Beh na lyžiach. Ako s ním začať? Príprava na zimnú sezónu sa rozbieha. Pridáte sa?


2217   -   2
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Beh na lyžiach

Beh na lyžiach. Pomaly začína byť aktuálna otázka – ako začať s prípravou na tento zimný šport? Skôr, než sa v zime postavíte na bežky, už v predstihu sa zoznámte so špecifikami tohto obľúbeného zimného športu. Beh na lyžiach (bežkovanie) ponúka viacero štýlov, pričom nie všetky vám musia vyhovovať. Poviete si, postavím sa na bežky a hneď to zistím! Áno, aj. Prečo si však odopierať možnosť spoznať základné bežkárske techniky ešte dnes?

Bežkovanie – pohybujeme sa medzi lyžovaním a behom

Bežkovanie patrí k sezónnym aeróbnym športom. Posilňujeme pohybový, srdcovocievny a dýchací aparát. Koordináciou pohybov nám bežkovanie pripomína klasické lyžovanie. Navyše beh na lyžiach nie je náročným na snehovú prikrývku, ako tomu býva pri klasickom lyžovaní. Zároveň ide o kondične náročný šport, ktorý okrem spodnej časti, dostatočne zapája aj hornú časť tela. Tým sa líši od behu.
Pozor!
Na bežkovanie potrebujeme špeciálnu výbavu. Základným prvkom sú bežky v troch kategóriách. Podľa štýlu jazdy rozlišujeme turistické pre začiatočníkov, športové pre skúsenejších bežky na preteky. Ďalej potrebujeme bežecké lyže a palice. Set na bežkovanie dopĺňame bežeckými topánkami a viazaním.

Čo od nás vyžaduje beh na lyžiach?

Vo výhode sú kondične zdatní začiatočníci. Ideálne je, ak už máme skúsenosti s viacerými aeróbnymi športmi. Poprípade si kondíciu vybudujeme pravidelným bežkovaním. Potrvá však, kým si osvojíme základy.
Odporúčame začať s klasickým štýlom, pri ktorom prenášame svoju hmotnosť z jednej nohy na druhú. Lyžovanie prebieha vo vyfrézovanej stope a celý pohyb sa dá opísať jednoduchým šúchaním nôh dopredu. Ten však treba skoordinovať s odrazom pomocou palíc.

Neprehliadnite:

Nordic walking
Pravidelné lekcie nordic walkingu ako cesta za plnohodnotným zdravím


Korčuliarsky štýl sa už názvom podobá pohybu do strán ako na korčuliach. Technicky ide o synchronizovaný odraz, balans na jednej nohe a pohyb rúk. V začiatkoch sa tomuto štýlu radšej vyhýbame pri zjazde z kopca. Málokto si ustráži odraz rúk až po každom druhom kroku.
Výnimočný zážitok prináša turistické bežkovanie v neupravenom teréne. Tu možno praktizovať klasický štýl, treba si však zadovážiť stabilnejšie, mäkšie a pomalšie bežky než pri klasických do stopy. Klasické do stopy, skate bežky pre korčuliarsku techniku a backcountry pre pohyb v prírode – tak takto si možno vyberať na Sportrysy.sk s výbavou aj pre tento beh v teréne!

Zdroj obrázku: gorillaimages / Shutterstock.com