Svetový deň sprievodcov cestovného ruchu opäť konečne naživo aj v slovenských mestách. Pridáte sa?


2792   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Svetový deň sprievodcov v Trnave

Svetový deň sprievodcov cestovného ruchu zastrešuje Svetová federácia asociácií turistických sprievodcov (WFTGA). Vznikla 21. februára 1985 a dnes združuje viac ako 200 000 kvalifikovaných sprievodcov z viac ako 70 krajín celého sveta. Bezplatné prehliadky miest sa po celom svete pri príležitosti Svetového dňa sprievodcov konajú od roku 1987. A po nútenej prestávke konečne aj v našich mestách. Nuž, vitajte a pozorne počúvajte, vážení návštevníci…

Slovenská spoločnosť sprievodcov cestovného ruchu (SSSCR) je členom WFTGA a koordinuje toto podujatie u nás už od roku 2004. „Aj tá najkrajšia krajina či pamiatka je len čiernobiely nemý film… Až do momentu, kým sa návštevníkovi neprihovorí erudovaný sprievodca! Jeho zanietený výklad vdýchne “filmu” farbu, zvuk, ba i chuť a vôňu… Fundovaný výklad je poväčšinou natoľko presvedčivý (ako inak), že často zvýrazní aj osobnosť a šarm interpreta. Sprievodcom / sprievodkyňou rozprávaný príbeh, razom nadobúda iný rozmer…,” tvrdí Marián Bilačič predseda Slovenskej spoločnosti sprievodcov cestovného ruchu.

Pozícia slovenských sprievodcov vo svete

Od vstupu SSSCR do WFTGA v roku 2004 sa aj na Slovensku konajú bezplatné prehliadky na počesť Svetového dňa sprievodcov. „Sprievodcovia počas svojej práce sprevádzajú predovšetkým zahraničných turistov. Raz v roku sa vzdávame nároku na honorár a dáme našincom – a to či už obyvateľom alebo návštevníkov našich miest – možnosť zoznámiť sa s našou prácou. Publikum tvoria všetky vekové generácie a medzi záujemcami sa nájdu aj takí poslucháči, ktorí by sa prehliadky, ak by si mali za ňu zaplatiť komerčnú cenu, pravdepodobne nikdy nezúčastnili,“ doplnil M. Bilačič.

Vyskúšajte mestskú hru City Game Bratislava, sprievodcovia, lexikon.sk

Tradícia v cestovnom ruchu…

Tradícia bezplatných prehliadok sa zo strany SSSCR udržala aj v roku 2021. S ohľadom na pandemickú situáciu však boli premiérovo naplno využité možnosti sociálnych médií. Verejnosti ponúkla Spoločnosť sprievodcov virtuálne prehliadky napríklad Primaciálneho paláca v Bratislave v slovenskom a anglickom jazyku. V tomto roku sa Svetový deň sprievodcov vracia do slovenských miest konečne v „živom formáte“. Do tejto chvíle nám konanie prehliadok ohlásilo 7 miest. Podujatia sa budú konať od 18. do 25. februára. O prológ tohto ročníka sa postará už dnes mesto Skalica. Ústredná časť prehliadok sa koná v sobotu 19. februára a menšia časť aj v nedeľu 20. februára. Spišská Nová Ves pripravila napríklad pestrý program na celý týždeň jarných prázdnin od pondelka 21. do piatka 25. februára.
Predseda SSSCR M. Bilačič dopĺňa: „Naša srdečná vďaka patrí všetkým sprievodcom, pracovníkom turisticko-informačných kancelárii a predstaviteľom miest ktorí sa rozhodli podporiť myšlienku prezentácie práce kvalifikovaných sprievodcov!“.

Neprehliadnite:

Winter Piešťany, Svetový deň cestovného ruchu, lexikon.skPríbeh jednej rodiny je príbehom mesta: Piešťany podľa Wintera je zážitok s dotykmi s minulosťou

Svetový deň a množstvo podujatí…

Už dnes sa v Skalici začína o 16. h prehliadka: „SKALICA – 650 ROKOV SLOBODNÉ KRÁĽOVSKÉ MESTO“ podujatia organizuje Turisticko-informačná kancelária Mesta Skalica.
Zajtra, v sobotu 19. februára sa v Bratislave o 10. h ZAUJÍMAVOSTI, RARITY A UNIKÁTY BRATISLAVY – pešiu vychádzku pripravila Bratislavská organizácia cestovného ruchu – BTB. Popoludní o 14. h sa vydáme ULIČKAMI A ZÁKUTIAMI STARÉHO MESTA. Pešiu vychádzku pripravila SSSCR.
Mesto Humenné pozýva o 10. h na PRECHÁDZKU NA HUBKOVÚ; pripravuje ju Infocentrum Humenné.

V centre Turca – meste Martin sa o 14. h začína pešia prehliadka mesta. Stretnutie nedočkavých návštevníkov i domácich obyvateľov bude pri kostole Sv. Martina, na Námestí SNP.
Ružomberok podporuje Svetový deň sprievodcov cestovného ruchu turistickou vychádzkou na pravé poludnie o 12. h – PUTOVANIE ZA LIKAVSKÝMI HRADNÝMI POKLADMI.
Malý Rím – mesto Trnava o 10,30 h pozýva na atraktívnu PREHLIADKU MESTA. Podujatia organizuje Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Región Trnava.

Vláčik Dráčik Bardejov

Víkend bohatý na objavovanie histórie pokračuje…

…v nedeľu, 20. februára sa v Bratislave o 10. h stretnú milovníci hudby. Na zaujímavú objavnú cestu pod názvom VIEDENSKÍ KLASICI A ICH SÚČASNÍCI V HUDOBNOM ŽIVOTE BRATISLAVY vás pozýva OOCR Bratislava Tourist Board. Rovnako o 10. h navštívime BULVÁRE BRATISLAVY – Kamenné námestie a Štúrova ulica. Podujatie organizuje Asociácia sprievodcov Bratislavy. Popoludní o 13. h SPOZNÁVAJTE BRATISLAVU! Prehliadku v ruskom jazyku organizuje Asociácia sprievodcov Bratislavy a popoludní o 16. h navštívime BAZILIKU MARIÁNKA. Podujatie rovnako organizuje Asociácia sprievodcov Bratislavy.

Viac informácií o podujatiach nájdete na: www.touristguides.sk
Text: SSSCR
Foto: archív redakcie
Medzitulky: redakcia

Venované pamiatke priateľa, kolegu, dlhoročného pezinského sprievodcu a činovníka v cestovnom ruchu pána Petra Ronca.