Tradície a zvyky našich predkov počas Veľkej noci pretrvávajú a tešia sa obľube verejnosti

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Tradície a Výstava zdobených veľkonočných vajíčok v trebišovskom kaštieli – Trebišovski pisanki 2020

Tradície a zvyky našich predkov, ktoré sprevádzajú veľkonočné obdobie, sú veľmi pestré a pre každý región Slovenska charakteristické a originálne. Po tieto dni ich môžete zažiť nielen napríklad v muzeálnych a národopisných expozíciách, ale aj na mnohých miestnych výstavách po celej krajine. 

Prísne gastronomické pravidlá 

Vedeli ste napríklad, že počas predveľkonočného pôstu sa v kuchyni nesmeli používať živočíšne tuky? Gazdinka tak bola odkázaná iba na rastlinný olej, ktorý sa v minulosti získaval lisovaním. Neodmysliteľným symbolom sviatkov Veľkej noci sú zdobené vajíčka. S najčastejšími technikami, ktorými sa zdobia kraslice, sa návštevníci veľkonočných trhov môžu zoznámiť počas týchto sviatočných dní a priamo od výrobcov si ich aj kúpiť. Okrem kraslíc sú pripravené aj iné ukážky výroby ľudovo-umeleckých výrobkov, ktoré si môžete aj zakúpiť.

Domanižské kraslice v generáciách


Tradičné podujatia od Tatier k Dunaju

Pestrosť veľkonočných dní mnohým obohacuje Veľká noc pod tatranskými štítmi. Taká veľkonočná oblievačka na túrach v Tatrách je zárukou pevného zdravia do ďalších mesiacov. Rovnako zaujímavý môže byť aj výlet do Nízkych Tatier, Slovenského rudohoria, pohoria Vtáčnik, Slovenského krasu, Štiavnických vrchov či do Malokarpatského regiónu – regiónu vína a ľudovej majoliky.

 

Neprehliadnite:


Kultúrna cesta sv. Cyrila a Metoda:
vitaj, pútnik, na ceste poznania a šírenia odkazu vierozvestcov… 


Tradície a veľkonočné trhy

Samostatnou kapitolou sú tradičné Bratislavské veľkonočné trhy. Lákajú najmä zvedavé deti, pre ktoré je takýto návrat do minulosti zážitkom. Na nádvorí Bratislavského hradu stredovekých remeselníkov, zoznámiť sa so stredovekou kuchyňou a výrobkami alebo len zažiť atmosféru tohto obdobia. Tešiť sa môžete na sviečkara, pisára, sokoliara, hrnčiara, brašnára, krajčíra, tokára či včelára, ale aj na remeselníka, ktorý bude pliesť korbáče. Deti sa zabavia na malom kolotoči, u alchymistu sa dozvedia o výrobe nápojov a ich pozornosť môžu zaujať aj drevené hračky.

Veľká noc


Kto by odolal…

Ľudové remeslá, bohatá ponuka veľkonočných suvenírov a výrobkov z majoliky. Vaše chuťové poháriky potešia Bratislavské rožky, štrúdľa, syrové špeciality, lokše, jedlá z diviny, slovenské vína, pivo a ešte omnoho viac. V popoludňajších hodinách budú veľkonočné trhy doplnené o sprievodný kultúrny program plný tradičného slovenského folklóru a veľkonočných zvykov. K dispozícii je i návšteva múzeí a galérií a špeciálne veľkonočné prehliadky hlavného mesta. (RE)

Foto: archív redakcie