Gotické umenie v dielach zo 14. až 16. storočia. Nová stála expozícia na Zvolenskom zámku je silný magnet

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Gotické umenie, Zvolenský zámok, SNG

Gotické umenie je v zbierkach Slovenskej národnej galérie zastúpené vzácnymi zbierkami. Ide dokonca o najbohatšiu kolekciu gotického umenia na Slovensku. Viac než 70 malieb a sôch predstavuje aktuálne nová dlhodobá expozícia na Zvolenskom zámku. Milovníci vzácneho umenia a stôp minulosti akiste využijú túto vzácnu príležitosť vo Zvolene.

Po dlhšej prestávke a uzavretí získala expozícia gotického umenia na Zvolenskom zámku úplne novú podobu. Dlhodobá expozícia predstavuje kolekciu stredovekého sochárstva a maliarstva, na Slovensku jedinečnú počtom vystavených diel, ako aj zameraním na obdobie 14. – 16. storočia.

Slovo odborníka

„Vystavenými dielami nechceme predstierať hitparádu umeleckej kvality. Naopak, odbornej aj laickej verejnosti sa snažíme sprístupniť čo najviac originálnych artefaktov zo zbierok SNG. V menšej miere tu prezentujeme aj kópie ikonických diel od Majstra Pavla z Levoče,“ hovorí kurátor expozície a vedúci kurátor zbierok starého umenia SNG Dušan Buran.  

 Gotické umenie, Zvolenský zámok

Unikátne nástenné maľby

Téma expozície úzko súvisí so samotným objektom zámku – jedným z najväčších stredovekých hradov na Slovensku a dominantou stredoslovenskej gotickej cesty. Úvodná sála je venovaná lokálnemu fenoménu nástenného maliarstva – transferom z tzv. starej fary vo Zvolene z druhej polovice 15. storočia, umeleckému médiu, čoraz viac doceňovaného aj v medzinárodnom kontexte.

Neprehliadnite:

Žehra, LexikonVedeli ste, že Kostol Ducha Svätého v obci Žehra je takmer v nezmenenej podobe?
História na Spiši je na dosah

Naopak, Majstra Pavla, najvýznamnejšieho rezbára raného 16. storočia, už netreba zvlášť predstavovať. Návštevníci/návštevníčky preto uvidia trochu inú stránku – rôzne druhy kópií jeho najdôležitejších diel. Vytvorili ich pri príležitosti svetových výstav v Bruseli 1958 a v Montreale 1967.

Gotické umenie, SNG, Zvolen
„Expozícia tak poskytuje priestor na stretnutie s autentickým gotickým umením, ale zároveň provokuje k úvahám o rozličných formách aj funkciách kultúrneho dedičstva a potrebe jeho ochrany,”
dopĺňa kurátor Dušan Buran.

Gotické umenie, Zvolenský zámok

Návštevníci/návštevníčky Zvolenského zámku si môžu objednať prehliadku Zámku vrátane prehliadky expozície Gotické umenie, prispôsobenú ich veku a požiadavkám. A od jesene sa môžu ctení návštevníci tešiť aj na špeciálne sprievodné podujatia k novej expozícii.

Foto: Martin Deko, SNG
Medzititulky: redakcia

Kurátor: Dušan Buran
Trvanie: stála expozícia
Otváracie hodiny Zvolenského zámku:
Ut – Ne: 10.00 – 17.30 h. (letná sezóna)
St – Ne: 10.00 – 17.30 h. (zimná sezóna)

Viac na: www.sng.sk