Pokračujeme v umenovednej výprave SNG Akcia ZET. Nové témy, nové námety, nové podnety

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Akcia ZET, SNG

Akcia ZET je príležitosťou na otvorenie niekoľkých tém, ktoré sú (nielen) v našom umení znepokojujúco prítomné. Okrem situácie v 50. rokoch 20. storočia sa v rámci projektu venujeme aj vzťahu propagandy a umenia, hoaxom, budovaniu kultu osobnosti či téme strachu. Ale aj vzťahu originálu a kópie, problematike autorstva, monumentálnej tvorbe, umeniu na zákazku, mecenášstvu či vnímaniu a chápaniu problematických úsekov našich dejín.

Výtvarník Marcel Mališ započal v átriu Esterházyho paláca v Bratislave na konci minulého roka zaujímavý počin. Popri vytváraní rôznych prednášok, videií či podcastov ako sprievodného programu, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou Akcie ZET, sa  podarilo spustiť aj samostatnú webstránku celého projektu akciazet.sng.sk. Tu nájdete všetky dôležité informácie, obsahy a programy, ktoré doteraz v tomto zaujímavom umeleckom projekte vznikli. 

Akcia ZET Maliarska Akcia Foto Juraj Starovecký,SNG

Akcia ZET Maliarska akcia Marcela Mališa

Novinky projektu

Úplnou novinkou je mini filmová séria SND v SNG. Je jedným z ponorov do spôsobov vyrovnávania sa s minulosťou v umení umením a spoluprácou dvoch národných kultúrnych inštitúcií Slovenskej národnej galérie a Slovenského národného divadla. 

Neprehliadnite:
7×7 alebo Sedem slobodných úvah o slobodnom umení v Slovenskej národnej galérii

V sérii krátkych minifilmových inscenácií sa premieňajú časti divadelného diela do nového kontextu. Akcia ZET sa v galérii stretáva s divadelnou akciou premeny. Naprieč inštitúciami a umeleckými formami zaznievajú otázky a ťažké témy o postavení umelca vstupujúceho do sveta propagandy. Časti textov inscenácií činohry Národného divadla postavy hier konfrontujú s obrazom nadrozmerného Stalina. Oslavuje ho “československý ľud” aj s inými muzeálnymi obsahmi. Ako v tomto novom kontexte vyznejú slová Leni Riefenstahl z inscenácie Leni (Zdena Studenková) ako dvornej režisérky Adolfa Hitlera.

pôvodnej hre Valerie Schulczovej a Romana Olekšáka na objednávku Činohry SND Leni, získala Zdena Studenková za rolu Leni Cenu Dosky 2014 za najlepší herecký výkon.
Rovnako hlboké a
zaujímavé sú výpovede Ali Rachmanovovej z inscenácie Ruské denníky či Milady Horákovej z inscenácie Milada uvidíte na našich sociálnych sieťach a na akciazet.sng.sk

Text: SNG
Foto: Juraj Starovecký,SNG