Budúcnosť je tu: aquaponické systémy pestovania mikrozeleniny. Zdravie pre ľudí, zdravie pre Zem


6552   -   7
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Mikrozeleniny, microgreens Slovakia, aquaponické pestovanie

Aquaponické systémy pestovania mikrozeleniny. Zdanlivo utopická téma?  Nie, iba cesta odstránenia plytvania surovinami a súčasne aj ako eliminovať znečisťovanie životného prostredia. A zároveň aktuálna otázka – ako šetriť planétu? Vieme, aká je dnešná i budúca realita. O 30 rokov bude naša Zem miestom s veľkými rozdielmi pre život. S tým treba počítať a na naliehavé problémy hľadať riešenia už dnes. Pozitívne reakcie na súčasnosť, ktorá si žiada zmenu k lepšiemu, máme aj na Slovensku v spoločnosti, kde reálne prispievajú k zmierneniu opotrebovania planéty. Vitajte na zdraviu prospešnej návšteve v zelenej spoločnosti Microgreens Slovakia.

Motto:
Všetky mladé výhonky rastlín obsahujú násobne viac vitamínov a minerálov v porovnaní s dospelou zeleninou

Potravinová sebestačnosť, minimalizácia ekologickej stopy, lokálnosť a zdravé potraviny. To sú základné piliere v produkcii, ktorá je originálna a nemá na Slovensku obdobu. Čo vlastne microgreens alebo mikrozelenina znamená? Stručne a výstižne: sú to výhonky mladých rastlín zeleniny a bylín, ktoré sa konzumujú v štádiu klíčneho alebo prvého lístku.

Viac vitamínov a enzýmov

Mikrozelenina obsahuje oveľa vyššie koncentrácie zdravých látok ako vitamíny, minerály a enzýmy v dospelej zelenine. Keď sú rastliny na začiatku svojho života, majú v sebe uložené veľké množstvo energie. Z nej ťažia až do dospelosti, keď dozrejú a môžu sa rozmnožiť. Pre človeka je konzumácia mikrozeleniny efektívnejšia cesta ako si doplniť denný príjem vitamínov a minerálov. Konzumácia dospelej zeleniny, ktorá je navyše často tepelne upravovaná, je nutrične znehodnotená. Mikrozelenina by sa mala konzumovať vždy čerstvá a tepelne neupravená.

Microgreens Slovakia, mikrozeleniny

Bude dosť pre všetkých?

Microgreens Slovakia

Ide o úspešnú rodinnú bratislavskú firmu, ktorej patrí prím v spôsobe pestovania v mestskej vertikálnej farme na Slovensku. Zároveň o zvláštnu kombináciu tvrdej práce, zmyslu pre cit a pre jemnosť. Ani jedno, ba ani druhé samo o sebe však nestačí. V Microgreens Slovakia sa skĺbilo ešte aj šťastie a chuť zdravo žiť. Od zavedenia a ponuky tejto novinky na Slovensku sa situácia na trhu s mikrozeleninou výrazne zlepšila. Spoločnosť prispela k znižovaniu cien na trhu, aby bola mikrozelenina ekonomicky dostupnejšia pre všetkých.

Microgreens Slovakia, mikrorastliny,

Ako tri Svätoplukove prúty – Martin Hlinka, Michal Hlinka a Eduard Hulík

Neprehliadnite:
Každý deň vitamíny, každý deň zdravím nabité smoothies!
Doprajte si dúšok na desiatu i na olovrant!

Koľko ľudí, toľko chutí…

Presnejšie – koľko druhov zeleniny a koľko druhov regiónov, toľko spôsobov využitia mikrozeleniny. Produkcia zdravia výrazne podporuje stredoeurópsku, ázijskú, francúzsku, stredomorskú, mexickú kuchyňu,… Nemá žiadne hranice. Rôzne druhy mikrozeleniny sú všestranný a žiadaný doplnok v kuchyni. Najčastejšie – úplne bezproblémovo a okamžite – ju môžete použiť do šalátu alebo ako prílohu k jedlu. Veď, čo dobre vyzerá, to nám aj viac chutí! Mikrozelenina má veľa tvarov a farieb. To ju predurčuje napríklad na dozdobenie vianočného šalátu, chlebíčkov pre návštevu, na meetingu kolegov v práci, alebo na rodinné oslavy. Platí to napríklad aj pre cestoviny, rizoto, polievky, syrové taniere, mäsové taniere, sushi, poké, ramen, rezance. Dajú sa z nich robiť omáčky, nátierky, dresing, salsa, chutney, pesto, tataráky, ryžové rolky. O tom, že sa výborne hodí ku všetkým druhom mäsa, je samozrejmosť. A čo vôbec neprekvapuje, niektoré druhy mikrozeleniny sa dajú použiť dokonca aj do nealkoholických a miešaných alkoholických nápojov. Skúste…

Od zajtra aj na vašom stole

Mikrozelenina je chuťou a vôňou oveľa intenzívnejšia ako dospelá zelenina. Môže byť plnohodnotná ingrediencia v každom  recepte, tak ako sa pridáva petržlenová vňať do polievky alebo fašírky alebo dresingu. To isté môžete vyskúšať s takouto dávkou zdravej mikrozeleniny. Pridajte ju do akýchkoľvek svojich obľúbených receptov. Samozrejme, keď chcete zachovať všetky výživové vlastnosti, ideálne je konzumovať mikrozeleninu tepelne neupravenú.

Microgreens Slovakia, mikrorastliny

Jednoduchá rovnica pre život – zelené opatrenia pre pestovanie

Konvenční farmári používajú postreky a v extrémnych prípadoch aj GMO semená. To však nie je udržateľné riešenie, pretože poškodzuje ľudské zdravie aj prírodné prostredie. Zásadou Microgreens Slovakia je pestovanie potravín, ktoré sú pre ľudí zdravé a nezaťažujú prírodné prostredie. A pokiaľ ide o samotné dopestovanie, microgreens sa v spoločnosti pestuje trvalo udržateľne a – čo do množstva potrebnej vody i vďaka „poschodovému“ pestovaniu – veľmi úsporne. Šetrenie prírodných zdrojov sa stáva totiž stále aktuálnejšia téma. Pri rastúcej populácií na Zemi bude nutné zaviesť nový systém produkcie potravín. Taký, ktorý nepodlieha prírodným náhodilostiam – ako je nekontrolovateľné počasie alebo premnoženie nejakého škodcu – a ktorý farmárovi nezdecimuje celú úrodu. Potrebná voda na pestovanie mikrozeleniny sa zachytáva a znovu používa, čo prispieva k šetreniu viac ako 90% vody v porovnaní s komerčným poľnohospodárstvom. 

Z histórie pestovania mikrozeleniny

Prvé microgreens používali kuchári už v deväťdesiatych rokoch minulého storočia v San Franciscu práve kvôli ich príťažlivému vzhľadu. Odvtedy sa táto myšlienka šírila postupne po celom svete. Prvé výskumy preukázali, že sú mimoriadne výživné a to pridalo celému hnutiu a filozofii zdravého životného štýlu na sile. Mikrozelenina sa teraz pestuje po celom svete a získava si veľkú obľubu u ľudí.

Microgreens Slovakia, mikrorastliny

Poslanie a pocit užitočnosti

Je naozaj veľkým dobrodružstvom každý deň pozorovať dar života. Ako sa po zasadení prebúdzajú krehké rastlinky k životu a ako sa menia a rastú v rôznych podmienkach: “Motorom celého úsilia je záujem verejnosti, keď napríklad príde nejaký nový zákazník a ochutnáva všetky bylinky a objavuje nový svet chutí mikrozeleniny, ktorý predtým nepoznal. Vtedy vieme, že naše úsilie má zmysel a že to robíme dobre k spokojnosti a pre zdravie ľudí,” doplnil Eduard Hulík. Odporúčame, vyskúšajte…

 
Zdroj: Microgreens Slovakia
Foto: Microgreens Slovakia
Medzititulky: redakcia