Bytový dizajn náš každodenný. Zaujímavé inšpirácie ako si zariadiť príbytok v obľúbenom štýle boho

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
bytový dizajn, boho

Bytový dizajn sa dotýka každého z nás. Bez výnimky. Každý totiž niekde býva a je obklopený nábytkom a doplnkami, ktoré naše príbytky zútulňujú. Ich zmyslom je prinášať pocit pohody, pokoja, vnútornej vyrovnanosti, bezpečia. Mnohé domácnosti sú riešené napríklad v obľúbenom a čoraz častejšie sa vyskytujúcom boho dizajne. Ide doslova o umenie, kde sa odzrkadľuje vzťah k prírode, cestovaniu, tolerancii k iným kultúram. A práve toto vystihuje originálny bytový boho štýl.

Ak ste sa preň rozhodli aj vy, budete mať pri zariaďovaní veľa voľnosti a priestoru na kreativitu. Inšpirujte sa našimi tipmi pre zariadenie útulnej boho obývačky a začnite bývať bohémsky.

Najskôr – čo je boho štýl?

Všetko sa začalo vo Francúzsku v 19. storočí. Pôvodní bohémovia boli spisovatelia, maliari, básnici a iní umelci, ktorí si zo všetkého najviac cenili kreativitu. V tom období zvyčajne nemali veľa peňazí a nedržali sa módnych trendov. Jednoducho kombinovali všetko, čo mali po ruke a čo si priniesli z ciest. Preto sa Interiérový dizajn v boho štýle nesie v slobodnom duchu. Je vnímaný ako jednoduchý život bez stresu a vo všeobecnosti sa neriadi žiadnymi pravidlami. Tento priestor by mal robiť radosť najmä osobe, ktorá v takomto interiéri býva. Ide o kombináciu viacerých štýlov, z rôznych kútov sveta.

bytový dizajn, Boho dizajn


Na začiatok trochu jednoduchosti

Boho štýl je opakom minimalizmu a neriadi sa žiadnymi pravidlami. Je však dobré začať stenami s neutrálnou farbou, aby nebol konečný výsledok prehnaný. Ak chcete klasický boho štýl, choďte do farieb ako je krémová, bledá sivá alebo jemne ružová. Pre modernejší vzhľad zvoľte bielu farbu. Neutrálne pozadie vám dá väčšiu slobodu pri zariaďovaní a dekorovaní obývačky.

Neprehliadnite:

bytový dizajn, dážď

Dažde sú cenným zdrojom úžitkovej vody.
Využívajte dažďovú vodu efektívne vďaka betónovým nádržiam 

Bytový dizajn, ktorý si žiada množstvo textúr

Pri vyberaní textúr môžete byť úplne spontánny. Pohovku dolaďte vankúšmi rôznych farieb a vzorov. a do celého priestoru pridajte deky. Textúry v boho obývačke by mali byť príťažlivé vizuálne, no zároveň príjemné na dotyk. Preto vám odporúčame pri výbere navštíviť predajňu, aby ste si nové kúsky pred kúpou skúsili na dotyk. Pridajte čo najviac prírodných materiálov pre vytvorenie organickej atmosféry, ktorá je dôležitou súčasťou boho štýlu. Vyberajte materiály ako kožušina (najlepšie prírodná), koža, vlna, látky z bavlny, ľan, úplety a vrecovina.

Výber samotného nábytku

Zariaďovanie boho obývačky nemusí byť vôbec nákladné. Veľké množstvo vhodného nábytku zoženiete aj na trhoch alebo v bazároch. Použitie vintage kožených pohoviek, nástenných políc, stolíkov a doplnkov je v boho dizajne vítané a žiadané. Pri nábytku ide v podstate o výber kúskov, ktoré sú úplne odlišné a bežne by ste ich spolu nekombinovali. Štýl predstavuje slobodu vyjadrenia. Vyberte čo najviac odlišných kúskov a dajte ich dohromady tak, aby bolo viditeľné, že ste to urobili úmyselne.

bytový dizajn, boho


Dekorácie z rôznych kútov sveta

Ak ste vášniví cestovatelia, boho štýl je vašim prejavom životného štýlu. Dekorácie jednoznačne patria k zariadeniu obývačky v tomto štýle. Vystavujte svoje obľúbené predmety ako umenie, napríklad naukladajte milované knihy do priestranných políc na stenu. Bohémsky život zahŕňa veľa cestovania, a preto nájdete v týchto interiéroch dekorácie z rôznych kútov sveta. Ľudia, žijúci bohémskym životom, vlastnili v minulosti veľké množstvo kníh, preto sa ich nebojte pridať do svojho interiéru. Á propos knihy. Pamätajte, že v žiadnom prípade knihy nielen ako dekorácia, ale ako každodenný spoločník a dobrý radca.

bytový dizajn, knihy, boho


B
ytový dizajn potrebuje odvahu

Nebojte sa kombinovať umenie, ktoré je diametrálne odlišné. Pokojne môžete vystaviť napríklad sochu budhu v kombinácii s orientálnym kobercom z Afriky či koženými výrobkami z Argentíny. Na internete nájdete množstvo návodov; pri tejto kreatívnej aktivite si zároveň oddýchnete. Vystavte svoje poklady, ktoré ste si priniesli z objavných a poznávacích ciest.

Foto: archív redakcie a pixabay