Vivat, majstre! Herec Dušan Kaprálik po 48 sezónach uzatvára svoje pôsobenie v Divadle Nová scéna


4454   -   3
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Dušan Kaprálik

Dlhoročný člen súboru Divadla Nová scéna v Bratislave Dušan Kaprálik uzatvára svoje takmer 50 ročné pôsobenie v tomto divadle. Za toto obdobie stvárnil na divadelných doskách množstvo dramatických, tragikomických aj komediálnych postáv v činoherných i muzikálových predstaveniach. To, že sa dal nakoniec zlákať herectvom, aj keď bol na strednej škole výborným riešiteľom fyzikálnych olympiád a pomýšľal študovať fyziku, nikdy neoľutoval.

Svoje osudové životné rozhodnutie zdôvodňuje: „Divadlo mi vždy dávalo slobodu. Nemusel som bojovať s realitou, ale s úprimnosťou životných situácií postáv, ktoré vymyslel niekto úplne iný. Je to nádherná detektívka. Nemá nič spoločné s politickým bojom, s osobnými problémami, v tom dobrom prípade ani s úsilím páčiť sa; má však mnoho spoločného s hľadaním. S hľadaním pravdy, krásy, harmónie, nenávisti, zloby, svinstva. Taký je život. A o tom sa oplatí rozmýšľať a v umeleckom diele ho realizovať.
Na margo svojho odchodu z divadla hovorí:
„Zdravie je priorita. Neopúšťam divadlo, budem sem chodiť, budem sledovať, budem pomáhať. Musím si však dopriať luxus a rozhodovať sa sám, do čoho pôjdem a do čoho nie. Želám tomuto vynikajúcemu divadlu len to najlepšie!“

Budúca sezóna bude jubilejná

Generálna riaditeľka Divadla Nová scéna Ingrid Fašiangová: „Budúcu sezónu oslávime 75.výročie vzniku. Pre jedného z jeho bardov – pána Dušana Kaprálika – to bude obzretie sa za takmer 50-ročnou históriou interného pôsobenia v divadle. V mene divadla, všetkých kolegov, priateľov, hereckých žiakov mu patrí veľké ďakujem za jeho každodenný umelecký prínos, profesionalitu a ľudskosť. Z nášho divadla odchádza zamestnanec, nie však „pán“ herec, a preto sa tešíme na inscenácie, v ktorých svoje roly dohrá ako hosť nášho divadla.“ Obľúbeného herca tak budú môcť diváci vidieť aj naďalej napríklad v muzikáli Mamma Mia!, činohre Rozum a cit a rozprávke Kozliatka a vlk, v ktorej účinkuje celá jeho rodina.

Dušan Kaprálik, Kaprálikovci Kozliatka, Divadlo Nová Scéna

Divadlo Nová scéna: keď Kaprálikovci hrajú ako Kozliatka

Silné rodinné a herecké puto

Spolu so svojím otcom si vo viacerých divadelných kusoch zahral aj jeho syn Martin Kaprálik: „Vždy som si vážil a veľmi som sa tešil z každého predstavenia, ktoré som mohol s otcom odohrať. Bol to pre mňa sviatok a za tie roky sme spolu čo-to veru pohrali…Vždy mi dával nezištné rady. Nielen mne, ale aj všetkým ostatným kolegom vždy vedel poradiť, mal na to veľký cit… Chceme mu dopriať trochu oddychu a hoci už nechce skúšať nové hry, som rád, že ešte ďalej bude mnohé predstavenia dohrávať. Napríklad našu kultovú rozprávku Kozliatka a vlk, v ktorej je fantastický a takisto muzikál Mamma Mia! A k úspechu týchto predstavení prispel aj on. Svedčí o tom, aký je herec, aký je človek a že ho ľudia majú veľmi radi.“

Dušan Kaprálik - otec a syn Martin

Hrdý otec so synom Martinom

Neprehliadnite:
Aj muži majú svoje dni – online komédia s tlmočením do posunkového jazyka

Herec nikdy nekončí…

Túto pravdu podporuje aj reprezentant súčanej silnej mladej generácie Patrik Vyskočil: „Je jedným z najinšpiratívnejších umelcov, akých som vo svojom živote stretol. Je to človek, ktorý ma profesionálne viedol od svojich divadelných počiatkov, zveril mi zodpovedosť za moju prvú hlavnú úlohu na divadelných doskách v inscenácií Zhŕňajova nevesta a stal sa tak mojim „neoficiálnym” divadelným Guru. Môžem len dúfať, že sa k nemu rokmi skúseností trošku priblížim a budem svoju inšpiráciu a radosť k divadlu rozdávať ďalším generáciám rovnako ako on. Je mi cťou mať učiteľa, kolegu a kamaráta v jednej osobe, Dušana Kaprálika. 

Životná niť sa tiahne z Turca

Dušan Kaprálik (martinský rodák) po maturite na Strednej všeobecnovzdelávacej škole vyštudoval herectvo na Vysokej škole múzických umení v Bratislave a svoj výnimočný herecký talent po štúdiu uplatnil dve sezóny v Divadle Andreja Bagara v Nitre. Členom Novej scény v Bratislave sa stal v roku 1973, spočiatku pôsobil v jej Poetickom súbore. Na divadelných doskách začínal vážnymi postavami, postupne však do stvárňovania typov a charakterov vnášal komické črty a karikatúru. Jeho kreácie sa vyznačovali výraznými tragikomickými polohami ako napr. postava Lučajlanga v inscenácii Pavilón nad riekou, postava ľudového filozofa Sosiása v hre Amfitrion, postava farára v hre Anjel.

V hre Amfitrión ako Asosias

V hre Amfitrión ako Asosias

Herecká škála Dušana Kaprálika

Okrem herectva sa Dušan Kaprálik intenzívne venoval aj réžii. Ako asistent réžie spolupracoval na inscenáciách Jozefa Bednárika, Milana Lasicu, Jána Ďurovčíka, Karola Spišáka. Dôležitá je aj jeho pedagogická práca. Ako pedagóg na bratislavskom Konzervatóriu pôsobil 20 rokov a k jeho žiakom patrili napr. Robo Roth, Lucia Vráblicová, Soňa Norisová, Rebeca Poláková, Mirka Drínová, viedol vo svojich projektoch Dávida Hartla, Patrika Vyskočila, Vladislava Plevčíka  a v súčasnosti učí herectvo v Muzikálovej akadémii.

Aj film a najmä rozhlas

Dušan Kaprálik sa dlhé roky venuje tiež rozhlasovej, televíznej a filmovej tvorbe. Z jeho filmov spomeňme snímku Učiteľka (2016), rozprávku Láska na vlásku (2014), Nedodržaný sľub (2009), Staříci (2018), seriál Búrlivé víno (2013).
Z televíznych filmov to boli Višňový sad (1979), Nové Pištáčikové dobrodružstvá (1987), Holič Britva a duch Vydriduch (1988), Rozprávka o tichej krajine (1990), Koleso osudu (1991) a seriály Zaprášené histórie Ema Bohúňa (1971), Lekár umierajúceho času (1983), Kriminálka Staré Mesto (2010) a mnohé ďalšie.
Hlas Dušana Kaprálika poznáme roky z rozhlasu – nahovoril množstvo rozprávok, účinkoval v početných rozhlasových hrách, Výnimočným bol dlhoročný obúbený rozhlasoý seriál Čo nové, Bielikovci? Literárny fond ocenil majstrovstvo Dušana Kaprálika za výkon v inscenácii Veľké ucho a v roku 2010 mu udelil Cenu za celoživotné dielo v oblasti divadla a rozhlasu.

Rozhlasová rodina Bielikovcov

Nezabudnuteľná rozhlasová rodina Bielikovcov

Odovzdáva štafetový kolík…

Herecké gény, talent  a lásku k divadlu zdedili aj jeho tri deti Zuzka, Martin a Ondrej, ktorí vyštudovali herectvo a Ondrej aj divadelnú réžiu. Herecká rodina Kaprálikovcov sa postupne rozrastá, nevesta Michaela je tiež herečka a vnúčatá Miško a Martinka už majú za sebou prácu v rozhlase, dabingu aj v divadle.

Foto: súkromný archív D.Kaprálika a Divadlo Nová scéna
Viac na: www.novascena.sk