Naša matka Zem je boľavá a plače. Vieme jej však pomôcť. Vypočítaj si aj ty svoju uhlíkovú stopu!


5468   -   17
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Vypočítaj si svoju uhlíkovú stopu pomocou šikovnej kalkulačky

Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky (MŽP SR) ponúka pár dní pred koncom roka 2020 kalkulačku individuálnej uhlíkovej stopy. Za niekoľko minút si každý vypočíta uhlíkovú stopu, koľko kilogramov emisií skleníkových plynov máme v tomto roku na svedomí. Kalkulačka pracuje s údajmi od užívateľa o jeho spôsoboch dopravy, bývania, či spotreby. Pri bývaní sa úroveň spotreby vyhodnocuje nielen cez energetické parametre domu, ale aj cez množstvo používaných spotrebičov.

Kalkulačka, ktorú na MŽP SR pripravil Inštitút environmentálnej politiky, ukazuje, že k tomu, aby sme pomohli klíme, stačí prestúpiť z auta do autobusu, prípadne na bicykel, či vlak. Nemalé emisie vyprodukujú naše prekúrené domácnosti, či nadmerná spotreba elektriny. K zníženiu našej osobnej uhlíkovej stopy pomôže, ako ukáže kalkulačka, aj redukcia príjmu niektorých druhov mäsa.

Prínos uhlíkovej kalkulačky spočíva v špecifikácii jednotlivých zdrojov emisií, týkajúcich sa našich osobných pomerov a správania. Takto si môžeme zmeniť všeobecnú predstavu o globálnej klimatickej kríze na konkrétnu realitu nášho každodenného správania.

Neprehliadnite:
Zelené klamstvo – lži, ktorými nás kŕmia… Ako sa správne zorientovať a odolať dravosti koncernov?

Jedným z prvých, kto kalkulačku vyskúšal, je minister Ján Budaj. Konštatoval, že sa má v čom zlepšovať, pričom jeho uhlíková stopa bola pred nástupom do funkcie nižšia, než slovenský priemer. Po nástupe do funkcie jeho uhlíková stopa vzrástla (napr. z dôvodu cestovania). To chce minister napraviť, okrem iného aj celkovým znížením uhlíkovej stopy činnosti ministerstva, ktoré už v septembri 2020 ohlásilo ambíciu dosiahnuť nulovú uhlíkovú stopu do r. 2030

Vypočítaj si svoju uhlíkovú stopu pomocou šikovnej kalkulačky

Podľa ministra uhlíková kalkulačka je výborná možnosť, ako preložiť všeobecné reči o otepľovaní a klimatickej kríze do obrazu nášho bežného života. Pomáha nám pochopiť, že globálne znečistenie emisiami CO2 sa skladá z kilogramov a gramov, ktorými planétu zaťažuje každý z nás.

„Pri tejto uhlíkovej kalkulačke si ľahko všimneme, že sú v nej položky, ktoré jednotlivec ovplyvní len ťažko (spôsob vykurovania svojej bytovky), ale aj také, pri ktorých je rozhodnutie iba v našich rukách. Ochrana Zeme pred klimatickou krízou tak prestáva byť abstraktnou hrozbou a vidíme, že je aj našou osobnou voľbou,” povedal minister Ján Budaj.

Foto: Shutterstock
Kalkulačka je dostupná TU

Ďalšie zaujímavosti nájdete na stavajsnami.sk