Viktor Frešo: FAMILY VINTAGE ako osobná výpoveď autora s medzigeneračným kontextom

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Family Vintage Viktor Frešo

Danubiana Meulensteen Art Museum sprístupňuje výstavu FAMILY VINTAGE. Autorom je medzinárodne etablovaný umelec Viktor Frešo. Pracuje s medzigeneračným kontextom životov a práce svojich rodinných príslušníkov. Je to osobná výpoveď autora a projekt, ktorým sa usiluje skombinovať tvorbu svojich príbuzných.

Zoznámenie s Viktorom Frešom opisuje známy slovenský kunsthistorik (jeho identita je odkrytá na záver): “Bolo to rýchle a prudko explozívne. Asi pred 15 rokmi mi zavolal začínajúci umelec do galérie a uviedol stručne: „Chcem mať u vás výstavu“. Na otázku kedy, odpoveď bola krátka a pekelne sebavedomá: „No, o tri mesiace“. Tak aj bolo. Nasledovalo stretnutie a mňa zaujal tento krásne mladý a krásne drzý, nakrátko ostrihaný macher, jeho rebelský postoj aj jeho vizuálne práce. Tak sa zrodila naša dlhoročná až chorobne vleklá spolupráca a spoluputovanie na výbušnej ceste za dobrodružstvom umenia.”

Family Vintage Viktor Frešo

Viktor Frešo

Nepokojná jazda s V. F. pokračuje…

Stalo sa z toho priateľstvo dvoch hromotĺkov; pokrvné bratstvo mongoloidného Bratislavčana a zaujatého perohryza zo Spiša. Kunsthistorik pokračuje: “Nasledovali nielen výstavy a texty, ale aj turbulentné časy, nekonečné debaty o súčasnom umení, daromné hádky o našej málo mocnej scéne a kyslom galerijnom prostredí. Vždy pri minerálke a cole light. Nakoniec sme sa dohodli, že stôl má štyri nohy, a predsa sa potkne“, teda umelci nemusia rozumieť vlastnému umeniu a že kunsthistorici „machu picchu“ vedia o vizuálnom umení. To nás asi vzájomne posilňovalo a udržiavalo v chode.”

Nové riešenia sa našli

“Vždy ma však prekvapovali jeho nové riešenia, absurdné situácie či razantné objekty. Po smrti otca Fedora sa Viktor čoraz hlbšie ponáral do histórie a archívu vlastnej rodiny a táto výstava prináša jeho úlovky a trofeje. Je výsledkom jeho skomprimovanej rodinnej a osobnej pamäti. Na záver sa vrátim na začiatok. Prvý Vikiho projekt niesol v názve otázku: Who Is the King? – v ňom sa nechal fotografovať od známych politických a kultúrnych celebrít. Myslím, že dnes je úplne jasné, kto je tu kráľ, king, kapor či borec a to ešte nie je všetkému koniec…”
Takto originálne zaznamenal zoznámenie s V.F. osobne známy kunsthistorik, skrývajúci sa za skratkou: b.skid

Ešte dovetok

Postupom času sa z mladého búrliváka stal rodič a tvorca kultovej postavičky menom Niemand Pičús.
Vy ho nepoznáte?

Niemand Pičus Viktor Frešo

… tak to som ja – taký Niemand

Reprezentant celej armády ľudí, ktorých konaniu často nerozumieme, no o to viac takémuto pomenovaniu. Zo slovenčiny sa iba ťažko prekladá. A to napriek tomu, že človeka – na hranici medzi smiešnym chytrákom a zároveň zákerným hajzlíkom, zakomplexovaným, no aj namysleným arogantným bastardom, ktorý slušných ľudí v živote často veľmi, veľmi hnevá – nájdeme aj v iných končinách. Najvýstižnejším slovenským výrazom na takého chytráka je naozaj – Niemand Pičús

FAMILY VINTAGE treba vidieť –  do 29. augusta 2021.

Text: Danubiana, upravené
Medzititulky: redakcia
Foto: archív Danubiana

Viac na: www.danubiana.sk