Sakrálna výšivka ako kultúrne dedičstvo a prejav náboženského cítenia a pokory pred životom

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Sakrálna výšivka, lexikon.sk

Výšivka patrí na území Slovenska – popri iných – k dávnym prejavom náboženského cítenia a pokory pred životom. Pred životom svetským i duchovným. Ako úctu k tradícii toho ľudového prejavu pripravilo Podtatranské múzeum v Poprade a Prešovský samosprávny kraj aktuálnu výstavu “Sakrálna výšivka ako kultúrne dedičstvo”.

Výšivka, ako prejav ľudskej zručnosti, je sama osebe tradičným ľudovým prejavom. V jej námetoch sa odzrkadľujú rôznorodé témy. Nevynímajúc prejavy náboženského cítenia a pokory pred životom svetským i duchovným. Práve tieto námety tvoria základ aktuálnej výstavy v Poprade.

Majstrovstvo šikovných rúk

Duchovná rovnováha výšivkárov dokázala pod ich rukami vytvoriť vzácne sakrálne textílie. Každý exemplár na výstave je príbehom tvorcu výšivky a jeho rodiny a podáva svedectvo o osobných aj historických udalostiach. Výstava je unikátnym  súborom zručnosti a dôvtipnosti jej tvorcov. Zároveň poskytuje čas a priestor na úvahy o nás samých a kvalite a zmysle nášho života.
Svojou druhou výstavou v Podtatranskom múzeu v Poprade sa týmto predstavuje TOP zberateľka Slovenska – pani Alica Tokarčíková. Pre ilustráciu uvedieme, že je autorkou mnohých prác, medzi ktoré patria sakrálne výšivky, gobelíny a tapisérie. Prvou bola veľmi úspešná výstava historických hračiek (v r. 2018 – 2019).

Neprehliadnite:

Podtatranské múzeum Poprad, lexikon.skNa minútku do múzea:
vzácny bronzový náramenník s nevšednou históriou a odhadovaným vekom

Výstava je sprístupnená od 24. februára 2022 do 7. mája 2022, v priestoroch Podtatranského múzea v Poprade na Vajanského 72/4. Čas otváracích hodín múzea je utorok – nedeľa od 9:00 hod. do 16:00 hod. (s dezinfekčnou prestávkou medzi 12:00 a 13:00 hod).

Sakrálna výšivka, lexikon.sk

Vstupné je zahrnuté v cene vstupenky do múzea: 4,00 € / dospelí; 2,00 € deti, žiaci, študenti, ŤZP; deti do šesť rokov bezplatne.
Tešíme sa na Vašu návštevu! Prehliadka Sakrálna výšivka ako kultúrne dedičstvo určite poteší nielen oči, no pohladí aj dušu a obohatí vnútorný rozmer každého návštevníka.
Zmena programu vyhradená.

Text: Podtatranské múzeum v Poprade
Medzititulky: redakcia
Foto: archív Podtatranského múzea v Poprade

Viac na: www.muzeumpp.sk