Miguel Ybáñez v Galérii Danubiana: farba, priestor, podivuhodná forma vecí a detailov nášho sveta

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Farba

Miguel Ybáñez: farba, priestor, podivuhodná forma vecí a detailov nášho sveta. Taká je výzva pre divákov ponoriť sa do čarovného sveta imaginácie. Prezentujeme ich z bohatej zbierky súčasného európskeho a svetového umenia Gerarda H. Meulensteena, holandského mecenáša umenia a zakladateľa Múzea moderného umenia Danubiana.

Originálny umelec, originálny spôsob tvorby

Miguel Ybañez má obrazy netradične rozložené po podlahe v ateliéri. A aby na ne dosiahol, potrebuje veľkú štetku s dlhou rúčkou. Jeho maľby zaujmú perspektívnym riešením obrazového priestoru. Paradoxom kompozície je nestále ohnisko, ktoré je premenlivé. Zároveň je však aj paradoxom priestorovej ilúzie jeho obrazov, keď blízke sa zdá byť vzdialené a malé akoby zväčšené.

Farba, Miguel Ybanez

Aktuálne významy maľby

Toto obsahové a vizuálne napätie v maliarskom procese prináša aktuálne významy maľby, ktorá sa vyjadruje asociatívnou skladbou tvarov a farieb a pomáha si osobitým autorským rukopisom. Preto je pre Miguela Ybañeza dôležitá interpretácia atmosféry doby a babylón času s jeho intenzívnym prežívaním reality. Prirodzeným spôsobom si prisvojuje výrazové prostriedky zdôrazňujúce explozívnu silu kontrastných a svietivých farieb.

Neprehliadnite:

HEDVIGA GUTIERREZ
Hedviga Gutierrez osobne na rozlúčke v Galérii Danubiana. Jej ILUSTRÁCIE priniesli švih a sviežosť

Predstavy a sny

Expresívny rukopis, ťahy štetca alebo špeciálnej štetky akoby vystupovali z plochy obrazu, ktorý sa pred nami otvára, no čoskoro mizne v spleti jasných a kontrastných odtieňov farieb. Často nám ich však tajomne prekrýva alebo jemne premaľuje, akoby si rozmyslel, či nám zvolený motív vôbec chce ukázať. Predstavy a sny si taktiež necháva zakliate v bohato nanesených farbách a líniách, ktoré napĺňajú takmer kozmický obrazový priestor.

Farba, Ybanez

Farba, forma, priestor

Ybañez ovláda plochu obrazu tromi základnými prvkami: farbou, formou a priestorom. Farba a forma sú možno v tomto pocitovo nekonečnom priestore relikviami stôp po civilizácii. Aj preto je takýto prístup blízky expresívnym princípom tvorenia, ktoré nás okamžite vtiahne do umeleckého sveta Miguela Ybañeza. Výstava je príspevkom k predsedníctvu Španielska v EÚ.

Ako sa k nám dostanete?

Automobil: GPS: N 48.029444 ˚E 017.224444˚
Bratislava centrum > Petržalka, Panónska cesta (alebo Dolnozemská cesta) > Rusovce > smer Dobrohošť
Autobus: linka č. 90, od Nového SND do Danubiany každú hodinu.
Podrobnosti nájdete v cestovnom poriadku.

Text: Dagmar Kudoláni Srnenská, Galéria Danubiana
Medzititulky: redakcia
Foto: Galéria Danubiana

logo Danubiana

 

 

 

Viac na: www.danubiana.sk