Nové ikonické stavby Bratislavy výrazne menia tvár slovenskej metropoly. Sú neprehliadnuteľné…

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Stavby Bratislavy Sky Park

V našom hlavnom meste nájdete niekoľko hodnotných architektonických diel spojených s nedávnou minulosťou. Medzi tie najvýnimočnejšie stavby Bratislavy jednoznačne patrí budova obrátenej pyramídy Slovenského rozhlasu na Mýtnej ulici. Alebo najstaršia výšková budova – známy Manderlák či komplex obchodného domu a hotela Kyjev na Kamennom námestí s prvými pohyblivými schodmi na Slovensku.

Centrum mesta – centrum obchodu…

Trojuholníkový obchodný dom Prior na Kamennom námestí bol kedysi najväčším obchodným domom v Československu a jeho otvorenie v roku 1968 spôsobilo poriadnu senzáciu. Spolu s hotelom (tvoria jeden celok) ho oceňujú pre zjednocujúci obklad z bieleho spišského travertínu a aj vďaka využitiu vtedajších technických vychytávok. Atrakciou boli prvé pohyblivé schody na Slovensku, zvonkohra či veľkoplošné hliníkové výklady. Ikonický komplex obchodného domu a hotela od architekta Ivana Matušíka je len jedným z hodnotných objektov, ktoré by milovníci architektúry nemali na prechádzke Bratislavou obísť.

Stavby Bratislavy Prior, Dovolenka na Slovensku, lexikon.sk

Dobre známy komplex obchodného domu s hotelom

 

Kto sa neprešiel po Moste SNP, akoby v Bratislave ani nebol…

Ďalšou oceňovanou stavbou je Most SNP postavený v rokoch 1969 – 1972. Vďaka reštaurácii v tvare lietajúceho taniera s vyhliadkou na jeho jedinej pilóte je jednou z najväčších atrakcií mesta. Držitelia Bratislava CARD sa do nej dostanú výťahom zadarmo a neplatia ani za mestskú dopravu. Most si až do dnešných dní uchoval status technického unikátu. Ako jediný v Bratislave je zavesený na oceľových lanách a nemá žiadny pilier v prúde rieky.

Stavby Bratislavy, Most SNP, Dovolenka na Slovensku, lexikon.sk

Architektonické dominanty –  Hrad, Most SNP, Dóm sv. Martina i televízny vysielač nad mestom na vrchu Kamzík

Rozhlas na Mýtnej…

Technicky aj vizuálne zaujímavou budovou je tiež obrátená pyramída Slovenského rozhlasu. Aj keď si verejnosť túto stavbu často spája s normalizáciou a totalitným režimom, jej myšlienka vznikla ešte v čase uvoľnenia v 60. rokoch. Realizácia tejto unikátnej stavby bola v období normalizácie a do prevádzky bola budova odovzdaná v roku 1983. Vedeli ste, že v pyramíde sa nachádza ešte aj ďalšia vnútorná pyramída? Do nej architekti Štefan Svetko, Štefan Ďurkovič a Barnabáš Kissling umiestnili najcitlivejšie prevádzky rozhlasu – vysielacie a nahrávacie štúdiá. Sú to však hlavne unikátne koncertné sály a vnútorné átrium, pre ktoré rozhlas vyhľadávajú svetovo uznávaní architekti. Počas svojej návštevy Bratislavy rozhlas na Mýtnej nikdy nevynechajú…

Stavby Bratislavy Rozhlas, Dovolenka na Slovensku, lexikon.sk

Rozhlasová hra zvuku a svetiel na Mýtnej ulici

Pozoruhodné stavby Bratislavy – Národná galéria, krematórium a aj vily na Slavíne

Ďalším významným objektom z tohto obdobia je premostenie Slovenskej národnej galérie od architekta Vladimíra Dedečka. Aj keď časť laickej verejnosti dodnes neprišla úplne na chuť tejto levitujúcej hranatej prístavbe, pre iných je to jeden z najvýznamnejších príkladov neskorého modernizmu na Slovensku.

Stavby Bratislavy krematórium, Dovolenks na Slovensku, lexikon.sk

Krematórium v Lamači ako harmónia architektúry s okolitou prírodou

Výnimočnou, a vôbec prvou povojnovou stavbou, ktorá bola na Slovensku vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku, je krematórium v Lamači. Toto najvýznamnejšie dielo architekta Ferdinanda Milučkého oceňujú pre súlad jeho architektúry s prírodným prostredím lesa.

Neprehliadnite:

stavby BratislavyKam do prírody v okolí Bratislavy? Prinášame vám tipy do každého počasia


Počas prechádzok kľukatými, strmými uličkami vilovej štvrte Palisády v okolí Hradu môžu návštevníci obdivovať vily rôznych štýlov – od romantizmu cez historizujúce slohy až po tie súčasné. Svojou ornamentálnou fasádou zaujme napríklad vila od architekta Juraja Tvarožka na Tvarožkovej 4, rozprávková Zsigárdyho vila na ulici Francúzskych partizánov 8 alebo secesný bytový dom na Palisádach 18.

BA 72hodinové mesto, Dovolenka na Slovensku, lexikon.sk

Bratislavské mrakodrapy rastú ako huby po daždi

Pozoruhodnou je aj vojenská ubytovňa Hviezda od architektov Jána Strculu a Cyrila Sirotného, známa skôr pod názvom Kukurica, ktorá sa nachádza na Jarošovej ulici na okraji širšieho centra mesta. Je to jedna z prvých výškových budov v Bratislave, ktorá zaujme najmä svojím kruhovým pôdorysom. V súčasnosti ju čaká prestavba a modernizácia.

Stavby v Bratislave Manderlák, Dovolenka na Slovensku, lexikon.sk

Manderlák bol prvý “mrakodrap” v ČSR

Milovníci architektúry poľahky nájdu prvý “mrakodrap” v meste na Námestie SNP. Tu od roku 1935 stojí 45 metrov vysoký obchodný a obytný dom Manderla, ktorý nikto nenazve inak ako Manderlák. Dal ho postaviť úspešný mäsiar Rudolf Manderla a na jeho prízemí si zriadil mäsiarstvo.

Súčasná architektúra

Od pádu socialistického režimu zažíva Bratislava staviteľský boom. Výsledkom je vznik úplne nových štvrtí kombinujúcich obytné, kancelárske a obchodné priestory. Spomeňme projekty ako Eurovea a River Park na nábreží Dunaja alebo Sky Park s elipsovitými obytnými vežami. Tento sa už stal pre modernú Bratislavu ikonickým; navrhlo ho renomované britské architektonické štúdio svetoznámej architektky Zahy Hadid (úvodný obr.).

Stavby v Bratislave Danubiana, Dovolenka na Slovensku, lexikon.sk

Galéria moderného umenia Danubiana je obľúbeným výletným miestom

Zaujímavá architektúra aj mimo centra

Za dobrou architektúrou sa oplatí vybrať aj do okrajových častí mesta. Napríklad v Čunove sa na umelom polostrove nachádza obľúbená a dobre známa Galéria Danubiana Meulensteen Art Museum. V nej si prídu nasvoje súčasne milovníci výtvarného umenia a moderných riešení architektúry a dizajnu. Ide o dôkaz symbiózy umeleckého ducha a okolitej prírodnej scenérie vo vzájomnej dokonalej harmónii. Kto pozoruhodné stavby Bratislavy neuvidí, neuverí v ich výnimočnosť a dobovú architektonickú hodnotu…

Text a foto: archív OOCR BTB,KOCR Bratislava Region Tourism

logo BTB

                        BA 72hodinové mestoDovolenka na Slovensku logo

 

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky

Viac na: www.visitbratislava.com