Hedviga Gutierrez osobne na rozlúčke v Galérii Danubiana. Jej ILUSTRÁCIE priniesli švih a sviežosť

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
HEDVIGA GUTIERREZ

Hedviga Gutierrez na rozlúčke v Galérii Danubiana! Končí sa výstava absolventky Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Vedeli ste, že jej študijné skyce do zápisníkov boli najčastejšie v ateliéroch Dušana Kállaya a Ľuboslava Paľa? Dnes umelkyňa tvorí najmä knižné ilustrácie a jej tvorba sprevádzala napríklad texty Chrontulienka od Branislava Jobusa, Baba Jaga od Kvetky Veverkovej i čarovné Vianoce.

Farby a kontúry

V priestore galérie je ten čas zastaviť sa, pozrieť sa na ne, replikovať ťahy, skúmať ich štruktúry. Pýtať sa: „Ako to urobila?“ Až potom, v tom sústredení, nám dôjde, čo tým jej obrázkom k príbehom vlastne dodáva švih, zdanie pohybu, sviežosť. Vidíte? Sú to tie drobné nepravidelnosti. Niečo, čo nesedí, čo nás láskavo vyrušuje, dostáva do pohybu.

Umelecký zámer

Áno, presne tak; je to umelecký zámer: niekedy je to len trochu zdvihnuté rameno jednej z postáv, či zväčšené oko tej druhej. Inokedy prepálené proporcie – malé je veľké, veľké je malé. Často „točí“ ľuďmi aj vecami, vychyľuje ich pod rôznymi uhlami, necháva ich balansovať v priestore bez podpery a to všetko len jemne, aby vzniklo napätie, aby zobudila nedočkavosť zistiť, čo bude ďalej a ako to dopadne…

Na rozlúčke v Galérii

Obrázky plné akcie

Tvorí tak intenzívne, že v tých jej obrázkoch sa stále niečo deje. Svojich čitateľov a čitateľky dokáže udržať v príbehu, komponuje ten príjemný stav, v ktorom sa nikomu z nich nechce pustiť knižku z ruky. Na jednom obrázku zároveň necháva odkaz na text, ktorý už prečítali, aj náznak toho, čo ich ešte len čaká. Tak sa s nimi hrá: „Keď budeš čítať ďalej, určite sa v príbehu niečo zaujímavé stane,” povedala Hedviga Gutierrez pri príležitosti otvorenia výstavy: „Vyzerá to, že robím všetko digitálne, ale to tak celkom nie je. Stále niečo kreslím, nejaké skice do zápisníkov, až dovtedy, kým nemám úplne jasnú predstavu. To všetko… tie knižky, sú ručné práce.“
Jej ilustrácie – ako môžete ešte do 4. júna v Galérii Danubiana vidieť – pôsobia jednoducho, sú také „úplne obyčajné“. Akoby si k deťom, pre ktoré ich vytvorila, najskôr čupla, aby videla svet z ich výšky.

Neprehliadnite:

Homáge á Marián Varga, Danubiana
HOMMAGE À MARIÁN VARGA. Umelec, ktorý svojím magickým zjavom a prednesom stále inšpiruje

Rozlúčka na Dunaji

Príďte sa rozlúčiť s výstavou ilustrácií autorky Hedvigy Gutierrez osobne! Spoločne sa pozrieme na jej vystavené diela a zároveň sa môžete dozvedieť o všetkom, čo vás bude vo výstavnom priestore zaujímať.
Budú tu na vás čakať vymaľovánky z knižných titulov ako Čipkovaný tato, Ňuňo alebo Škriatok Bertil! A pre záujemcov sú v našom ArtShope sú dostupné aj knižky s jej ilustráciami, takže môžete využiť skvelú príležitosť dostať autogram priamo od autorky!
S autorkou Hedvigou Gutierrez sa stretneme 1.júna o 15. hod.

Na rozlúčke v Galérii

Ako sa k nám dostanete?

Automobil: GPS: N 48.029444 ˚E 017.224444˚
Bratislava centrum > Petržalka, Panónska cesta (alebo Dolnozemská cesta) > Rusovce > smer Dobrohošť
Autobus: linka č. 90, od Nového SND do Danubiany každú hodinu.
Podrobnosti nájdete v cestovnom poriadku.

Text: Galéria Danubiana
Medzititulky: redakcia
Foto: Galéria Danubiana

Viac na: www.danubiana.sk