Krížom-krážom po Slovensku za kultúrou. A po prvýkrát aj historické artefakty a umelecké diela v prírode

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
ochy piešťanských parkov, Infinity

Výstavy, koncerty, festivaly,… a po prvýkrát aj unikátne historické artefakty a nové umelecké diela v prírode. Leto prináša naozaj nekonečný rozmer námetov na voľné chvíle. Ako využiť čas relaxu, odpočinku, načerpania nových podnetov a síl a popri tom zažiť aj niečo nevšedné a neopakovateľné? Hľadali sme a našli odpovede a výborné riešenia. Vydajme sa spolu krížom-krážom po Slovenku za kultúrou…

Letné noci s hviezadmi …umenia

Určite nevynechajte hudobný večer s poéziou Elisabeth Wittgruberovej v podaní Táne Pauhofovej a s hudbou Martina Geišberga. Vzácna príležitosť, keď poézia a hudba budú mať k sebe veľmi blízko. Láska, rozchody, vzťahy, stretnutia,… To všetko bude nadosah 16.8.2021 o 19.00 v Rákociho paláci v Prešove. Predaj lístkov na vrátnici Krajského múzea v Prešove. Cena vstupenky je 15 eur. Okrem Martina Geišberga a Táne Pauhofovej a predstaví Daniel Špiner a Qp Patric Pačes.

Za kultúrou na Zemplín

Múzeum a kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja pozýva na netradičnú návštevu kaštieľa Andrássyovcov. Bude zameraná na prezentáciu vecí, ktoré nie je možné vidieť počas bežnej prehliadky. Návštevníci sa dozvedia, ako sa múzejníci starajú o zbierkové predmety, akými formami ponúkajú informácie záujemcom o históriu a cestovanie, no i to, prečo sú niektoré exponáty náchylné na dotyk. „Veríme, že aj vďaka takýmto špeciálnym prehliadkam motivujeme malých aj veľkých objaviteľov navštevovať kultúrne stánky v našom kraji častejšie. Radi by sme priblížili našu prácu aj laickej verejnosti a ukázali, že aj múzeum kráča s dobou a návštevníci v ňom nájdu aj interaktívne prvky,“ informovala riaditeľka Múzea a kultúrneho centra južného Zemplína v Trebišove Beáta Kereštanová. Zaujímavá prednáška sa ukutoční 20. augusta o 16-tej a 17-tej hodine.

Po prvýkrát v kaštieli 

Viac na: www.muzeumtv.sk

Kúpeľný park a zaujímavé umelecké diela v prírode

Presne pred šesťdesiatimi rokmi sa v Piešťanoch uskutočnila prvá výstava sôch v exteriéri, ktorú v spolupráci s architektom Ľubomírom Mrňom usporiadal práve Alexander Trizuljak. Vystavená bola aj plastika Milenci, ktorá je dodnes umiestnená pred Kolonádovým mostom. Z tradície výstav v plenéri sa neskôr vyvinulo slávne podujatie Socha Piešťanských parkov, ktorého cieľom bolo zriadiť stálu expozíciu sôch v prírode, vytvoriť z mesta výnimočnú galériu. Alexander Trizuljak spolu s komisárom výstavy Ľuborom Károm boli zakladateľmi a členmi organizačného výboru podujatia Socha Piešťanských parkov. V roku 1967, na prvom ročníku podujatia Socha Piešťanských parkov (komisárka Ľuba Belohradská) Alexander Trizuljak po prvý raz vystavil plastiky z kolekcie Variácie na nekonečno. Teraz sa do Piešťan vrátia. Rodina Trizuljakovcov sa rozhodla stálu expozíciu obohatiť a dlhodobo zapožičať mestu Piešťany osem kovových plastík.
 
L.Trizuliak, sochy piešťanských parkov, lexikon,

Ten správny energetický náboj v piešťanskom kúpeľnom parku

Viac na: www.rezortpiestany.sk

Indiánska mytológia v extrakte tónov a tanca

Zoskupenie Libertatem Ensemble predstavuje klip k skladbe Jeruzalem z albumu Hiawatha. Stojí za ním autorská dvojica Braňo Špaček a Marek Kučera, ako aj deväť dievčat z Noir Dance Company. Takmer desať minútová skladba poskytla tvorcom priestor na krátky film, ktorému dominuje intenzívna atmosféra spájajúca hudbu, neznámy otvorený priestor a pohyb. Na konci augusta vyráža formácia okolo hudobníkov Roberta Pospiša a Martina Sillaya na turné a to v kompletnom, medzinárodnom zložení.

Pri tvorbe albumu sa hudobníci inšpirovali indiánskou mytológiou, pričom vytvárali svoj vlastný svet, ktorý spája hudbu so slovami. Debut s ôsmimi pôvodnými skladbami napĺňajú fascinácia prírodou, nadprirodzené sily a fenomén snívania. Špičkoví hudobníci z regiónu V4, ktorí sa v tomto zložení stretli po prvý raz, vytvorili skladby na hranici jazzu, ambientu, pesničkárstva a vážnej hudby.

Letné festivaly

Výnimočný hudobný zážitok naprieč Slovenskom sa začne 28. augusta 2021 v Liptovskom Mikuláši, na druhý deň v Prešove a tretí koncert sa uskutoční 30. augusta v Bratislave.

Viac na: www.realmusichouse.sk

Foto: archív Tripolitana a OOCR Rezort Piešťany