Motýľa nekúpiš v Slovenskej národnej galérii. Aké je súčasné umenie darované Tatra bankou?

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Motýľa nekúpiš v SNG. lexikon.sk

Motýľa nekúpiš v Slovenskej národnej galérii (SNG) do 24.4. 2022. Na svojich návštevníkov a návštevníčky čaká pod týmto zaujímavým názvom nová nainštalovaná výstava. Prezentuje najnovšie prírastky do zbierok SNG autorov a autorky strednej generácie slovenského súčasného umenia. Rôznorodú, no zároveň súrodú zmes diel od Erika Bindera, Marka Blaža, Mareka Kvetana, Denisy Lehockej a Milana Tittela získala SNG do svojich zbierok vďaka veľkorysému finančnému daru Tatra banky.

„Umenie je dar. Dodáva nám silu a spája nás aj v zložitých časoch. Sme presvedčení, že takýto typ aktivít dáva zmysel len vtedy, ak sú realizované dlhodobo a konzistentne. Tentokrát sme sa rozhodli venovať SNG súbor diel od piatich slovenských umelcov. Každý z nich má iný a veľmi originálny pohľad na umenie,“ uviedol Michal Liday, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Tatra banky.

Ako motýľ z kvetu na kvet…

Názov výstavy je metaforou, ktorá popisuje komplikovaný vzťah múzea a dynamického súčasného umenia. „Umenie je viac než len artefaktom. Jeho význam spočíva v živých a komplexných vzťahoch, z ktorých vzniká a ktoré samo generuje. Podobne ani motýľa nemožno redukovať na jeho materiálne telo – motýľ je aj húsenicou, kuklou, je mávaním krídel a poletovaním z kvetu na kvet. Súčasné umenie, mediálne neobyčajne pestré, je dnes múzejne neuchopiteľnejšie ako kedykoľvek predtým. O to viac si ceníme dar Tatra banky, ktorá nám už druhý rok umožňuje zachytávať jeho stopu – chytať motýľa,“ vysvetľujú kurátorky výstavy Petra Hanáková a Alexandra Tamásová. Diváci a diváčky budú môcť na výstave vidieť rôzne prístupy, médiá a témy, ktoré sa v tvorbe vybraných autorov a autorky objavujú.

SNG Motýľa nekúpiš

Ako vytvárať pamäťovú stopu

Výstavný projekt zároveň otvára problematiku akvizičnej politiky súčasného umenia SNG, ktorá už dlhú dobu zápolí s nedostatkom financií na nákup tohto typu umeleckých diel a na podporu súčasných domácich umelcov/umelkýň. „Ak SNG nemá na to, aby nakupovala umenie, nemôže písať dejiny – vytvárať pamäťovú stopu vizuálnej kultúry svojho spoločenstva. Pomoc pri takejto misii od férového partnera, akým je v súčasnosti Tatra banka, nie je charita, je to filantropia, teda snaha meniť svet k lepšiemu. Myslíme si, že svet s umením je lepší a diela, ktoré vypovedajú o nás – o spoločnosti, ktorá ich vytvorila a ktorá s nimi žila, je potrebné uchovávať. A tento pohľad by sme radi sprostredkovali všetkým,“ hovorí generálna riaditeľka SNG Alexandra Kusá.

Neprehliadnite:

SNG, kniha o kultúre národaAko vyzerá príbeh Slovenska v dielach SNG? Nová neobvyklá publikácia z dielne Národnej galérie

Sprievodný program výstavy

Slovenská národná galéria v Bratislave znovu otvorila svoje priestory; treba rešpektovať režime „OP“ (očkovaní/prekonaní). Galéria bude fungovať v upravených otváracích hodinách: UT – NE: 10.30 – 18.00, ŠT: 12.00 – 20.00, PO: zatvorené.
Pre návštevníkov/návštevníčky budú prístupné výstavy 7×7 a Motýľa nekúpiš, Experimentálne expozície na 1. poschodí budú z bezpečnostných dôvodov zatvorené. Prípadné zmeny budú komunikované na www.sng.sk a sociálnych sieťach galérie. Aktuálnu ponuku živých alebo online programov nájdete na www.sng.sk, na našich sociálnych sieťach a v našom newslettri, na ktorého odber sa môžete prihlásiť na www.sng.sk.

Vstup na výstavy v SNG v Bratislave bude vďaka Tatra banke aj v roku 2022 voľný!
Úvodné foto: Milan Tittel: Krátky život. 2019, Slovenská národná galéria