Ľudové tradície a námety inšpirujú. Limitovaná edícia oslavujúca umenie a fortieľ hrnčiarov z Pozdišoviec.

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
ľudové tradície Pozdišovská keramika

Ľudové tradície a námety natoľko inšpirujú, že prieniky minulosti nájdeme aj v tých najprozaickejších každodennostiach. Napríklad dnes už ikonická fľaša TATRATEA sa už dávnejšie – a to vďaka svojmu logu, ktoré je plné folklórnych symbolov – stala prepojením medzi tradíciami, modernou chuťou a štýlom. Tento produkt je originálnym výrobkom likérky z Kežmarku, TATRATEA 52 % ORIGINAL v limitovanej edícii, ktorá vznikla ako pocta rozmanitosti slovenskému folklóru.

V súčasnom svete, kde sa rýchlo menia trendy a novinky sa striedajú takmer denne, je vzácne nájsť produkt, ktorý združuje históriu, tradičnú eleganciu a umenie. Fľaša TATRATEA, inšpirovaná keramikou z Pozdišoviec, je presne takýmto unikátnym dizajnovým prvkom, zhmotneným do jedinečnej fľaše.

Ľudové tradície

Neprehliadnuteľná chuť

Vo vnútri TATRATEA 52% ORIGINAL nájdete svoj obľúbený unikátny čajovo-bylinný likér vyrobený na prírodnej báze. Je tvorený vyváženým pomerom veľmi jemného liehu, prírodných extraktov z bylín a čierneho čaju, ovocných destilátov a štiav, cukru a tatranskej vody.

Vzorovaná krása Pozdišoviec

Za inšpiráciu pre dizajn fľaše TATRATEA 52 % ORIGINAL poslúžili vzory a umenie Pozdišoviec. Tento región má bohatú keramickú históriu, ktorá sa odráža v každom vzore na fľaši. Tento dizajn je poctou minulosti a zároveň modernou interpretáciou, ktorá spája krásu umenia s funkčnosťou nápojového obalu. Na východnom Slovensku, v obci Pozdišovce mali vhodné podmienky na rozvoj svojho remesla. Nachádzala sa tu kvalitná hlina, ktorá sa hĺbila až z hĺbky 4 m až 13 m.

Ľudové tradície

Stále platí čo Pozdišovčan, to hrnčiar?

Hrnčiarstvo bolo veľmi rozšírené. Hrnčiari točili výrobky doma a hrnčiarstvu sa venovali popri práci a vo svojom voľnom čase. V zime najčastejšie sadali za kruh a vytvárali výrobky a riady, ktoré potom na jar predávali alebo vymieňali na trhoch. Do prvej svetovej vojny sa keramické riady používali v hojnom množstve. Spočiatku išlo hlavne o úžitkovú hodnotu výrobkov. Časom však pridali aj vzory, dekorácie a zdobenia a výrobky sa začali používať aj na dekoračné účely. Hrnčiarstvo bolo vtedy tak rozšírené, že v jednej obci mohlo fungovať viacero hrnčiarov nezávisle od seba.

Neprehliadnite:

Unikátne tlače zo 16. storočia a knižná kultúra humanizmu a renesancie
vo fondoch a zbierkach Slovenskej národnej knižnice


Hrnčiarsky cech

Spočiatku každý hrnčiar točil doma sám. Až v 18. storočí na žiadosť hrnčiarov bol založený hrnčiarsky cech. Pracovalo sa pod jednou strechou a pod dohľadom a vedením starších, skúsenejších majstrov. Výroba v tomto období dosiahla veľký rozmach a pokrok. Výrobky boli skôr praktické a mali úžitkový charakter. Mali typickú tmavú podkladovú farbu a zdobené boli jednoduchými geometrickými útvarmi, vlnkami, linkami a bodkami. Pomaly sa začali využívať aj jednoduché rastlinné a zvieracie motívy.

Ľudové tradície

Ľudové tradície a prepojenie minulosti a súčasnosti

Fľaša TATRATEA 52 % ORIGINAL s dizajnom inšpirovaným keramikou z Pozdišoviec je príkladom toho, ako umenie a tradície môžu pretrvať cez generácie. Je to príbeh o spojení minulosti a súčasnosti, ktorý nám pripomína hodnoty, na ktorých stojíme. Dizajn fľaše opäť vytvoril Brian Males, ktorý stojí za niekoľkými úspešnými projektami značky.

Ľudové tradície

Prečo práve Pozdišovce?

Limitovaná edícia Pozdišovce je prvým krokom do sveta našich unikátnych regionálnych inšpirácií. Táto fľaša nesie v sebe príbeh minulosti a krásu tradícií. A to je len začiatok. V nasledujúcich rokoch máme pre vás pripravené ďalšie limitované edície, ktorých dizajn bude inšpirovaný rozmanitosťou regiónov Slovenska. Každá fľaša bude unikátnou cestou do srdca krajiny, odzrkadľujúcou jej špecifický pôvab a kultúru kútov nášho krásneho Slovenska.

Sloboda každého jednotlivca je aj o zodpovednosti; za seba a za iných! Platí to aj v tomto uvedenom prípade.
Len s rozumom a rešpektom vieme byť zodpovední. Pretože konzumácia alkoholu je dovolená iba osobám starším ako 18 rokov.

Text a foto: KARLOFF
Úvodné ilustračné foto: pixabay

Viac na: www.tatratea.com

Limitovanú edíciu
kúpite v BILLE alebo na: www.tatrateashop.sk