Leto na Slovensku: turisti na letnom stretnutí KST s batohmi zážitkov a výbornou náladou

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Pohľad na Nízke Tatry zo severu

Leto na Slovensku si naplno užívajú početní slovenskí turisti v lone hôr. A nie náhodou rovno na Liptove sú hojne sústredení vyznávači najzdravšej formy cesty za zdravím. Áno, je to pešia turistika, ktorá má v našej krajine hlboké tradície. Nekonečné počty turistov zjednotil 67. celoslovenszraz Klubu slovenských turistov (KST). Ako býva dobrou tradíciou, súčasne prebiehal aj 51. stretnutie turistickej omladiny, ktorých združujú Turistické oddiely mládeže (TOM).

Nič zdravšie leto na Slovensku neponúka, ako pozvánku priamo do lona slovenských hôr. So zárukou poskytujú jedinečnú tôňu a oviežujúci chládok. Na zaujímavé letné putovanie za prírodným dedičtvom, za inšpiráciou a posilnením svojich fyzických síl v rovnováhe s duševnou pohodou pozývajú (nielen) organizovaní turisti každého. Olympiáda sa blíži a v duchu známeho olympijského hesla: rýchlejšie – vyššie – silnejšie je ladený tento tip na pešiu letnú túru na Krakovu hoľu.

Nevšedné výhľady na Liptov

Krakova hoľa (1752 m. n. m) patrí k menej navštevovaným vrcholom Nízkych Tatier. O to viac prekvapí zážitok z nízkotatranskej divočiny mimo preplnených turistických magistrál. Mimoriadne pôsobivé výhľady na Liptov sú bonusom, na ktorý tak skoro nezabudnete. Rozprávkové sú i pohľady na severnú stenu Ďumbiera a hlavný hrebeň Nízkych Tatier, ktoré si vychutná bez výnimky každý, kto príjme výzvu zdolať tento nízkotatranký kopec. Túra na Krakovu hoľu je pomerne náročná, vyžaduje si brodenie kosodrevinou i rúbaniskom. Všeobecne je však dobre dostupná a finálne výhľady stoja za návštevu tohto kopca.

Leto na Slovensku Nekonečné pohľady z hôr, informácie o Slovensku, kultúra, pamiatky, cyklo, enviro, vzdelávanie, turistika, cestovanie po Slovensku

Po náročnej túre to vždy stojí za ten úžasný pocit…

Neprehliadnite:
Objavujeme menej známe lokality Slovenska:
Horný lom a Vtáčí vŕšok – tajomná časť v Považskom Inovci

Áno, chcem ísť. Ale ako?

Na Krakovu hoľu vedie viacero výstupových chodníkov po turistických značkách zo severu alebo z juhu Nízkych Tatier. Najkratšie je to z Demänovskej doliny, z Lúčok, cez Sedlo Javorie. Všetky značky sa spájajú na modro značenom chodníku, ktorý napokon turistu vyvedie až na samotný vrchol. Podľa toho, z ktorej strany Nízkych Tatier sa na Krakovu hoľu chystáte, je vhodné vybrať si spôsob dopravy. Ak by ste šli z juhu, odporúčame doviezť sa autom na Trangošku, kde je veľké, parkovisko. Ak a rozhodnete na výstup zo severu, najvhodnejší bude príjazd po istú hranicu autom. Výhodou je, že sem premávajú aj autobusy. Je možnosť využiť aj železničnú dopravu. Frekvencia spojov je od severu ďaleko intenzívnejšia ako z juhu. Ak si zvolíte tento spôsob dopravy, gratulujeme, ste náš človek! Aj vy takto šetríte životné prostredie preferenciou hromadnej dopravy pred individuálnou! 

Tip pripravil známy turista a milovník slovenských hôr Tomáš Grman, KST
Foto: ilustračné fotografie – archív KST Liptov
Viac na: www.kst.sk