Malé Karpaty a geo potulky. Chcete zažiť výlet do čias dinosaurov a gigantických žralokov?

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Stretnutie turistov na Baske

Malé Karpaty sú ideálnym riešením pre nenáročnú turistiku v širšom zázemí hlavného mesta Bratislavy. A ak ide navyše o potulky do dávnych čias s prívlastkom geo? Tým skôr si načim obuť turistické topánky. K tomu ďalekohľad, ovocie a minerálku a konečne vyraziť na jarný výlet za objavovaním dávnej minulosti Zeme.

To nie je námet na dobrodružný film. To je program na jarné víkendové prechádzka v Malých Karpatoch. Nedočkaví dobrodruhovia môžu objaviť miesta, ktoré pred 200 miliónmi rokov boli napríklad dnom pravekého mora. Všímavé oko poľahky nájde voľne rastúce orchidey či stopy dinosaurov a spozná tak proces formovania dnešnej krajiny Malých Karpát.

Jarné víkendy v Malých Karpatoch

Geo potulky v okolí Dobrej Vody, Prašníka a Chtelnice sú jedinečnou príležitosťou, ako sa bezstarostne unášať jarným vánkom, modrou oblohou, vôňou a zvukmi prebúdzania prírody Malých Karpát. Všetky tri okruhy sú vybrané tak, aby priniesli vždy iné a zaujímavé informácie o tajomstvách živej a neživej prírody okolo nás. Ak budete mať šťastie, môžete nájsť zvyšky dinosaurov a žralokov i spozorovať divú zver – najmä muflóny, ktoré sú pre tento kút Slovenska ich typickým domovom.

Geo turizmus, Kraj zážitkov, lexikon.sk


Príroda v súlade s tunajšou históriou

Geo potulky na okruhu Dobrá Voda ponúkajú objavenie tektonickej stavby pohoria Malých Karpát, zaujímavú históriu lomárstva a zemetrasení v tomto regióne. Súčasne sa môžete vydať po stopách Jána Hollého cez najstarší lom Kostolná Hôrka, potom cez prírodnú rezerváciu Slopy až ku hradu Dobrá Voda. Ku koncu tohto okruhu neobíďte malý židovský cintorín a miestny cintorín, ktorý je typický jedinečnými pomníkmi, nazývanými dvojáky.

Neprehliadnite:

Múzeum Janka Kráľa

Liptov – rodisko a pôsobisko osobností,
ktoré prerástli región a kde sa pred vyše 200 rokmi narodil Janko Kráľ. 

 

Výlet do praveku…

Putovanie na okruhu Prašník môžete začať v rekreačnom stredisku Dúbrava. Tam sa nachádza nálezisko s potenciálom na objavenie zvyškov dinosaurov. Trasa ďalej pokračuje v paleontologickej lokalite Prašník, kde bude na programe hľadanie fosílií ulitníkov. História a geológia vzniku jaskyne Malá Pec a Veľká Pec s dôkazmi pravekého osídlenia je tu všade vôkol. Jedna zo zastávok je aj na xerotermnom ostrove s výskytom vzácnych orchideí. Zo skalného hrebeňa Orlie skaly sa otvorí výhľad na Malé Karpaty. Pri dobrej viditeľnosti je možné spozorovať bratislavský Kamzík a Trnavskú pahorkatinu. Ako bonus pri troche šťastia na turistov čaká pozorovanie divej zveri – spomenutých muflónov a laní.

Geo turizmus, Kraj zážitkov, lexikon.sk


Tretí okruh je o zemetrasení…

Tretiu z geo potuliek ponúka okruh Chtelnica. Vedie od kaštieľa v Chtelnici k lokalitám so zaujímavou históriou lomárstva a zemetrasení v tomto regióne. Takisto ponúka objavovanie tektonickej stavby Malých Karpát a prechádzku po miestach plných desiatok druhov amonitov, ulitníkov, lastúrnikov, žraločích zubov či ramenonožcov. Táto zážitková lokalita sa radí k najbohatšiemu amonitovému nálezisku v Západných Karpatoch. Nachádza sa tu až 500 jedincov na meter štvorcový. Na tomto okruhu sa bude prechádzať popri toku, ktorý má zachovaný prirodzený ráz a stále je možné vidieť jeho meandre. (RE)

Foto: archív redakcie