Bratislavská REDUTA v októbri: Slovenská filharmónia pozýva na koncerty milovníkov hudby


719   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Dalibor Karvay, Reduta, Slovenská filharmónia

Bratislavská REDUTA je dejiskom začínajúcej sa jubilejnej 75. koncertnej sezóny Slovenskej filharmónie (SF). Potrvá do júna 2024. Otváracia dvojica symfonických koncertov zaznie vo štvrtok 19. októbra a v piatok 20. októbra 2023 o 19. hodine. Vážení priatelia vznešených tónov, nalaďme sa spoločne na živú hudbu.

„Slovenská filharmónia sa po dlhšom čase vracia k symfonickej básni Richarda Straussa Don Quixote, napísanej podľa slávneho románu Miguela de Cervantesa. Koncert s kanadským violončelistom Bryanom Chengom a violistom Martinom Rumanom v úlohe sólistov zaznie pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. V prvej časti večerov si publikum vypočuje Beethovenovu 3. symfóniu Eroica, napísanú z obdivu k Napoleonovi Bonaparte,“ prezradil viac o programe otváracích koncertoch dramaturg Juraj Bubnáš.

Bulletin plný zvučných mien

Komorný večer

Pred otváracími koncertmi sezóny môžete navštíviť utorkový komorný večer v Malej sále, 17. októbra o 19. h, na ktorom sa predstaví prvý koncertný majster orchestra SF Jarolím Emmanuel Ružička (na obr.) so slovenskou klaviristkou Danou Šašinovou. Program utorkového recitálu je zostavený z diel slovenských skladateľov Ľudovíta Rajtera, Mikuláša Schneidera -Trnavského,  Eugena Suchoňa či Petra Martinčeka.

Reduta, Ružička

Foto: Alexander Trizuljak

Mladí umelci Európy

V stredu 18. októbra o 18. h vás pozývame na prvý Junior koncert, na ktorom opäť privítame mládežnícky orchester Animato Chamber Orchestra – teleso zložené z mladých umelcov z celej Európy. Členovia orchestra sú každoročne vyberaní spomedzi najlepších absolventov európskych hudobných univerzít. Vybratá orchestrálna zostava sa stretáva na interpretačnom sústredení Animato Academy. Na ňom pod vedením špičkových profesionálnych umelcov pripraví koncertný program, s ktorým následne absolvuje európske umelecké turné. Tento rok sa orchester predstavil v dolnorakúskom Melku, Viedni a Prahe. Predposledný koncert zaznie v Bratislave, ktorá  sa stala jednou z pravidelných destinácií orchestra mladých. Bodkou za tohtoročným turné bude koncert v Salzburgu.

Lákadlo koncertu mladých

Bude ním americká dirigentka a klaviristka Claire Huangci (na obr.), víťazka Mozartovej ceny na Medzinárodnej klavírnej súťaži Gézu Andu (2018). V jej naštudovaní si na koncerte vychutnáme nadšenie a mimoriadnu interpretačnú zručnosť novej generácie budúcich hudobných profesionálov. Claire Huangci sa predstaví ako dirigentka aj klaviristka. V jej naštudovaní zaznejú diela Johanna Sebastiana Bacha Koncert pre klavír a orchester č. 3 D dur, BWV 1054, Wolfganga Amadea Mozarta Koncert pre klavír a orchester č. 24 c mol, KV 491 a Symfónia č. 2 D dur, op. 36 Ludwiga van Beethovena.

Slovenská filharmónia

Slovenský komorný orchester

nedeľu 22. októbra o 16. h pozývame na úvodný koncert cyklu SKO. Členovia Slovenského komorného orchestra s umeleckým vedúcim Ewaldom Danelom pripravili lákavý program. Na úvod zaznie v premiére dielo Víťazoslava Kubičku Bože, smiem ísť k Tebe, ktoré vystrieda Koncert pre dve flauty a orchester g mol Johanna Joachima Quantza. Sólistami nedeľného popoludnia budú dvaja mladí flautisti – Čech Vojtěch Čermák a Poľka Emilia Reske, víťazi siedmeho ročníka súťaže Flautiáda 2022, ktorým porota udelila cenu Slovenskej filharmónie, vďaka ktorej účinkujú v rámci aktuálnej sezóny SF. Medzinárodná súťaž Flautiáda je etablovanou flautovou súťažou v Európskom hudobnom priestore. Teší sa veľkej obľube a záujmu nielen zo strany mladých hudobníkov, ale aj odbornej verejnosti z celej Európy. Program koncertu doplnia diela Sergeja RachmaninovaBélu Bartóka pre sláčikový orchester.

SF, SKO

Koncerty cyklu Klavír a klaviristi

utorok 24. októbra o 19. h pozývame do Malej sály SF milovníkov klavírneho umenia. Koncerty cyklu Klavír a klaviristi otvorí bratislavská rodáčka Eva Virsik, absolventka prestížneho Konzervatória P. I. Čajkovského v Moskve. Umelkyňa má bohatú koncertnú a pedagogickú činnosť na viacerých vysokých hudobných školách v Nemecku a USA. Svojim recitálom vzdá hold tvorbe Roberta Schumanna.

Neprehliadnite:

Mesiac úcty, Seniori DNS
Mesiac úcty k starším: Divadlo Nová scéna pripravilo pre seniorov zľavu na všetky októbrové predstavenia

Hudobná októbrová bodka

Októbrovú ponuku koncertov uzavrie Slávnostný koncert k 30. výročiu samostatnosti Slovenskej republiky a Českej republiky vo štvrtok 26. októbra. Orchester Slovenská filharmónia so šéfdirigentom Danielom Raiskinom uvedú diela Johanna Nepomuka Hummela, Wolfganga Amadea Mozarta, Franza Schmidta, Antonína Dvořáka, Alexandra Moyzesa, Vítězslava Nováka, Bohuslava Martinů a Gejzu Dusíka. Sólistami večera budú dvaja poprední interpreti – slovenská sopranistka Simona Houda Šaturová a český violončelista Jiří Bárta. Koncert zaznie v piatok 27. októbra aj v Prahe.

Pred koncertom pozývame všetkých návštevníkov na stretnutie so šéfdirigentom Danielom Raiskinom, ktoré sa uskutoční vo foyeri SF o 18.15 h.

Reduta, SF, Raiskin

Spomienkový koncert

Slovenská filharmónia štvrtkový koncert venuje výnimočnému dirigentovi a pedagógovi prof. Zdeňkovi Bílkovi, rodákovi z Lipníka nad Bečvou, ktorého 100. výročie narodenia si pripomenieme 26. októbra. Zdeňek Bílek, roky pôsobil ako pedagóg dirigovania na Konzervatóriu a VŠMU v Bratislave (žiaci: Róbert Stankovský, Mario Košik, Branislav Kostka, Samuel Bill, Oskar Rózsa, Norbert Baxa, Martin Majkút, Juraj Valčuha, Martin Leginus, Miloslav Oswald, Konstantin Ilievsky a i.). Sám bol posledným poslucháčom dirigovania na VŠMU v triede prof. Václava Talicha.

Listujeme v histórii

So Slovenskou filharmóniou spolupracoval viac ako 40 rokov. Jeho prvý koncert sa uskutočnil v máji 1953 (absolventský koncert študentov dirigentskej triedy prof. Talicha na VŠMU), posledné koncerty dirigoval v marci 1999. Prof. Bílek spolupracoval s viacerými slovenskými aj zahraničnými orchestrami. V roku 1966 dostal angažmán v Petrohradskej filharmónii, v rokoch 1969 – 1975 vo Filharmónii  B. Martinů v Zlíne a neskôr v košickej opere. Vynikal nielen jedinečným hudobným a jazykovým talentom, ale aj hĺbkou viery a odvahou, s akou sa k nej počas totality hlásil. Zdeněk Bílek rád citoval výrok francúzskeho skladateľa Francoisa Poulenca: „Moja najväčšia sloboda je to, že som katolík.“ Bol držiteľom ocenenia Fra Angelica (2004).

SF, Raiskin

Foto: Jan F. Lukas


Nalaďme sa spoločne na živú hudbu.

Vstupenky na októbrové koncerty si zakúpite v Pokladnici SF vo všetky pracovné dni od 12. h – 18. h a vždy hodinu pred koncertom alebo online na www.filharmonia.sk 

SÚŤAŽ
k otvoreniu novej koncertnej sezóny Slovenskej filharmónie

Môžete vyhrať 2 vstupenky na husľový recitál Jarolíma Emmanuela Ružičku 17. októbra o 19. h a 2 vstupenky na koncert Animato Chamber Orchestra s dirigentkou a klaviristkou Claire Huangci 18. októbra o 18. h.

Stačí, ak správne odpoviete na súťažnú otázku:
 
Kedy sa uskutoční Slávnostný októbrový koncert k 30. výročiu samostatnosti Slovenskej republiky a Českej republiky?
 
Súťaž bude vyhodnotená dňa 15.10. 2023
Výhercovia/výherkyne si vyzdvihnú vstupenky pred koncertom v pokladni SF na svoje meno.
 

Text: SF
Foto: Peter Brenkus (úvodné foto) a archív SF
Medzititulky: redakcia

Viac informácií na: www.filharmonia.sk