“Ztracený Svatý” je kunsthistorická zápletka, komiks a detektívka v jednom… i pohľad na dejinný omyl

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Stracený Svatý.obálka

Slovenská národná galéria a pražské nakladateľstvo Take Take Take vydali novú knihu Ztracený Svatý – „detektívny román“, doplnený o komiksové príbehy. Vysvetľuje fungovanie a kultúrny kontext obdobia stalinizmu. Publikácia Alexandry Kusej a Ondřeja Horáka je súčasťou niekoľkomesačného projektu SNG Akcia ZET.

V roku 1952, v jednej z najtemnejších chvíľ našej histórie, bolo na výstave Československo-sovietskeho priateľstva vo výtvarnom umení na pražskom Žofíne odhalené všetkými očakávané umelecké dielo. Osem metrov dlhý a skoro deväť metrov vysoký obraz Vďakyvzdanie českého a slovenského ľudu generalissimovi Stalinovi ako dielo autorského kolektívu Čumeplík – Schoř – Čermáková. Išlo o najväčší obraz namaľovaný v 20. storočí v Európe.  

Pôvodný obraz Stracený svatý

Bol najväčší z najväčších…

Dielu bola venovaná mimoriadna pozornosť. O jeho vzniku pravidelne informovali štátne médiá, podobne ako o v rovnakom období vznikajúcom Stalinovom pomníku na Letnej v Prahe. Samotné odhalenie gigantického obrazu za účasti komunistických pohlavárov natáčal na výstave filmový štáb. Nikto však netušil, že pôjde o jediné zábery tohto obrazu, ktorý po výstave zmizol.
Tento verejnosti celkom neznámy a pritom pravdivý príbeh tvorí kostru nového česko-slovenského detektívneho príbehu Ztracený Svatý s kunsthistorickou zápletkou, komiksom a s historickým ponaučením.

Základom sú historické fakty

Príbeh je vystavaný na historických faktoch a informáciách z výskumov českých a slovenských bádateľov. Vysvetľuje fungovanie a kultúrny kontext stalinizmu – obdobia, keď politika a umenie fungovali ruka v ruke. Druhá rovina rozprávania zavedie čitateľov a čitateľky do súčasnej Prahy, kde sa dvojica česko-slovenských kurátorov pokúša stratený obraz po desaťročiach nájsť a znovu vystaviť. Navštevujú miesta, budovy, ateliéry umelcov a galérie, ktoré s celým príbehom úzko súvisia. Vďaka tomu sa príbeh prelína do dnešných dní a získava na aktuálnosti.

Neprehliadnite:

Akcia ZET, SNGPokračujeme v umenovednej výprave SNG Akcia ZET. Nové témy, nové námety, nové podnety

Netypický sprievodca dejinami

Knihu Alexandry Kusej a známeho popularizátora výtvarného umenia Ondřeja Horáka s komiksovými príbehmi ilustrovanými Jindřichom Janíčkom z pražského nakladateľstva Take Take Take je preto možné vnímať ako netradičného sprievodcu po československom výtvarnom umení socialistického realizmu.
Publikácia Ztracený Svatý je paralelnou aktivitou projektu Akcia ZET umenovedná výprava, počas ktorého maľoval niekoľko mesiacov v átriu Esterházyho paláca v Bratislave výtvarník Marcel Mališ (na obr.) autorskú repliku s pozmeneným názvom VďakyZdanie československého ľudu, ktorá je odkazom na stratené dielo stalinského socialistického realizmu kolektívu Č-S-Č.

Akcia ZET Maliarska Akcia Foto Juraj Starovecký,SNG

Nutné dovysvetlenie okolností…

Maliarska akcia sa stala východiskom pre nový experimentálny žáner – umenovednú výpravu zrkadliacu premýšľanie o postavení národnej galérie dnes. Týmto netradičným spôsobom SNG otvorila počas niekoľkých mesiacov množstvo rôznych, aktuálnych a dôležitých tém ako vzťah propagandy a umenia, hoaxy, budovanie kultu osobnosti, téma strachu, vzťah originálu a kópie, umenie na zákazku, problematika autorstva, monumentálna tvorba, mecenášstvo, vnímanie a chápanie problematických úsekov našich dejín.

O autoroch…

Alexandra Kusá
Historička umenia, kurátorka, riaditeľka Slovenskej národnej galérie a autorka odborných publikácií. Venuje sa umeniu 20. storočia, je kurátorka výstavy Prerušená pieseň (2012) na tému socialistického realizmu a rovnomennej publikácie (2019).

Ondřej Horák
Popularizátor výtvarného umenia, kurátor, autor niekoľkých publikácií o výtvarnom umení, držiteľ ocenenia Magnesia Litera. Autor publikácií Proč obrazy nepotřebují názvy (2014), Průvodce výtvarným územím I., II., III. (2016, 2018, 2021), Proč umění? (2019) a mnohých ďalších.

 Jindřich Janíček
Absolvoval Univerzitu Tomáša Baťu v Zlíne a Ateliér ilustrácie na UMPRUM v Prahe. Je držiteľom ceny Czech Grand Design a vyhľadávaným knižným grafikom a ilustrátorom. S Nikolou Janíčkovou založili v roku 2015 nakladateľstvo Take Take Take.

Viac o projekte na: akciazet.sng.sk.

Publikáciu možno zakúpiť na e-shope SNG a v kníhkupectve Ex Libris v SNG.