Ako vyzerá príbeh Slovenska v dielach SNG? Nová neobvyklá publikácia z dielne Národnej galérie

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
SNG, kniha o kultúre národa

Príbeh Slovenska cez umeleckú výpoveď. Slovenská národná galéria v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR vydala publikáciu s názvom Slovensko v dielach Slovenskej národnej galérie. Rozpráva príbeh našej krajiny prostredníctvom umenia.

Nová publikácia Slovensko v dielach Slovenskej národnej galérie ako kniha o Slovensku na viac ako 400 stranách predstavuje náš príbeh, ktorý rozprávajú – už vyše sto rokov – umelci a umelkyne. Obrazová publikácia doplnená o krátke tematické informatívne texty zároveň prináša možnosť zamyslieť sa nad tým, ako na nás vo svojich dielach vybraní 145 autori a autorky nazerajú. Je tento obraz a príbeh Slovenska zhodný s naším chápaním? Bude sa nám páčiť, alebo nás vystraší?

Hľadaný obraz krajiny cez umenie

Idea pozrieť sa na zbierky SNG inak vyplynula z diskusie s ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivanom Korčokom. Aktívne sa hlási k tomu, aby slovenská diplomacia oveľa intenzívnejšie prezentovala Slovensko cez umenie. „Na presvedčení, že obrazy sú univerzálnym vyslancom, je postavený koncept publikácie – vizuálneho atlasu, ktorým sa posúvame od dejín umenia viac k vizuálnej kultúre,“ hovorí generálna riaditeľka SNG a spoluautorka knihy Alexandra Kusá. Diela prešli výberom na základe ich nadčasovej kvality a tematickej rôznorodosti. Výsledný ponúkaný obraz však nie je absolútny, keďže ho obmedzuje konečnosť zbierok SNG a kurátorský prístup autorov.

Zrozumiteľnosť vizuálneho umenia

Kniha je usporiadaná do poeticky ladených kapitol. Diela zo zbierok SNG boli však vyberané tak, aby prípadný sentiment ironizovali, relativizovali a kontextualizovali. „Pri zostavovaní tohto vizuálneho atlasu sme dielo ako artefakt posunuli do pozadia a uprednostnili jeho vizuálnu informáciu. To nám umožnilo lepšie rozprávať, skladať a odkazovať medzi dielami navzájom a umožniť divákovi prežiť okúzlenie z ‚náhodne‛ odhalenej blízkosti – osloviť obrazom,“ dodáva Alexandra Kusá.

Neprehliadnite:

Máš umelecké črevo?

Máš umelecké črevo? 6. ročník medzinárodnej umeleckej súťaže pre mladých zaklopal na dvere

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR bude publikáciu používať na reprezentačné účely. Kniha bude zároveň dostupná aj voľne na zakúpenie v e-shope SNG a v kníhkupectve Ex Libris v SNG. 

Na realizácii zaujímavej publikácie a zostavením pohľadu na príbeh Slovenska cez umenie sa podieľali zostavovatelia Alexandra Homoľová, Alexandra Kusá, Pavlína S. Morháčová, Ivan Korčok. Autorky textov: Alexandra Homoľová, Alexandra Kusá, odborné rešerše zabezpečila Miroslava Nemšáková a preklady Matúš Benža.

Viac na: www.sng.sk