Božena Plocháňová – dokonalé, výtvarne čisté a úsmevne pokojné kresby a ilustrácie. Pamätáte sa?


3028   -   1
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Plocháňová, Danubiana, lexikon.sk

Božena Plocháňová sa vo svojich dokonalých, výtvarne čistých a úsmevne pokojných kresbách vždy usilovala o nadhľad nad všedným a namáhavým kolotočom života. Vnímala ho bez príkras, láskavo, povzbudivo a pozitívne. Úprimne sa vysmievala z dobových nedostatkov nás všetkých vrátane seba. Chápala, že s úsmevom na tvári, v mysli i v duši sa dá prežiť skutočne všetko, čo každodenný stereotypný život vo vtedajšom Československu ľuďom prinášal.

V roku 1952 sa – ako jedna z prvých akademicky vzdelaných výtvarníčok – začala na Slovensku profesionálne venovať karikatúre v časopise Roháč. Pre časopis a kreslený humor ju oslovil známy výtvarník a karikaturista, akad. maliar Štefan Bednár, prvý šéfredaktor Roháča. Nakoniec bola dlhé štyri desaťročia jeho kmeňovou pracovníčkou, kresliarskou ikonou a výtvarným pilierom. Jej nezabudnuteľné postavy Bill a Mary prežívajú doteraz v pamäti niekoľkých našich generácií, v najznámejšom kreslenom komikse Bill a Mary, zo života obyčajných „šťastných“ ľudí.

Božena Plocháňová, Danubiana, lexikon.sk

B. Plocháňová vo svojom živle… Takto sa rodili nesmrteľné postavičky

Roháč to neprežil…

Po zániku Roháča na Slovensku roku 1991 ho ďalej úspešne kreslila aj pre krížovkársky časopis Veľký Šibal, alebo ako Bill a Mary po rokoch. Svojimi vkusnými kresbami si vedela ľahko získať aj srdcia detského publika. Preto veľmi rada a s úspechom ilustrovala humorne ladenými obrázkami takmer všetky vtedajšie detské časopisy. Ako raz sama priznala, zatiaľ čo kreslený časopisecký humor bol pre ňu prácou, obživou a relaxáciou zároveň, kreslenie pre deti a ilustráciu detských kníh považovala za veľký sviatok, a preto tak s pokorou k tejto práci vždy pristupovala.

Neprehliadnite:

Galéria Danubiana, Paštéka, lexikon.skMilan Paštéka a priatelia – výstava k jubileu aristokrata mlčania v Galérii Danubiana pokračuje

Zo života výtvarníčky…

Božena Plocháňová sa narodila 2. januára 1929 v Prahe, vyrastala vo štvrti Vinohrady. Absolvovala renomovanú pražskú Štátnu grafickú školu (1946 – 1950). K najznámejším knihám, ktoré Plocháňová ilustrovala, patria publikácie, ako Bola raz jedna trieda (Krista Bendová, 1956), Cibuľkove dobrodružstvá (Gianni Rodari, 1959), Hrdinský zápisník (Klára Jarunková, 1960), Danka a Janka (Mária Ďuríčková, 1961, 2010), O Štoplíkovi (Hana Ponická, 1961, 1991, 1999, 2013), Opice z našej police (Krista Bendová, 1966, 1993, 2011), Osmijanko rozpráva… (Krista Bendová, 1967, 1968, 1969, 1973), Meduška (Elena Čepčeková, 1970), Štvornohé rozprávky (Jozef Pavlovič, 1975), Slávnosť u Pipi Dlhej Pančuchy (Astrid Lindgrenová, 1985) či Osmijanko sa vracia (Krista Bendová, 2010).

Božena Plocháňová, Danubiana, lexikon.sk

Ako sa k nám dostanete?       

Individuálni motoristi: GPS: N 48.029444 ˚E 017.224444˚ Bratislava centrum > Petržalka, Panónska cesta (alebo Dolnozemská cesta) > Rusovce > smer Dobrohošť
Autobusom: linkou č.90, ktorá premáva od Nového SND do Danubiany každú hodinu.
Výstava Božena Plocháňová Ilustrácie / Illustrations je sprístupnená do 27. marca t.r., utorok – nedeľa 10.00 – 18.00 h.
Dovidenia pri Dunaji, priatelia!

Text: Danubiana, upravené
Medzititulky: redakcia
Foto: archív Danubiana

Viac na: www.danubiana.sk