Alergia na zimu. Zima niektorým spôsobuje nepríjemné problémy a prináša aj nečakané alergie


582   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
alergia na zimu

Alergia na zimu. Napriek tomu, že zima má pre mnohých z nás veľké čaro a spájame si ju predovšetkým s radostnými zážitkami a vianočným obdobím. No niektorým ľuďom spôsobuje zima nepríjemné problémy aj v podobe alergie. Tá sa najskôr prejaví ako nenápadné začervenania a neskôr ako rozsiahle opuchy a podráždená pokožka. Alergia na zimu je strašiak nasledujúcich mesiacov, ktorý útočí najčastejšie okolo 0 °C.

Zoznámte sa s chladovou žihľavkou

Alergické prejavy môžu byť počas jarných a letných dní poriadne vyčerpávajúce. S príchodom chladných mesiacov sa nejeden alergik teší, že si od sezónnej alergie aspoň trochu oddýchne. Nadšenie sa však veľmi rýchlo vytratí, keď sa k prechodnému nachladnutiu postupne s poklesom teploty pridajú aj iné nepríjemné symptómy. Citlivosť na zimu, mráz, či na studenú vodu nie je príliš častá. Napriek tomu, že telo nezvádza boj s alergénom, reakcia môže byť veľmi podobná, pretože práve chlad ľahko dokáže imitovať alergické prejavy.

Reakcia na chlad

Vyskytne sa v priebehu pár minút a dokáže pretrvávať niekoľko hodín. Stačí, keď prídete do kontaktu s chladným vzduchom, ofúkne vás chladný vietor alebo sa odvážne ponoríte do studenej vody. „Zima alebo chlad môže u niektorých ľudí spustiť uvoľnenie histamínu, čo spôsobuje príznaky alergie. Pacienti po kontakte so studenou vodou alebo studeným vzduchom majú často opuch slizníc, nádchu, kýchanie, kašeľ, svrbenie až vyrážky kože. Závažnejšia reakcia ako anafylaxia sa môže spustiť ak je celé telo vystavené veľmi nízkej teplote. Vtedy dôjde k náhlemu poklesu tlaku krvi, k prudkému opuchu slizníc až k úplnému zúženiu dýchacích ciest. Pacienti by preto mali so sebou nosiť aj tzv. balík prvej pomoci, ktorý obsahuje lieky proti alergii, ako antihistaminiká, kortikoidy a adrenalínové pero.“ Zdôrazňuje imunoalergologička Veronika Mundoková Csibová.

alergia na zimu


Rozoznať prejavy pseudoalergie nie je veda

Dýchavičnosť, časté kýchanie a milión použitých vreckoviek na nádchu. Môže sa zdať, že ide o bežné nachladnutie. Keď sa k tomu však pridá nepríjemné začervenanie pokožky, opuch, či svrbivé vyrážky, málokomu napadne, že môže ísť o pseudoalergiu na chlad. Ľudovo nazývaná chladová žihľavka nemusí byť prepojená so žiadnou alergickou predispozíciou. Preto je náročné odhaliť priame príčiny jej vzniku a nasadiť účinné lieky. Objaviť sa môže už pri teplote 4 °C, oveľa častejšie však útočí okolo 0 °C a pri mínusových teplotách.

Starostlivosť o imunitný systém

Jedným zo spôsobov, ako bojovať s chladom, je aj pravidelná starostlivosť o imunitný systém, ktorý v týchto dňoch dostáva zabrať. „Náš imunitný systém dennodenne vystavujeme rôznym zlozvykom. Chronický stres a duševná nepohoda vedú k vylučovaniu hormónu kortizolu, čo oslabuje imunitu. Nesprávna výživa, monotónne stravovanie, nedostatok vitamínov, hlavne vitamínu C a vitamínu D, ale aj konzumácia veľkého množstva rafinovaného cukru a soli, obezita, fajčenie, nadmerné užívanie alkoholu, nedostatok pohybu a deprivácia spánku majú negatívny dopad na imunitu. Porušená imunita môže viesť k vzniku niektorých civilizačných ochorení, ako napr. alergií, autoimunitných chorôb, ale aj nádorových ochorení,“ konštatuje imunoalergologička V. Mundoková Csibová.

Neprehliadnite:

vyhorenie

Vyhorenie je choroba z povolania. Čelia jej najmä ženy a mladí ľudia do 35 rokov. Ako sa dá problém riešiť?


Kto je riziková skupina a ako sa brániť?

Napriek tomu, že spomínané prejavy postihujú predovšetkým ľudí v strednom veku, nemali by sme zabúdať ani na naše ratolesti, so zraniteľnou imunitou. Nielen malí, ale aj veľkí kedysi trávili vonku oveľa viac času. Vďaka tomu si telo dokázalo zvyknúť na prirodzenú mikroklímu. Dnes trávime oveľa viac času v uzavretých priestoroch, čo spôsobuje, že mechanizmy v našich telách nefungujú tak, ako by mali. Navyše musia zápasiť s budovaním kolektívnej imunity, ktorá je v zimných mesiacoch, najmä pre deti, potrebná ako soľ. Podchytiť imunitu celej rodiny môžete aj prírodnými imunostimulátormi. Jednou z možností je 100 % čistý, prírodný, práškový extrakt z hlivy ustricovej neoglucan® imuno complex, ktorý nakopne správne fungovanie imunitného systému a dopomôže k ochrane buniek detí i rodičov.

Neoglucan oxidačný stres, Tichá hrozba menom oxidačný stres. Ako sa chrániť? Poznáme 4 zaručené spôsoby

Efektívne aktivovať imunitné bunky

Spôsoby, ako efektívne aktivovať imunitné bunky uvádza aj imunoalergologička Veronika Mundoková Csibová: „Je dôležité podporiť vývoj imunitného systému správnou životosprávou. Podľa možnosti eliminovať stres, vyhýbať sa negatívnym myšlienkam, konzumovať zdravú pestrú stravu s dostatkom vitamínov a stopových prvkov. Netreba zabúdať ani na kvalitný spánok. Pre posilnenie imunity je tiež ideálne prestať fajčiť, obmedziť alkohol a nájsť si čas na primeranú pohybovú aktivitu, ale aj na fyzickú a hlavne psychickú regeneráciu. Pre posilnenie imunity môžeme použiť aj niektoré imunomodulačné látky rastlinného pôvodu, napr. betaglukány, enzymoterapiu a probiotiká.“

Prečo sú beta-glukány tak veľmi dôležité pre naše telo Dbajte na zvýšenie imunity, neoglucan


Ako rozoznať pseudoalergiu od nachladnutia?

Ak je pre vás ťažké rozoznať pseudoalergiu od nachladnutia, nič nestratíte tým, ak do svojich zásob doplníte vitamíny potrebné na budovanie silnej imunity. Jednou z možností je tekutý výťažok z vybraného kmeňa hlivy ustricovej, ktorá je bohatá na beta-glukány a veľký obsah vitamínov a minerálov. Vďaka tomu zvyšuje aj odolnosť proti infekčným ochoreniam a buduje silnú imunitu. Prípravok neoglucan® tinktúra s obsahom tekutého beta-glukánu je doplnená aj o zinok a vitamín C, čím naštartuje imunitné bunky, ktoré hravo zničia vírusy a baktérie. Poradí si tak s vírusmi, sezónnou alergiou a chronickou únavou počas pekných aj sychravých dní. „Pacientom s alergiou na chlad odporúčame aj postupné otužovanie, striedanie teplej a studenej sprchy, pohyb na čerstvom vzduchu, vetranie a neprekurovanie domácnosti. K budovaniu imunity prispieva aj správna výživa, vitamíny, probiotiká, rôzne výživové doplnky a prirodzené imunomodulátory, ako napríklad spomínaná hliva ustricová, (na obr.),“ dodáva odborníčka V. Mundoková Csibová.


hliva ustricova, Dbajte na zvýšenie imunity

Alergia na zimu. Tip na test ako zistiť či jej podliehate

Priložte si kocku ľadu na vnútornú časť zápästia a chvíľku počkajte. Pokiaľ sa v priebehu pár minút objavia začervenania a svrbivé výražky ako pri kontakte s pŕhľavou, ide o alergiu na chlad.
Vďaka správnej starostlivosti vás nezastaví žiadna pseudoalergia ani nachladnutie. Užiť si plnohodnotne zimu v kruhu blízkych si zaslúži každý. Pestujte si svoje zdravie aj zdravie celej rodiny. (DI)

Foto: archív redakcie a pixabay

Tinktúry neoglucan® nájdete v DM drogériách, lekárňach a na: www.neoglucan.sk