Bystrá lávka je menej známa, no o to krajšia túra. Aj vám dodá pravý tatranský adrenalín a bonus navyše

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Bystrá lávka, Tatry, KST

Bystrá lávka určite nepatrí medzi klasické a turisticky frekventované ciele ako napríklad Rysy či Priečne sedlo. Ponúka však rovnaký tatranský adrenalín, krásny okruh a jeden z najkrajších výhľadov na majestátny Kriváň. A má jeden veľký bonus – je “zavesená” pomaly v nebi v nadmorskej výške 2 300 m. Ide rozhodne o jednu z najkrajších trás vo Vysokých Tatrách. Prechádza zo Štrbského plesa, cez vodopád Skok, prípadne cez Mlynickú a Furkotskú dolinu. Garantujeme, že vám zaručene ponúkne tie najkrajšie výhľady na mnohé tatranské plesá. Neveríte…?

Trasa je určená pre turistov so strednou fyzickou kondíciou. Počas letných mesiacov sa odporúča začať výstup v skorých ranných hodinách, aby sa minimalizovalo riziko, že nás prípadná letná búrka zastihne priamo na vrchole Bystrej lávky.

Bystrá lávka, Tatry , KST

Trasa zaberie zhruba 7 hodín a dá sa pekne skombinovať s Predným Soliskom. Nie je síce náročná technicky, skôr možno kondične, nie je to však nič nezvládnuteľné. Ak si uvedomíme, že ideme do nadmorskej výšky 2 300 m, prejdeme dve doliny, je to naozaj veľmi zaujímavá možnosť ako sa vysporiadať s tatranským dňom.

Výstup začíname na Štrbskom Plese (1 346 m n. m.), kde sa držíme žltej turistickej značky. Predtým ako opustíme Štrbské pleso, budeme mať po pravej strane lyžiarske skokanské mostíky a po ľavej strane Hotel Fis. Pokračujeme rovno po kamenistej ceste. Po pár desiatkach metrov sa cesta zúži na kamenistý horský chodník. Mierne stúpame cez les a pásmo kosodreviny a približne po hodine a pol prídeme k majestátnemu 25 metrov vysokému Vodopádu Skok (1 789 m n. m.)

Neprehliadnite:

KST
Rovná hoľa odmení turistov nádhernou panorámou na okolitú nízkotatranskú krajinu

Stále pokračujeme po žltej značke. Z ľavej strany obídeme vodopád a pokračujeme smerom hore k  Plesu nad Skokom (1801 m n. m. ). Chodník vedie cez žulové platne, ktoré sú zaistené reťazami, takže trasa je bezpečná.

Bystrá lávka, KST, Tatry

Bystrá lávka ponúka nevídaný výhľad

Odtiaľto máme možnosť vidieť majestátne skalné útvary hrebeňa Solíska, či pokochať sa výhľadom na Štrbský štít (2 381 m n. m.) v závere Mlynickej doliny. Opäť pokračujeme po žltej značke o postupujeme skalným chodníkom smerom na hor. Onedlho pred sebou uvidíme pamätnú tabuľu, ktorá nám pripomína haváriu vrtuľníka Letky ministerstva vnútra, ktorá sa odohrala 25. júna 1979. Dolinou postupne stúpame na ďalšiu žulovú platňu kde ležia Kozie plesá (1 941 m n. m). Opäť postupujeme po žltej značke a približne po 30 – 40 minútach prídeme k Capiemu plesu (2 075 m n. m.) Zostáva nám posledný úsek stúpania k Bystrej lávke. Táto časť výstupu je mierne náročnejšia. Nadmorskú výšku nám pomáhajú zdolať serpentíny, ktoré tento pomerne náročný výstup aspoň sčasti uľahčujú. Prajeme vám dobré počasie veselú myseľ!

KST

 

 


Pozvánku pripravil a na opatrnosť pri turistike vyzýva Tomáš Grman, Klub slovenských turistov – KST.

Text, foto a video: Tomáš Grman
Medzititulky: redakcia
Viac na: www.kst.sk