Objavujeme menej známe lokality Slovenska: prírodná rezervácia Holé brehy


7213   -   6
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:

Holé brehy. Pod takýmto zaujímavým názvom láka turistov prírodná rezervácia v pohorí Považský Inovec. Leží v podcelku Nízky Inovec približne 2,5 km juhozápadne od obce Podhradie. Náš jarný výlet smeroval sem.

Turisticky lákavé (a preto sexy) Holé brehy sa nachádzajú sa v katastrálnom území obce Podhradie v okrese Topoľčany. Za prírodnú rezerváciu bola táto zaujímavá lokalita vyhlásená v roku 1976. Rozprestiera sa na rozlohe 5,4 ha, s rozľahlým ochranným pásmom 24,1 ha.

Objavujeme menej známe lokality Slovenska, prírodná rezervácia Holé brehy

Najskôr niečo o obci

Prvá písomná zmienka o obci Podhradie pochádza z roku 1245, keď sa spomína ešte pod pôvodným názvom Hornouc (Hrnovce). V druhej tretine 13. storočia nad obcou vznikol hrad, stredisko hradného panstva Topoľčany, pod správu ktorého neskôr patrilo až 26 obcí. Význam osady Hrnovce v blízkosti hradu vzrástol, postupne sa zmenila na služobnícku obec Topoľčianskeho hradu. Pravdepodobne preto aj získala názov Podhradie.

Neprehliadnite:
Výlet na rozhraní ročných období – vartovka Cincilák a vrch Drža v pohorí Tribeč

Malá lokalita veľkej hodnoty

Predmetom ochrany v lokalite sú floristicky pestré a bohaté zvyšky xerotermných trávnatých spoločenstiev s mimoriadne hojným výskytom ponikleca obyčajného veľkého (Pulsatilla vulgaris subsp. grandis) vo východnej časti Považského Inovca. Rastlinstvo tvorí prevažne teplomilná a suchomilná horská vegetácia. Nájde sa tu i cesnak horský, ostrica nízka i kručinka chlpatá. Svahy sa skladajú z dolomitov, slabšej vrstvy nevyvinutej pôdy, rendzín. Rezervácia sa využíva na vedecko-výskumné ciele. 

Objavujeme menej známe lokality Slovenska, prírodná rezervácia Holé brehy

Ochrana prírody je priorita

Na území rezervácie platí 4. a 5. stupeň ochrany, čomu rozumejú všetci zbehlí turisti a podľa toho sa aj k tunejšej prírode ochranársky a s rešpektom správajú.O malebnosti a krásach tejto časti Slovenska sa môžete v najbližších dňoch presvedčiť aj vy. Dôvodov na to je – popri prebúdzajúcej sa prírode – hneď niekoľko ďalších. Najlákavejším je nadchádzajúci čas veľkonočný – čas obrodenia tela a ducha. Takéto dotyky s prírodou prospejú a preto sa na ďalšie stretnutia s prírodou už teraz teší…

Autor: Tomáš Grman, KST