Operetné gala najslávnejších melódií ponúka Slovenská filharmónia na Silvestra a na Nový rok


567   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Operetné gala

Operetné gala sú sviatočné koncerty Slovenskej filharmónie, ktorými vyvrcholí koncoročná séria koncertných podujatí. Pripravené sú dva Silvestrovské a jeden Novoročný koncert v sobotu 30. decembra o 19. hodine, v nedeľu 31. decembra o 16. hodine a v pondelok 1. januára 2024 o 19. hodine. Operetné gala zaznie v interpretácii Slovenskej filharmónie a Slovenského filharmonického zboru so zbormajstrom Janom Rozehnalom a pod taktovkou hosťujúceho dirigenta Petra Valentoviča. Po boku našich telies vystúpia traja sólisti – sopranistka Eva Bodorová, tenorista Miroslav Dvorský a prvý koncertný majster orchestra SF Jarolím Emmanuel Ružička.

Program Silvestrovských a Novoročných koncertov býva veselý a energický. Slovenská filharmónia nie po prvýkrát ponúkne pri tejto príležitosti svojim návštevníkom zmes nezabudnuteľných operetných melódií. V Koncertnej sieni budú znieť predohry, piesne a zbory Johanna Straussa ml., Franza Lehára, Franza von Suppého, Emmericha Kálmána a Gejzu Dusíka.

 

Operetné gala

S operetkou ľahkým krokom do nového roku…

Prostredníctvom hudobnej mozaiky diel viacerých skladateľov vstúpime do čarovného sveta operiet. Na úvod zaznie predohra k Netopierovi viedenského rodáka Johanna Straussa ml. a pieseň Adele Mein Herr Marquis, Vystriedajú ich melódie jedného z najslávnejších skladateľov tohto žánru Franza Lehára z operety Paganini, o slávnom husľovom virtuózovi. Ľúbostná pieseň Gern hab’ ich die Frau’n geküsst a brilantné, technicky náročné Husľové sólo tohto diela. Nasledovať bude Introdukcia, tanec a pieseň Hany Vilja, o Vilja z Lehárovej Veselej vdovy. Po nej sa roztancujeme pri slávnom valčíku Na krásnom modrom Dunaji, op. 31. Vďaka ktorému si Johann Strauss ml. vydobyl medzinárodné uznanie. Prvú polovicu koncertu uzavrie jedna z najviac uvádzaných piesní Heia, heia in den Bergen ist mein Heimatland Čardášovej princeznej Emmericha Kálmána.

Nebude chýbať slávne tenorové sólo…

Druhú časť koncertu otvoria pompézne fanfáry z Predohry k operete Ľahká kavaléria Franza von Suppého. Po nej zaznie vstupný zbor z operety Vojvodkyňa z Chicaga Charleston, charleston! Emmericha Kálmána inšpirovaný jazzom, rytmami slowfoxu, či  charlestonu. Jeho ďalším vychýreným titulom je Grófka Marica z ktorej zaznie vstupný zbor Lustige Zigeunerweisen / Höre ich Zigeunergeigen, ária Marice a slávne tenorové sólo Wenn es Abend wird. Medzi populárne tituly patrí Zem úsmevov  Franza Lehára. Náš program z nej ponúkne pieseň Dein ist mein ganzes Herz hlavného protagonistu Princa Su-Čonga.

Neprehliadnite:

BTB užiť si zimu v Bratislave, Danubiana. lexikon.sk

Wolfgang Hollega: Telesné bytie precítite v maľbách piatich dekádna výstave v Galérii Danubiana


Už Dusík to vedel, že… Ej, to je mrcha chlap, ktorý nechce tancovať…

Ďalšou operetou Emmericha Kálmána, tentokrát inšpirovanou orientálnou hudbou je Bajadéra, z ktorej si vypočujeme introdukciu a tanec O Champagner, sperrst uns auf das Himmelreich. Skladateľovým posledným titulom je Giuditta plná piesní o láske a nádeji v lepší život, z ktorej si vypočujeme pieseň Giuditty Meine Lippen, sie küssen so heiss. Slávnostný program uzavrie slovenský skladateľ Gejza Dusík a jeho zbor Ej, to je mrcha chlap, ktorý nechce tancovať, ktorý nás vtiahne do prostredia bujarej ľudovej zábavy a nezabudnuteľná Pieseň o rodnej zemi z operety Hrnčiarsky bál.

Operetné gala, M. Dvorský

Miroslav Dvorský


Hudobnou bodkou za rokom  2023 a oslavou Nového roka 2024 bude v Slovenskej filharmónii Operetné gala. Návštevníkov nasýti trblietavými, romantickými aj tanečnými melódiami tohto repertoáru.

Vážení a milí priatelia hudobného umenia, tešíme sa na vás aj počas celého nastupujúceho roka 2024!

Text: SF
Foto: foto © A. Trizuljak 
Medzititulky: redakcia

Viac informácií na: www.filharmonia.sk