudové stretnutie v r. 1856

 

Súčasťou výstavy budú aj mumifikované ľudské pozostatky z 18. storočia, ktoré sa našli počas archeologického výskumu v krypte Kostola Bielych v maďarskom meste Vác. Súčasťou výstavy bude aj secesný pohrebný koč zo začiatku 20. storočia z Novosadu, ktorý pochádza zo zbierok nášho múzea a návštevníci si budú môcť vypočuť aj autentické pohrebné piesne,“ povedala riaditeľka múzea, Beáta Kereštanová.

etnológia smrti

Etnológia smrti

Výstava sa zrealizovala v spolupráci so zahraničnými partnerskými múzeami – Múzeom Mihálya Munkácsyho v Békešskej Čabe (Munkácsy Mihály Múzeum Békéscsaba). Mumifikované pozostatky boli zapožičané z Maďarského národného múzea – Centra verejnej zbierky (Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ) v Budapešti. Kostrové pozostatky z doby bronzovej a stredoveku nám zapožičal Krajský pamiatkový úrad Košice.

Výstava je sprístupnená do 9.3.2025.

Medzititulky: redakcia
Foto: pixabay a MaKCjZ

Viac informácií na www.muzeumtrebisov.sk a na FB Múzea Trebišov