Experimentálne expozície v SNG. Krajina za mapou odkrýva tajomstvá Kornela a Nade Földváriovcov

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Krajina za mapou, Knižnica Kornela Foldvariho, SNG

Krajina za mapou odkrýva tajomstvá poznania z múdrosti kníh. Knižnica Kornela a Nade Földváriovcov zachováva veľkú zbierku kníh spisovateľa, kritika a satirika Kornela Földváriho a jeho manželky Nade a zároveň zachytáva jeho zberateľskú vášeň a osobnosť. Vyberte si z vyše 11 000 kníh, ktorými si môžete listovať v príjemnom prostredí určenom na štúdium, relax a kultúrno-spoločenské udalosti.

Poslanie Galérie

Misia Slovenskej národnej galérie (SNG) už dávno nie je iba zbierať a uchovávať umenie; to je samozrejmosť. Dnes je v centre pozornosti, ako ho sprístupňovať, ako vzdelávať a inšpirovať. A práve o tom je projekt földváriovskej knižnice. Záľuba Kornela Földváriho v tzv. béčkovom žánri, teda v dobrodružnej literatúre, kovbojkách a detektívkach, nebola iba o odvážnom čitateľskom vkuse. Išlo mu o viac. Pre neho to bol ten iniciačný moment, ktorý nás prenesie do sveta literatúry a potom otvorí dvere veľkým témam a príbehom.

Krajina za mapou, SNG

Uzavretý fond a otvorená myseľ

Földváriovskú knižnicu sme nepoňali iba funkčne; po tejto stránke je to prezenčná knižnica s uzatvoreným fondom. Pridali sme ďalšiu vrstvu – naservírovali sme jej obsah tak, aby mal vizuálnu podobu. Chceli sme ukázať knižnicu ako súčasť životného priestoru, ako fyzické miesto a urobiť zmysluplnú inštaláciu z toho, ako Kornel pod láskavým dohľadom pani Nade premenil vlastný byt na obraz svojej knihomoľskej vášne. Tu by nestačili iba police a nálepky, organizátori chceli postihnúť aj Kornelovho humorného ducha. Ako o tom hovorí generálna riaditeľka SNG Alexandra Kusá

Prekvapený návštevník

Návštevník sa síce nestretne s povestnými Kornelovými kopami kníh. „Občas so závisťou hovorím o svojich priateľoch alkoholikoch, (…) ktorí majú tú výhodu, že ráno to, za čo vyhodili peniaze, vymočia a byt majú voľný.,” sa vyznal sám Kornel Földvári pred časom. Na Kornelove kopy, akokoľvek vizuálne impozantné, sme rezignovali, neboli by pre používateľov funkčné. A preto sme sa rozhodli skĺbiť galerijný princíp (reprezentovaný závesným obrazom) s Földváriho plnosťou: „Takže môžem povedať spolu s Edith Piaf – Nič neľutujem – ako knižný fanatik, ale občas ma to štve. Štve ma, že buď mám kníh priveľa, alebo vlastním primalý byt. A nebyť nekonečnej láskavosti a porozumenia mojej manželky, vážne neviem, ako by sme prežívali túto inváziu tlačeného slova.” To, čo mali Földváriovci rozhodené v priestore bytu, v SNG nainštalovali na stenu, chaos bol usporiadaný do obrazu. Ale ten dojem z masy nechceli potlačiť; práve naopak. Výsledkom je zavesená knižnica  ako obraz zberateľstva.

Neprehliadnite:

Slovenský komorný orchester
ABONENTKA na KLASIKU sa v Slovenskej filharmónii oplatí. Bohatá koncertná sezóna sľubuje zážitky


Krajina za mapou je o živote tých, ktorí chceli a vedeli…

Rozhodnutie prevádzkovať földváriovskú knižnicu sledovalo aj iný než primárne vzdelávací a iniciačný cieľ. Krajina za mapou je v prvom rade pocta ľuďom, ktorí celý život nenápadne pozitívne formovali náš intelektuálny priestor. Ľuďom, ktorí sa nepechorili za poctami a titulmi a napriek tomu ich každý poznal, každý si ich vážil a boli pre nás veľmi dôležití. Ak Peter Krištúfek hovorí o sv. Kornelovi ako o patrónovi knihomoľov, tak to vôbec nie je všetko, toto však môže byť jeho svätyňa. Knižnica bude slúžiť ako ďalší spoločenský priestor galérie.

Krajina za mapou, SNG

Ambíciou Slovenskej národnej galérie (SNG) je organizovať v tomto vzácnom priestore besedy, prednášky a iné komorné akcie. Aby sa knižnica Krajina za mapou stala nielen súčasťou kultúrnej prevádzky v hlavnom meste, ale aj príjemným miestom intelektuálneho odpočinku.

Koncept: Peter Krištúfek
Dizajn knižnice: Miro Veselko
Grafické a priestorové riešenie: Barbora Šajgalíková
Foto: Martin Deko a Šimon Lupták, SNG

Viac na: www.sng.sk