Obrazy a knihy – nevšedná paralela výtvarného prejavu na výstave Mateja a Juraja Kréna


11135   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Matej Krén, Juraj Krén, Knihy-Obrazy

V Galérii mesta Bratislavy v Pálffyho paláci je až do 31. mája 2020 sprístupnená výstava z diela Mateja a Juraja Kréna. Výstava Matej Krén/Juraj Krén predstavuje tvorbu Mateja Kréna, ktorý pri tvorbe využíva vyradené knihy a iné objekty na metaforické vyjadrenie zmien, ktorými súčasná digitálna spoločnosť prechádza. V jednej z troch inštalácií komunikuje s vystavenými dielami svojho zosnulého otca, výtvarníka Juraja Kréna. Výstava je tak zároveň pripomienkou 50. výročia smrti umelca.

Matej Krén, Juraj Krén, Knihy-Obrazy

Dielo Mateja Kréna (nar. 1958) je nezameniteľné. Pozornosť upútal predovšetkým iným a vyhraneným prístupom k soche, objektu, inštalácii, kresbe, grafike, maľbe, akčnému umeniu, k filmu, hudbe, zvuku a slovu. Prezentoval sa na mnohých prestížnych svetových prehliadkach umenia. Jeho inštalácia z kníh – Pasáž – spred 15 rokov sa stala ikonickým dielom Galérie mesta Bratislavy.

Matej Krén, Juraj Krén, Knihy-Obrazy

Úvodné dielo súčasnej výstavy Semiolift predstavuje výťahovú šachtu z kníh, ktorá sa ťahá tromi poschodiami. Na prízemí môžu návštevníci vstúpiť do vnútra výťahu a pozrieť si mediálnu časť diela. V hornej časti inštalácie Matej Krén komunikuje s tvorbou svojho otca, keď detaily, ktoré sa nachádzajú na gobelínoch okolo diela, prenáša na svoju inštaláciu, vysvetľuje kurátorka výstavy Kristína Zaťko Jarošová.

Matej Krén, Juraj Krén, Knihy-Obrazy

Návštevníci

uvidia na výstave opäť aj projekt s názvom Pasáž, ale teraz ide o Pasáž mnemocinema, ktorá už nie je tvorená z kníh, ale z digitálnych obrazoviek, na ktorých sa premieta film, a opäť tu vznikne dráma zmyslov. Táto dráma zmyslov poukazuje na drámu, v ktorej sa reálne v živote ocitáme, vysvetlila kurátorka výstavy Jarošová.

Neprehliadnite: ROZLOMENÁ DOBA 1908 – 1928…

Tretiu časť výstavy tvorí zbierka Amnezitár, ktorú tvoria knihy o dejinách umenia zdeformované ako pri recyklácii. Knihy sú tak transformované na inú hmotu, vyzerajú inak, ale obsah zostáva rovnaký. Ibaže sa už nedá čítať. Ide v podstate o istú manipuláciu s dejinami umenia, uviedol Ivan Jančár, riaditeľ Galérie mesta Bratislava a kurátor výstavy.

Matej Krén, Juraj Krén

Na výstave sú prezentované niektoré doposiaľ na Slovensku nevystavené diela Mateja Kréna, ale aj viaceré projekty realizované priamo pre priestory Pálffyho paláca. Vzhľadom na technickú zložitosť a sugestívnosť jeho projektov ide o mimoriadne fascinujúcu, najnáročnejšiu výstavu v histórii Galérie mesta Bratislavy.

Výstava je aktuálne prdĺžená do 31.5.2020

Zdroj foto: Visitbratislava.com
www.gmb.sk