Noc múzeí a galérií prichádza opäť v plnej sile! Vzácne zbierky sú pripravené aj na vašu návštevu

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Noc múzeí a galérií

Európska noc múzeí a galérií zaklopala po roku opäť na dvere kultúrnych inštitúcií po celom Slovensku. V rámci 19. ročníka otvoria svoje brány mnohé kultúrne inštitúcie aj v srdci našej vlasti – v Banskej Bystrici a vo Zvolene. V sobotu 13. mája až do polnoci zažijete nielen zaujímavé, neobyčajné, ale aj zábavné prehliadky, workshopy, kvízy, divadelné vystúpenia a koncerty.

Začíname v Stredoslovenskom múzeu

Vydáte sa po stopách bájnych a mytologických bytostí ukrytých v expozícii v Matejovom dome. V Thurzovom dome (na obr.) na vás čaká rozprávanie o strážcoch pokladov či tajomstvách rozprávkového sveta a v Tihányiovskom kaštieli v Radvani budete môcť vlastným meraním zistiť, koľko meria ekologická stopa. Ak navyše neviete, čo ekologická stopa vlastne je, tu budete mať jedinečnú príležitosť sa to dozvedieť!  

Noc múzeí a galérií

Pokračujeme v Stredoslovenskej galérii

Tu sa na komentovaných prehliadkach dozviete, ako prebiehala renovácia Skuteckého vily a potom si môžete oddýchnuť pri káve na pikniku so zábavnými hrami v jej záhrade. V Pretóriu si užijete interaktívne aktivity a v Bethlenovom dome zážitkové prostredie „SPACE IS THE PLACE“.

Literárne a hudobné múzeum ŠVK

Štátna vedecká knižnica (ŠVK) pripravila program pre širokú verejnosť a všetky vekové skupiny. Svoju noc v tomto múzeu môžete začať s detským divadelným súborom a ich stvárnením knihy Dušana Tarageľa „Rozprávky o neposlušných detičkách a starostlivých rodičoch“. Ďalšia pozvánka je stretnutie so spisovateľkou Katarínou Lucinkiewiczovou na workshope o písaní v minulosti a dnes. Záver Noci múzeí a galérií bude patriť klasickej hudbe v podaní Univerzitného speváckeho zboru a Univerzitného komorného orchestra Mladosť.

Múzeum Slovenského národného povstania

V areáli tejto ikonickej budovy sa spoločne s Klubmi vojenskej histórie vydáte po stopách jedného výnimočného príbehu z čias SNP. S pomocou múzejníkov vyriešite prípad záhadnej postavy a najmä sa presvedčíte, že aj vlastným pátraním sa dokážete dotknúť minulosti! Po náročnom dni plnom informácií z našej histórie sa navyše budete môcť zabaviť pri skvelej hudbe kapely Družina!

Noc múzeí a galérií Múzeum SNP BB

Mesto ako na dlani…

Pohľad na banskobystrické Námestie SNP si aj tento rok budete môcť vychutnať zvýšky Hodinovej veže (úvodné foto) a v THURZO – FUGGER zážitkovej expozícii v Barbakáne sa prenesiete do čias, keď Banská Bystrica –  vďaka úspechu v baníctve – najviac prekvitala.

Neprehliadnite:

Ja sa prebijem, M.R. Štefánik
Ja sa prebijem, lebo sa prebiť chcem! Taký bol a navždy v našich srdciach zostane náš Milanko…

Zvolenčania ponuku obohatia…

V Slovenskej národnej galérii na Zvolenskom zámku je pre vás pripravená interaktívna prehliadka expozícií zámku tematicky zameraná na ročné obdobia, ktorú môžete zakončiť vo fotokútiku a na pamiatku si spraviť fotku s bohyňou Primaverou, či spoločne s kurátorkou objaviť pri obrazoch starých majstrov „Šteklivé chute Nizozemska“.

Zvolenský zámok

V Lesníckom a drevárskom múzeu budú pre vás pripravené tvorivé dielne, maľovanie na tvár, hry a aktivity pre deti doplnené ukážkou hipoterapie na koníkoch z Koniarne na Hornej Trebuli, múzejné kvízovanie so zaujímavými otázkami nielen o lese a na záver aj hudobný hosť večera – Andrea Bučko Band.

Na Noc múzeí a galérií postačí jedna vstupenka

Prostredníctvom spoločnej vstupenky v jednotnej cene 3 € (deti do 6 rokov a ZŤP majú vstup ZDARMA) získate vstup do siedmich múzeí, galérií, na hodinovú vežu, no najmä na množstvo jedinečných podujatí, ktoré sú pre vás pripravené. Vstupenka zároveň platí ako lístok na bezplatnú MHD v oboch mestách v čase od 16:00 –  00:00 (resp. do posledného pravidelného spoja) pri spiatočnej ceste z múzea alebo galérie. Navyše sa vďaka nej môžete medzi obidvoma mestami prepraviť dobovým vlakom, ktorý sa nám aj tento rok podarilo zabezpečiť vďaka železničným nadšencom z Klubu historickej techniky pri Rušňovom depe vo Zvolene.

Noc múzeí a galérií

Pár praktických rád

Atraktívnu prepravu dobovým vlakom finančne podporil Banskobystrický samosprávny kraj prostredníctvom odboru kultúry. Bezplatná MHD je možná vďaka podpore miest Banská Bystrica a  Zvolen. Upozorňujeme cestujúcich návštevníkov, aby v prostriedkoch MHD v Banskej Bystrici využívali na nástup výhradne prvé dvere! Predpredaj vstupeniek na podujatie je už priebežne možný už od 1. mája v zapojených múzeách, galériách a v Informačnom centre v Banskej Bystrici. Vstupenku na podujatie nebude možné zakúpiť si na železničných staniciach ani priamo vo vlaku!

Noc múzeí a galérií

… a budete naplnení zážitkami na rozdávanie!

Tak nech sa páči, poďte s nami do sveta čias dávno minulých! Ponorte sa do nevšednej atmosféry múzeí, poprechádzajte sa chodbami galérií a obdivujte ich zákutia v originálnej a neopakovateľnej nočnej atmosfére. A navyše, je výnimočná príležitosť zapojiť sa aj do súťaže. Stačí nazbierať štyri pečiatky za vstupy a budete v žrebovaní o jedinečné ceny. Pre viac informácií sledujte weby a sociálne siete zapojených múzeí a galérií v Banskej Bystrici a vo Zvolene.

Text: Mgr. Michaela Bučeková, Múzeum SNP, Mgr. Ivana Žačoková, Stredoslovenské múzeum
Medzititulky: redakcia
Foto: archív redakcie a pixabay

Viac informácií nájdete na sociálnych sieťach a na: www.muzeumsnp.sk