Turistický a duchovný zážitok v Rajeckej Lesnej: Frivaldská krížová cesta – 100 ročný cieľ pútnikov.

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Frívaldská krížová cesta v Rajeckej Lesnej oslavuje 100 rokov od postavenia, Rajecká Lesná Krížová cesta

Súčasníci poznajú Rajeckú Lesnú viac-menej iba ako dedinku, v ktorej sa nachádza rarita – najväčší vyrezávaný pohyblivý betlehem v Európe, ktorý vyrobil miestny zručný rezbár Jozef Pekara. Obec Rajecká Lesná (do roku 1948 nazývaná Frivald) má však veľký turistický potenciál nielen vďaka betlehemu a malebnej scenérii okolitej prírody.  Očakávaných návštevníkov – a vždy zvedavých turistov – dozaista prekvapí unikátna krížová cesta, kostol a Frivaldská madona. Miestna krížová cesta má ešte jeden atribút navyše: začali ju stavať pred 100 rokmi. Pozývame vás do obce, ktorá môže byť jedným z tipov vašich zaujímavých cieľov na rodinný výlet ukončený výstupom na neďaleký Kľak.

Rajecká Lesná, Pohľad na obec

Z prameňa histórie

Obec Rajecká Lesná (Frivald) je aj známym pútnickým miestom. Spomína sa od roku 1767. Od tých čias sa viackrát do roka konajú púte, na ktoré ľudia prichádzajú aj zo vzdialených obcí pešo. Preto sa hovorieva: je to ďaleko ako do Frivaldu. Legenda o vzniku pútnického miesta hovorí o nevidomej žobráčke, ktorá chodila vždy na Zelený štvrtok pred Veľkou nocou na dnešnú kalváriu. V jeden Zelený štvrtok sa tiež úpenlivo modlila k Panne Márii a prosila o pomoc. Keď si potom pretierala oči vodou z neďalekého liečivého prameňa, vrátil sa jej zrak. Nad prameňom, ktorý je považovaný za zázračný, bola súčasne s kalváriou postavená lurdská kaplnka. Neďaleko od nej vyviera aj druhý prameň – František. Miestni si k nemu chodia po dobrú pitnú vodu.

Neprehliadnite:
Kam s deťmi na Liptove? Web i aplikácia online poradia
a pomôžu poskladať vhodný program pre deti na voľný čas.

Do Rajeckej Lesnej sme cestovali autom smerom od Ilavy, Zliechova, cez Čičmany a Fačkov. Dá sa však prísť aj od Žiliny (asi 26 km) alebo Prievidze. Všetky príjazdové cesty vedú krásnym prírodným prostredím v srdci Strážovských vrchov. Asi 500 m od Frivaldskej krížovej cesty a lurdskej kaplnky je Bazilica Minor – kostol Narodenia Preblahoslavenej Panny Márie z roku 1866. Predtým na jeho mieste stál kostol Panny Márie, kráľovnej anjelov (14. stor.), z ktorého sa zachovala už len apsida, ktorá je chránenou kultúrnou pamiatkou. V chráme sa nachádza známa Frivaldská madona, ktorej sa pripisujú zázračné uzdravenia.

Frívaldská krížová cesta v Rajeckej Lesnej oslavuje 100 rokov od postavenia, Rajecká Lesná, Apsida

Rodostrom menom Frivald

Meno Freiwald, ktoré osada v minulosti dostala, znamená slobodný les. Od polovice 16. storočia až do roku 1626 patril Frivald k Lietavskému panstvu, neskôr potomkom Thurzovcov, ale aj rodom Révayovcov, Perényiovcov a iným. V roku 1587 vydal Juraj Thurzo listinu, podľa ktorej Ján Frivaldský a jeho potomkovia dostali v obci dedičné richtárstvo. Rod Frivaldských si postavenie dedičných richtárov udržal až do zrušenia tejto inštitúcie Máriou Teréziou v druhej polovici 18. storočia. Obec evidovala 63 zemanov. Zvláštnosť je, že každý osadník mal prímenie Frivaldský. Z tohto rodu sú významní dvaja Frívaldskí: entomológ Imrich Frivaldský sa preslávil ako svetový prírodovedec zo zemianskeho rodu z Rajeckej Lesnej (tiež botanik a lekár) a Ján Frivaldský, slovenský prírodovedec, entomológ a múzejník.

Frívaldská krížová cesta v Rajeckej Lesnej oslavuje 100 rokov od postavenia, Lurdská kaplnka, Rajecká Lesná

Keď po prechádzke obcou vyjdete na neďaleký Kľak (1352 m n. m.)  v Lúčanskej Malej Fatre, naskytne sa vám nádherný kruhový výhľad na okolitú prírodu i na samotnú Rajeckú Lesnú. Jej návšteva iste nikoho nesklame a vráti nás do obdobia spred 100 rokov, keď sa písal rok 1920 a zo zbierky frivaldských rodákov žijúcich v Amerike sa postavila miestna krížová cesta.

Text a foto: Lýdia Šimková – upravené