Mesiac knihy sa končí: knižné tituly, ktoré formovali svet i ľudí


3114   -   4
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
knihy, kultúra, dejiny, mesiac knihy, Mesiac knihy sa končí: knižné tituly, ktoré formovali svet i ľudí

Občas je príležitosť ponoriť sa do nevšedností a dať sa unášať… Napríklad úžasnými príbehmi, ktoré formovali svet a ľudí. Výbornou pomôckou je pútavý a podmanivý knižný sprievodca, ponúkajúci knižné tituly (viac než osemdesiat) z tých najslávnejších, najvzácnejších a najdôležitejších písomných diel sveta.

Veľké čitateľské dobrodružstvo sa začalo, ked boli objavené Zvitky od Mŕtveho mora. Pokračovalo po tisícročia až napríklad po Denník Anny Frankovej, vrátane ručne iluminovaných rukopisov, zásadných tlačených kníh a niektorých z najlepších príkladov ilustrovanej literatúry. Umelecké majstrovstvo týchto textov – rovnako ako iluminovaná nádhera stredovekých modlitebných kníh v Európe – je nezničiteľným dôkazom kolektívnej túžby ľudstva nájsť trvalé fyzické vyjadrenie rozsahu našej predstavivosti.

dejiny sveta, knihy, mesiac knihy

Dejiny ovplyvnili kníhy – knihy ovplyvnili dejiny

Knihy, ktoré ovplyvnili dejiny – to sú prekrásne spracované kapitoly, ktoré sledujú vývoj jednotlivých významných diel a dedičstvo, ktoré po sebe zanechali. Pozrieme sa až 3000 rokov pred n.l., dozvieme sa o staroegyptských Knihách mŕtvych,
o Zvitkoch od Mŕtveho mora, Umenia vojny od Sun-c´.
Nasleduje Gutenbergova Biblia, Alighieriho Božská komédia, Machiavelliho Vladár, či Nostradamove Les Prophéties. Nechýba Don Quichote, Shakespearove diela, Diderotova Encyklopédia, ani Spôsob písania slov, nôt a chrámového spevu pomocou bodov od Louisa Brailla.

A nasledujú nám už bližšie a známejšie diela:

  • Kronika Pickwickovho klubu od Charlesa Dickensa
  • O pôvode druhov Charlesa Dickensa
  • Kapitál Karla Marxa
  • Rozprávky bratov Grimmovcov
  • Denník Anny Frankovej
  • Antoine de Saint-Exupéry a jeho Malý princ
  • Citáty z diela predsedu Mao Ce-tunga

Neprehliadnite:
Mesiac knihy: Ako dobre poznáte svojich susedov? Dobrí susedia a niekedy aj psycho…

„Staré či nové knihy, zvolené do tohto výberu, menili životy a pripomínajú nám, kým sme. Sú zároveň zrkadlom aj svetlom. Vidíme v nich samých seba s nemilosrdnou úprimnosťou, sú však aj svetlom, ktoré nás vedie tmavými miestami – neznámymi či nebezpečnými. V knihách nachádzame vlastné strachy, no rovnako aj útechu a únik,“ píše v predslove James Naughtie, oceňovaný moderátor, ktorý pôsobil ako predseda v komisii Bookerovej ceny a vyše 20 rokov bol spolumoderátorom programu Today na BBC Radio 4.

Publikácia Knihy, ktoré ovplyvnili dejiny z vydavateľstva Ikar prináša mnoho kníh, ktoré utvárali náš svet. Sú múdre aj objavné, kontroverzné, a dokonca pohoršujúce. Niektoré prekvapivé – z pohľadu ich vplyvu – a veľa z nich je inšpirujúcich dodnes. Niektoré knižné tituly predstavujú to najlepšie z nás, iné nie. No spoločne nám pripomínajú, že kniha je naozaj priateľ, ktorý nás nikdy neopustí.

Večný Palladio. Nový luxusný kúsok nielen pre zberateľov

Aký by bol Mesiac knihy bez tejto encyklopédie? 

Publikácia ponúka okrem textov a zaujímavostí aj množstvo fotografií, nákresov a zobrazení, ktoré skvele dotvárajú celkový dojem z tejto vzácnej encyklopédie.
Tvorilo ju viacero autorov, no hlavným prispievateľom je Otec Michael Collins, absolvent Pápežského Inštitútu kresťanskej archeológie v Ríme. Záujem o kaligrafiu v ňom vzbudil vášeň aj pre knihy a písanie, ktorú ešte viac rozdúchalo zistenie, že Knihu z Kellsu kedysi vlastnil jeho predok, biskup Henry Jones, ktorý ju venoval univerzite Trinity College v Dubline v roku 1663.

Milan Buno, knižný publicista