Knieža z Popradu a jeho hrobka – archeologický nález európskeho významu

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Podtatranské múzeum vyhlásilo súťaž – Hrajme sa s históriou – regionálne dejiny, výlet

Knieža z Popradu a jeho hrobka. Zaujímavý námet na pútavé spracovanie významného archeologického náleziska európskeho významu. Publikácia Knieža z Popradu a jeho hrobka bola uvedená v máji 2022. Bolo to pri príležitosti návratu drevených trámov vonkajšej komory archeologického nálezu kniežacej hrobky z Popradu – Matejoviec z konzervácie v Nemecku na Slovensko. Slávnostne knihu odprezentoval Archeologický ústav Slovenskej akadémie vied, verejná výskumná inštitúcia Nitra.

Kniha vyšla v roku 2021 v edícii Archeologické pamätníky Slovenska ako v poradí 12. zväzok. Autormi publikácie sú PhDr. Karol Pieta, DrSc. a Mgr. Tereza Štolcová, PhD. Publikácia má 160 strán, obsahuje 100 fotografií a ilustrácií, členená do ôsmich kapitol s dodatkom 1 a 2, nechýba zoznam odporúčanej literatúry, zoznam fotografií a ilustrácií a zhrnutie v angličtine a nemčine.

Knieža z Popradu

Knieža z Popradu je čítanie na jeden dych…

V úvode je predhovor autorov s názvom Hrob ako zrkadlo doby. Nasledujú ďalšie kapitoly s názvami: Súmrak antického sveta a sťahovanie národov, Karpaty a ich obyvatelia v polovici prvého storočia, Objav, Na rade sú laboratóriá a pracovne, Muž z hrobky Na rozhraní svetov, Pohreb a ďalšie osudy hrobky, Záver Výpoveď hrobu o našej minulosti , v ktorých autori uvádzajú podrobné informácie a výsledky doterajšieho výskumu a záchrany hrobky.

Neprehliadnite:

Džbány objav z TornalePozvánka na tradičnú minútku do múzea. Zaujímavý objav z Tornale je vystavený pod Tatrami

Dlhodobý a náročný proces

Dodatok 1 Knieža sa vracia, čitateľovi stručne ozrejmuje niekoľkoročný proces prípravy na návrat jedinečného archeologického nálezu pod Tatry s dôrazom na tvorbu stálej expozície v sídle pôvodného realizátora archeologického výskumu  – Podtatranského múzea v Poprade. Dodatok 2 Po stopách sídiel z doby popradského vládcu prezentuje čitateľovi ďalších šesť významných archeologických lokalít na Orave, Liptove, Spiši a Poľsku z doby, v ktorej žil muž z Popradu.

Knieža z Popradu, Podtatranské múzeum

Záujemci o túto jedinečnú publikáciu Knieža z Popradu a jeho hrobka sa môžu tešiť. Osobne si ju môžu zakúpiť v pokladni Podtatranského múzea v Poprade.

Text: PhDr. Bc. Magdaléna Bekessová, Podtatranské múzeum v Poprade
Medzititulky: redakcia
Foto: M. Bekessová, Podtatranské múzeum v Poprade

Viac na: www.muzeumpp.sk