Viete, kde začína kruh? Takmer hamletovská otázka. Výtvarník Ján Raška odpoveď našiel: Tu začína kruh

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Ján Raška Maják

Ján Raška sa premiérovo predstavuje v Oravskej galérii v Dolnom Kubíne. Svoju súčasnú výstavu nazval Tu začína kruh. Prečo? Je to koncept tvorby, života a možno aj rébus. Kruh je totiž dokonalý útvar. Jeho okraj tvorí kružnica   uzavretá čiara, ktorej každý bod je rovnako vzdialený od stredu. Nekonečný pohyb, v ktorom je jeho účastník na svojej vytrvalej ceste. Žiadne náznaky „bludnosti“, ako o kruhu niekto hovorí, no ideálny pohyb bez začiatku a bez konca…

O umelcovi…

Ján Raška a narodil sa 20. 8. 1962 v Martine. Študoval na Strednej škole umeleckého priemyslu v Kremnici umelecké kováčstvo a na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. V roku 1989 založil spolu s manželmi Loviškovými a Hnatovými výtvarnú skupinu INAK. Jej členmi boli ešte R. Bielik a S. Trepač. Výtvarné aktivity sú v oblasti maľby, grafiky i objektov na reštaurovanie. Do dnešného dňa mal 21 samostatných výstav doma a v zahraničí. Žije a tvorí v Bratislave. Realizoval niekoľko projektov v interiérovom dizajne, napríklad hotel Chopok I. a II. v Demänovskej doline, Apartmánový dom Metropolitan Star v Bratislave, Klinika Gyn Fiv v Žiline a klinika v Bratislave a množstvo ďalších menších projektov.

Neprehliadnite:
Návštevníci sa dočkali: Slanický ostrov umenia a 48. turistická sezóna

Kde to celé začína…

Ján Raška tvrdí, že je v bode, kde to celé začína: nová energia, nové príbehy, odhalené zákutia tajomných vášní. Sám však vie, že bude stále rovnako vzdialený od svojho stredu, v ktorom je generátor jeho túžob a výtvarných ambícií. Silné biblické číslo (33 rokov, čo vstúpil na slovenskú výtvarnú scénu), znamená skúsenosť autora, no aj vytrvalosť po otázkach kto v skutočnosti sme a kam kráčame? Večné otázky, ktoré v prípade Raškovej maľby majú až existenciálny rozmer a s typickou „raškovskou“ rafinovanou farebnosťou kolorujú odtienky hlbín ľudskej duše.

Ján Raška Kúpanie

J. Raška: Kúpanie

Odhalené súkromné tajomstvá pre všetkých…

Kedysi boli obrazy J. Rašku viac abstraktnejšie a možný dej posúvali iba náznaky postáv vynárajúcich sa z imaginatívnej hĺbky rozmaľovaných plôch. V ostatnom období je ústredným aktérom figúra, ktorú  autor občas poriadne „zaostrí“, aby zdôraznil svoj zámer. Postava sa často pozerá dolu k zemi, akoby stále čosi hľadala v hustom lese. Inokedy zodvihne tvár a vtedy obraz pretne svetlo nádeje. Tak ako je to v živote; aj tam je to o smutnej balade i nájdenej melódii, o melanchólii i nádeji.

Každý bod v kruhu má svoje miesto, váhu i pôsobenie…

Raška o tom vie a starostlivo kladie na obrazy farebné tóny. Ničoho nie je viac ani menej; je toho akurát. Na prvý pohľad sa zdá, že je to nahodené zľahka až impulzívne. Ale za prvotnou emóciou sa skrýva sústredený koncept autora: tu začína kruh a každý z vás bude jeho súčasťou. Áno, umelec si nenecháva tajomstvá pre seba. Každý divák sa môže stať aktívnym účastníkom. Musí však vstúpiť na čiaru kruhu, ktorý oddeľuje vonkajšiu plochu nezáujmu s vnútornou plochou kruhu predstavujúcou umelecký zážitok.

Ján Raška, Rozhodnutie

J. Raška: Rozhodnutie

Treba vidieť…

Veľkoformátové oleje i komornejšie akryly sú miestom príbehov so symbolickým vyznením. Názvy obrazov (Na konci lesa, Mesiac na večeru, Priniesť si domov mesiac, V hustom lese...) sú síce dôležité, no rovnakú dôležitosť majú aj ich symbolické prostriedky. Nič nie je prvoplánové, divák si musí svoje príbehy hľadať sám. Ale aj to je prejav dobrého umenia a tajomstvá sa musia odhaľovať postupne. Mesiac, stromy, vtáčia búdka, čln – to všetko sú symboly, za ktorými sa ukrýva originálna poetika. Osobne sa o tom môžete presvedčiť.

Vernisáž výstavy sa uskutoční v piatok 8.októbra o 18. hodine s obmedzeným počtom (50 osôb) v režime OTP  (vstup – osoby očkované, testované a po prekonaní COVID-19), s povinnosťou poskytnutia kontaktných údajov.

Text: PhDr. Ľudovít Petránsky, upravené
Medzititulky: redakcia
Foto: Oravská galéria, úvodná fotografia: J.Raška: Maják

Viac na:     www.oravskagaleria.sk
                  www.lodslanica.sk
Facebook: Oravská galéria v Dolnom Kubíne