Vegget microfarm – v hlavnom meste je organická farma plná zdravia s produkciou zeleniny a byliniek

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Vegget microfarm, Bratislava

Vegget microfarm je mestská farma dostupná širokej verejnosti. V máji tohto roka ju založila mladá štvorčlenná rodina na rozlohe 1,3 hektára ako organickú a remeselnú farmu, ktorej cieľom je vypestovať pre obyvateľov Bratislavy tony kvalitnej nestriekanej zeleniny. Mestská farma okrem tradičnej aj netradičnej zeleniny ponúka aj pestré možnosti edukácie a vyžitia vo forme exkurzií, ochutnávok, prednášok či workshopov.

Prvé tony zeleniny stihli vypestovať už v priebehu pár mesiacov. Dopestovali nielen desiatky tradičných, ale aj netradičných odrôd zeleniny a byliniek. Ponúkajú ich na svojom e-shope s možnosťou vyzdvihnutia priamo na farme v spojení s krátkou exkurziou a občerstvením.

O čo ide?

,,Naším vyšším poslaním je robiť osvetu regeneratívnemu pestovaniu. Sme farmári novej generácie, zvyšujeme biodiverzitu a oživujeme nielen pôdu, ale aj okolie. Veríme, že o pár rokov bude bežné, že mestá budú mať prístup k lokálnej nestriekanej zelenine. Organické pestovanie a prístup k lokálnej zelenine zažíva na Slovensku renesanciu. Posledné 3 – 4 roky tu vznikajú prvé malé farmy, ktoré pestujú desiatky druhov organickej zeleniny. Organické pestovanie tu však nikto neučí, inšpiráciou sú farmy v zahraničí, kde nebola prerušená tradícia zmenami režimov, ako to bolo u nás,” vysvetľuje spoluzakladateľ Filip Zbojík.

Vegget microfarm, Bratislava, zdravý životný štýl, leikon, gastro

…šťastná to rodinka

Farma namiesto fitka

O pomocníkov na hektárovej farme nie je núdza. Fitfarming program si pomocou facebookovej kampane Vymeň fitko za farmu našiel svojich fanúšikov hneď od začiatku. Zapojili sa desiatky Bratislavčaniek a Bratislavčanov. Mladí aj starší ľudia či rodiny s deťmi prichádzajú na farmu, aby pomohli s prácami a na oplátku majú debničky s pestrou ponukou sezónnej zeleniny. Človek si na farme vie nielen rozhýbať kosti a zlepšiť kondičku, no zlepší si aj stravovacie návyky. Vegget microfarm regeneruje nielen prírodu, ale aj človeka v nej.

Neprehliadnite:
Budúcnosť je tu: aquaponické systémy pestovania mikrozeleniny. Zdravie pre ľudí, zdravie pre Zem

Zvyšovanie kvality stravovania 

Vegget microfarm má vyššie ciele ako produkciu pestrej palety zeleniny a byliniek. Zakladatelia chcú zvyšovať kvalitu stravovania a nadväzujú spolupráce so šéfkuchármi. S Michalom Kordošom vytvorili projekt Plná komora s Michalom Kordošom, v rámci ktorého sa farmári s Chefom snažia ukázať ako spracovávať čerstvú zeleninu a prebytky na zimné obdobie. Videoseriál, ktorý je na facebookovej stránke farmy, mal veľký ohlas.

V škole denne čertvá zeleninka

,,Vďaka šéfkuchárovi Mariánovi Maszayovi sa zasa podarila unikátna spolupráca so štátnou základnou školou, ktorú pravidelne zásobujeme, a tak majú deti možnosť ochutnať kvalitu lokálnej organickej zeleniny. Spolupráca so školou nekončí zvyšovaním kvality stravovania, zorganizovali sme pre žiakov už aj prvé exkurzie na farme spojené s ochutnávkou vlastnoručne odtrhnutej úrody. Riadime sa pravidlom, že ľudí nielen vyživujeme, ale aj obohacujeme.” dodáva spoluzakladateľka Lucia Gallová.

Vegget microfarm , gastro, zdravie, lexikon

Plody našej práce

Organická kvalita v obľúbených reštauráciách či predajniach

Okrem domácností putuje zelenina aj k šéfkuchárom vychytených reštaurácií, ako je napríklad Fach, do maloobchodných predajní Yeme, základnej školy Tilgnerova, no aj do viacerých lokálnych bioobchodíkov. Ich pestrá produkcia čerstvej úrody a remeselných potravín bude dostupná už aj v centre mesta. Od 30. septembra bude Vegget microfarm jeden z prvých trhovníkov novootvorenej tržnice Nivy v obchodnom centre autobusovej stanice Nivy.

Pipleme sa v zemi…

Vegget microfarm svojich zákazníkov pozýva aj do predajne priamo na farme, kde si môžu vychutnať Vegget naplno. S občerstvením v krásnom prostredí. Vegget microfarm sa nachádza vo Vajnoroch necelé 2 minúty od výpadovky nového diaľničného obchvatu v areáli podielnického družstva Vajnory.

Vegget microfarm, Barislava, lexikon, zdravý životný štýl

Toto je naše fitko, náš areál zdravia

A čo ďalej?

Farma plánuje spoluprácu rozšíriť, inšpirovať zákazníkov kvalitnými článkami a videami a zakladatelia plánujú organizovať priamo na farme aj zážitkové večere. V pláne sú aj pravidelné  sú aj exkurzie či workshopy pre školy, rodiny a budúcich farmárov.

Viac na: www.vegget.sk