Detská železnica Košice pozýva na veľký vlakový výlet na Spiš za umením po zabudnutej trati

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Detská železnica Košice

Zážitok a spomienky na príjemný letný výlet pre celú rodinu prináša Detská železnica Košice. Chcete zažiť veľký vlakový výlet po zabudnutej trati za umením do malebného a historicky bohatého spišského regiónu? Strážky, Spišská Belá a Kežmarok sa môžu stať aj vašim cieľom dobrodružného putovania.

Nostalgická súprava červenožltých motorákov sa tentoraz vyberie za umením i slávnym rodákom zo Spišskej Belej. Do výletného vlaku je možné nastúpiť v Košiciach a pristúpiť aj po trati: v Kysaku, Prešove, Sabinove, Plavči či v Starej Ľubovni.

Detská železnica Košice, kultúra, informácie o Slovenku, doprava, relax, cyklo, histŕia, pamiatky

Motoráčik je pripravený a bude plný detí…

Nostalgické putovanie vlakom je obľúbený evergreen  

„Veľký vlakový výlet za umením odštartujeme v Strážkach, kde navštívime kaštieľ s kolekciou portrétov zo 17. – 19. storočia, prezrieme si dielo slovenského maliara stredoeurópskeho významu Ladislava Mednyánszkeho a vyše 400 rokov starú knižnicu s 8 500 titulmi. Neobídeme ani pôsobivý anglický park s exteriérovou expozíciou významných sochárov druhej polovice 20. storočia. Následne sa účastníci výletu prevezú v súčasnosti už pre osobnú dopravu zabudnutou traťou Strážky – Spišská Belá – Horná stanica, po ktorej v súčasnosti premávajú už len nákladné vlaky,“ pozýva Ľubomír Lehotský z občianskeho združenia Detská železnica Košice.

Detská železnica Košice, informácie o Slovensku, kultúra, história, pamiatky, relax

Bezpečnosť na železnici je v dobrých rukách

Neprehliadnite:
Smelo cestujte a spoznávajte nepoznané turistické miesta Košického kraja.
Budete prekvapení

Z histórie unikátnej železničky

Košická detská historická železnica bola vybudovaná v Košiciach v rokoch 1955 – 1956 ako Pionierska železnica. Miestnu dráha financovalo Ministerstvo dopravy a šlo o prvú rekreačnú železnicu vo vtedajšom Československu. Okrem iného však, po vzore podobných železníc vo vtedajšom Sovietskom zväze, slúžila aj na výchovu a motiváciu mladých železničiarov. Takéto železničky neskôr vznikli aj v Prešove, Plzni, či iných mestách Československa. Zachoval sa však iba tá v Košiciach.

Detská železnica Košice, informácie o Slovensku, história, kultúra, doprava, relax, zážitky

Na výhybke času

Cestovanie v čase je vždy veľký zážitok

V Spišskej Belej navštívime múzeum optiky a kinematografie slávneho rodáka Jozefa Maximiliána Petzvala. Po skončení programu v Spišskej Belej  sa cestujúci presunú vlakom do Kežmarku, kde navštívia najvýznamnejšiu a najstaršiu pamiatku mesta – drevený artikulárny kostol Najsvätejšej Trojice z 18. storočia. Nevynechajú ani neprehliadnuteľný na oranžovo natretý nový evanjelický kostol  z  19. storočia, postavený podľa projektov pôvodne určených pre orient. Vďaka ním sa stal výnimočný a získal svoj exotický vzhľad obsahujúci byzantské, maurské a orientálne prvky.

Starý vagón v očakávaní na turistov , doprava, informácie o Slovensku, kultúra, pamiatky, relax

Poponáhľajte sa, na nevšedný výlet je potrebné zakúpiť si cestovné lístky v predstihu.

Foto: archív Detská železnica Košice
Viac informácií o výlete a kúpe cestovných lístkov nájdete na www.detskazeleznica.sk