Škola volá a s jej príchodom je tu otázka – ako vybrať vhodnú školskú tašku? Poradíme, čomu sa vyhnúť


2809   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Škola volá, zdravý životný štýl, školstvo, lexikon

Ako vybrať vhodnú školskú tašku pre svoju ratolesť? To je zásadná otázka pred začiatkom každého nového školského roka. Príprava do školy je naozaj dôležitá, no nemal by sa z nej stať program na celé leto. Určite však nechceme teraz nabádať na to, aby ste takéto dôležité rozhodnutie a výber nechávali na poslednú chvíľku. Máme pre vás niekoľko užitočných tipov, ako môžete zefektívniť a zrýchliť jeden z dôležitých krokov – ako výbrať čo najvhodnejšiu školskú tašku pre svoju ratolesť.

1. Nevyberajte sami

Predstavte si, že by ste dennodenne mali nosiť oblečenie, ktoré sa vám nepáči, necítite sa v ňom príjemne, možno vás niekde pichá, tlačí a je nekomfortné, ba dokonca nemoderné. Školská taška síce nie je súčasťou šatníka, napriek tomu sa k nej dá takto pristupovať z určitého aspektu. Bude totiž každodennou súčasťou pracovného života vášho dieťaťa, ovplyvňovať jeho fyzický komfort, prístup ku škole a celkový imidž. Je to tak, aj keď to z pozície rodiča nemusí byť vždy úplne jednoduché, mali by ste rešpektovať vkus a štýl svojich detí už od raného veku. Výber školskej tašky môžete vnímať ako spoločný projekt s vaším dieťaťom. Bude to mať veľmi pozitívny vplyv na prípravu do školy, najmä pred nástupom do prvého ročníka. Porozprávajte sa o tom spoločne a zharmonizujte vzýjomne svoje požiadavky a čo od školskej tašky očakáva druhá (síce mladšia, ale nie slabšia) strana. Pripravte si plán, napíšte si všetky kroky, ktoré musíte pri tomto procese absolvovať.

Škola volá, výber školskej tašky, zdravý životný šýl, lexikon, zdravie, školstvo

Samozrejme nie každá školská taška vyhovujúca preferenciám dieťaťa bude ideálna z iných, skôr racionálnych aspektov. Pri nakupovaní cez internet je filtrovanie zobrazených produktov výbornou pomôckou pre rodičov. Zúžte možnosti podľa triezveho rodičovského pohľadu so zreteľom na zdravotné a finančné aspekty. Znížite tým pádom riziko nezhôd pri výbere. Na stránke ramina.sk to budete môcť urobiť veľmi jednoducho. No u tohto predajcu budete mať výhodu, že len ťažko by ste našli model bez ergonomického tvarovania alebo taký, ktorý by nevyhovoval slovenským a európskym normám.

Neprehliadnite:
Prvá lesná škola na Slovensku otvára svoje brány. Dar pre deti v Leviciach, kde les „prišiel do mesta”

To, prečo sa musí vychádzať z individuálnych telesných charakteristík dieťaťa, nemusíme hádam veľmi vysvetľovať. Chodiť do školky s taškou alebo batohom, ktorý na chrbát svojho nositeľa veľkostne nesedí je to isté ako nosiť topánky, ktoré tlačia na prsty alebo v nich nohy „lietajú“.

Škola volá, zdravý životný štýl, lexikon, školstvo

2. Zabudnite na prístup „neskôr do toho dorastie“

Je to tak, deti rastú až neuveriteľne rýchlo. No nemáte na výber. Tento jav musíte rešpektovať, aj keď triky na záchranu peňaženky môžu byť lákavé. Nezabudnite na to, že pri výbere školskej tašky alebo batohu ide o zdravie pohybového aparátu. Dlhodobé nesprávne „nosenie“ môže mať aj závažné dopady na vývin dieťaťa, ktoré budú pretrvávať aj vo vyššom veku, napríklad zlé držanie tela alebo bolesti svalov a kĺbov.

Venujte pozornosť tomu, aby vami vybraný produkt spĺňal nasledovné požiadavky:

  • zadná strana ergonomickej školskej tašky by mala sledovať zakrivenie chrbtice a mala by ju podopierať;
  • jej dĺžka by mala končiť uprostred krížovej kosti, taška by určite nemala visieť až po zadok;
  • nesmie brániť voľnému pohybu krku, jej vrch by nemal presahovať zátylok;
  • medzi lopatkami a zadnou stenou tašky nesmie byť medzera.

V nižšom veku odporúčame preferovať klasickú školskú tašku, ktorá je kompaktná. Na druhom stupni a strednej škole je prirodzené, že vaše dieťa bude preferovať skôr školský batoh. Aj v tomto prípade platí to, že by nemal byť „hocijaký“ a mali by sa dodržať všetky vyššie spomínané aspekty. Môže byť alternatívou aj na prvom stupni. V tom prípade však na kvalite záleží ešte viac.

Škola volá, lexikon, zdravý životný štýl, školstvo

Zdravie pohybového aparátu súvisí aj s inými faktormi. Plnohodnotný spánok v kvalitnej posteli je nevyhnutný nielen pre telesnú, ale aj duševnú pohodu. To isté platí aj pre pravidelný pohyb. Veďte svoje dieťa k športu, vytvorte mu výživný a vyvážený jedálniček, ktorý mu bude aj chutiť. V tom vám môže pomôcť aj portál primitivo.sk, na ktorom nájdete zdravé potraviny pre deti, ale určite narazíte na niečo chutné aj pre dospelých.

3. Nakupujte u overeného predajcu

V dobe internetu je nakupovanie až neuveriteľne jednoduché. Sortiment školských tašiek je naozaj široký, neredukuje sa len na kamenné obchody, v ktorých vami vybraný produkt viete overiť aj vlastnými zmyslami. No online obchody majú samozrejme obrovské benefity, napríklad širšia ponuka, presný opis produktov, dohľadateľnosť výrobcu, mnohokrát lepšia cena a samozrejme aj možnosť nakúpiť rýchlo, z pohodlia domova. Ak sa rozhodnete využiť tieto výhody, rátajte s obrovskou ponukou internetových portálov. Sústreďte sa na nasledovné body:

  • predajca ponúka produkty od overených výrobcov so zreteľom na ergonomické aspekty a slovenské a európske normy;
  • je odborníkom v danej oblasti, svedčí o tom napríklad blog na jeho internetovom portáli alebo opisy výrobkov;
  • ponúka možnosť konzultácie napríklad telefonický alebo cez online chat.

Zdroj fotiek: freepik.com