Sign in / Join

Drevený kostol v Hervartove


586   -   0
Share:
Drevený kostol v Hervartove

 

Duchovné bohatstvo Slovenska predstavujú okrem iných pamiatok aj unikátne drevené kostoly – skvosty ľudovej sakrálnej architektúry. Do dnešných čias sa zachovalo ešte asi 50 drevených chrámov zo 16. – 19. storočia. Spomedzi nich bolo v roku 2008 osem výnimočných drevených kostolov zapísaných do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO pre svoju celosvetovú hodnotu a jedinečnosť. Jedným z nich je rímskokatolícky drevený kostol v Hervartove.

Iba pár kilometrov od mesta Bardejov, leží pod Čergovským pohorím obec Hervartov s necelou päťstovkou obyvateovi. Dominantou obce je najstarší a najzachovalejší drevený kostol na Slovensku z konca 15. storočia – rímskokatolícky kostol svätého Františka z Assisi. Stojí na hornom konci obce na miernom svahu v objatí mohutných starých líp. Je obohnaný kamennou ohradou, krytou šindľami. Je celkom iný ako sú sú ostatné drevené kostoly východného obradu na východnom Slovensku. Stavba z tisového dreva má neskorogotické a renesančné prvky. Skladá sa z polygonálnej svätyne, lode, sakristie a podvežia, ktorého slúži ako babinec Má štíhlu vežu a nezvyčajne vysokú strechu pokrytú šindľom.

Hervartove

Prečítajte si: Prešovská iniciatíva na záchranu organu

Hlavný oltár tvorí vzácny obraz Panny Márie, sv. Kataríny Alexandrijskej a sv. Barbory z rokov 1460 – 1470. V rokoch 1985 – 1990 bol precízne reštaurovaný do pôvodnej podoby. Medzi ďalšie pamiatky patrí neskorogotický obraz sv. Františka z Assisisv. Krištofa a sv. Kataríny Sienskej. Ostatné pamiatky ako originálne krídla skriňového oltára, drevený skrinkový svätostánok zo začiatku 16. storočia a prenosný oltárik z roku 1514 sú uložené v národnom múzeu v Budapešti.

Bočný oltár z roku 1524 sa nachádza v Šarišskom múzeu v Bardejove. Vnútorná výzdoba kostola je tiež ovplyvnená obdobím reformácie, keď mali kostol na krátky čas v správe evanjelici. Z tohto obdobia, pochádzajú maľby na južnej stene lode. Zobrazujú biblické výjavy Adama a Evy, sv. Juraja v zápase s drakom a podobenstvo o múdrych a pochabých pannách. Výchovnú funkciu výjavov podčiarkujú biblické citáty v latinčine a biblickej češtine. V 18. storočí pribudla ešte časť barokovej výzdoby a neskorobaroková výmaľba z roku 1803.

Hervartove

Kostolík sa nachádza v malebnom prírodnom prostredí s mohutnými lipami. Ideálnym cieľom pre turistov a cykloturistov je preto najmä  jarné obdobie, keď nádhernú siluetu kostola ešte nezakrývajú listy košatých stromov. Návšteva kostolíka býva zaujímavou odbočkou, ak sa vyberiete navštíviť historické mesto Bardejov, zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Pravda, návštevu je dobre plánovať a vopred dohodnúť na telefónnom čísle +421 918 678 260. Záujemcovia môžu tiež využiť služby turistických sprievodcov, ktorí organizujú krátke poznávacie výlety po východoslovenských drevených kostolíkov a nevynechajú ani Hervartov.

Share:

Pridať komentár