Bonjour Monsieur Stefanik – pomyselné stretnutie Gauguina, M. R. Štefánika a Noémi Kolčákovej

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Bonjour Monsieur Stefanik, vystava, Šarišská galéria v Prešove

3. októbra 2019 sa uskutoční v Šarišskej galérii v Prešove vernisáž výstavy s názvom Bonjour Monsieur Stefanik. Výstava konfrontuje Gauguinove drevorezy, ktoré slovenský astronóm M. R. Štefánik našiel v roku 1910 na Tahiti a maľby mladej výtvarníčky Noémi Kolčákovej, inšpirované dobovými fotografiami, Gauguinovými dielami a Štefánikovým pobytom na Tahiti. Bude prístupná do 1. decembra 2019.

Gauguina

Šarišská galéria pripravila výstavu k stému výročiu tragickej smrti Milana Rastislava Štefánika v spolupráci s Francúzskym inštitútom na Slovensku, Francúzskou alianciou Košice, Združením historikov moderného výtvarného umenia a Prešovským samosprávnym krajom. 

Pozoruhodná výstava konfrontuje Gauguinove drevorezy, vytlačené z matríc nájdených astronómom M. R. Štefánikom pri pozorovaní Halleyho kométy na Tahiti v roku 1910 v prasačích korytách so sériou súčasných malieb výtvarníčky Noémi Kolčákovej, ktoré boli podnietené dobovými fotografiami a pomyselným stretnutím Gauguina s naším generálom.

Zaujímavé: Rok Milana Rastislava Štefánika prináša investície do kultúrnych pamiatok

Paul Gauguin (1848  Paríž – 1903 Hira-Hoa) bol umelec zložitého osudu. Opustil dráhu úspešného bankového úradníka a venoval sa maľbe a grafike. Najvýznamnejšie diela vytvoril za pobytu na tichomorských ostrovoch, na Tahiti. Zobrazoval výjavy zo života domorodcov; sú to symbolické podobenstvá o harmónii prírody a človeka, ale aj pôsobivé kompozície výtvarne posilňujúce zložitosť osudu duševného života prírodných národov.

Najvýznamnejšie Štefánikove nálezy na Tahiti

Najvýznamnejšie Štefánikove nálezy na Tahiti tvoria štočky drevorezov, ktoré Gauguin vyryl nožom do doštičiek z debien na alkohol. Keď sa Štefánik po ročnom pobyte na Tahiti vrátil do Paríža, požiadal priateľa grafika T. F. Šimona z tamojšej výtvarnej komunity, aby z matríc vyhotovil odtlačky. Následne vznikla prvá autorizovaná séria novotlačí. (Po Šimonovi z týchto drevených štočkov tlačil v medzivojnovom období grafik František Kobliha a po tretí raz po ich konzervácii v roku 1961 Jánuš Kubíček.)

Deväť Gauguinových Novotlačí

Deväť Gauguinových novotlačí z prvého obdobia, ktoré sú predstavené na výstave, sa podarilo Šarišskej galérii získať šťastnou kúpou v roku 1967.

Noémi Kolčáková-Szakálová (1976) je absolventkou Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave a v Budapešti. Vystavovala už vo Washingtone, Prahe, Pekingu, Viedni, Monte Carle, Bratislave, indickej Pune, New Yorku, Strasbourgu, Brne. Základ jej voľnej tvorby tvorí štylizovaná kresba doplnená výraznými farbami. Noémi sa dlhodobo zaoberá štefánikovskou tématikou. Naštudovaný štefánikovský historický materiál podriaďuje svojej ženskej intuícii a sebaprojekciou ho oživuje zmyselnými podtónmi.

Noémi Kolčáková-Szakálová

Aby sa vzájomný dialóg všetkých pomyselne zúčastnených pohodlnejšie rozvíjal, výstavu dopĺňajú okrem dobových fotografií aj dve pôvodné stoličky zo Štefánikovho parížskeho bytu z majetku Východoslovenského múzea v Košiciach.

Šarišská galéria v Prešove

Pripravené podľa
PhDr. Mira  Procházku
kurátora výstavy

www.sgpresov.sk